съдържанието на понятието данъчнозадължено лице за целите на ЗОДФЛ и подаването на данъчна декларация по чл. 41, ал. 1 от ЗОДФЛ от лица, чиято годишна данъчна основа е до необлагаемия й размер, посоче

Изх. № ……………….
До

Относно: съдържанието на понятието данъчнозадължено лице за целите на ЗОДФЛ и подаването на данъчна декларация по чл. 41, ал. 1 от ЗОДФЛ от лица, чиято годишна данъчна основа е до необлагаемия й размер, посочен в чл. 35, ал. 1 от закона.
Уважаеми г-н …,
Във връзка с Ваше писмо Изх. № 73 от 10.03.2006 г., постъпило в ЦУ на НАП и заведено с вх. № 08-Д-2/16.03.2006 г., ви уведомявам за следното:
1. Понятието „данъчнозадължено лице” за целите на Закона за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ) е дефинирано в разпоредбата на чл. 5, ал. 1 от същия закон. Според упоменатата норма данъчнозадължени лица по този закон са местните и чуждестранните физически лица и местните юридически лица, посочени в този закон. Местните физически лица са данъчнозадължени за доходи, произхождащи от източници в България и от чужбина, а чуждестранните физически лица са данъчнозадължени само за доходи от източници в България (чл. 8, ал. 1 и 3 от ЗОДФЛ). Понятията „местно физическо лице” и „чуждестранно физическо лице” са дефинирани съответно в чл. 6 и 7 от ЗОДФЛ.
2. На основание чл. 41 от ЗОДФЛ данъчно задължените по този закон лица подават годишна данъчна декларация за облагаемия си доход по чл. 14, включително и за дохода, обложен с еднократен годишен (патентен) данък, в срок до 15 април на следващата година. Декларация по чл. 41 от ЗОДФЛ не подават лицата, които са получили доходи само от трудови правоотношения и/или доходи по чл. 14, т.1, 2, 4 и 5, с изключение на освободените по реда на чл. 12, ал. 3 от закона (чл. 42, ал. 1 от ЗОДФЛ). По смисъла на чл. 14 от ЗОДФЛ, облагаем по този закон е общият годишен доход след приспадане на:
?необлагаемите по този закон доходи – това са доходите изброени в чл. 12 и чл. 19, ал. 2 от ЗОДФЛ;
?освободените от облагане по силата на други закони доходи;
?доходите от дейности, обложени с окончателен годишен (патентен) данък;
?обложените с еднократен данък доходи по реда на чл. 40 от ЗОДФЛ;
?обложените с еднократен данък доходи по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Следва да се уточни, че извършването на услуги с личен труд по облигационни правоотношения (граждански договори), попада в обхвата на облагаемите доходи, упоменати в чл. 10 от ЗОДФЛ, като обстоятелството че услугата е извършена от пенсионер е без правно значение за целите на данъчното облагане.
Имайте предвид и това, че съгласно чл. 15 от ЗОДФЛ данъчна основа е облагаемият доход за съответната данъчна година, намален с разходите за дейността и предвидените в този закон вноски и облекчения. Ако данъчнозадълженото лице има доходи едновременно от два или повече източника, посочени в чл. 10 от закона, данъчната основа за общия годишен доход представлява сборът от данъчните основи, определени поотделно за всеки източник на доход в съответствие с разпоредбите на глави от седма до единадесета на ЗОДФЛ.
Що се отнася до сумата 1560 лв., посочена на ред 1 от данъчната таблица по чл. 35, ал. 1 от ЗОДФЛ, в редакцията на закона, касаеща облагането на доходите получени през 2005г., погрешно е същата да се квалифицира като необлагаем доход. На практика това е размера на необлагаемата част от годишната данъчна основа, формирана по реда на чл.15 от ЗОДФЛ – частта, за която не се заплаща данък по чл. 35 от ЗОДФЛ.
Предвид горе цитираните разпоредби, в описания от Вас случай лицето е длъжно да подаде годишна данъчна декларация по чл. 41 от ЗОДФЛ за 2005 г., включително и ако данъчната основа за общия му годишен доход е под годишния необлагаем минимум, който за 2005 година е 1560 лв. Това изрично е уточнено и в указанията към декларацията, образецът на която е утвърден със заповед № ЗМФ-1440 от 23.12.2005 г. на министъра на финансите и е обнародван в ДВ, бр. 3/10.01.2006 г.
С уважение,
Стоян Марков

Оценете статията

Вашият коментар