следва ли физическо лице получател на доходи по силата на трудови правоотношения да подава декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за получени доходи през 2009г. Ви уведомявам следното:

5.Изх. № 20-00-118/15.03.2010г.
ЗДДФЛ чл. 24,ал.1; чл. 42, ал.1, 2 и 4; чл. 50
ДОПК чл. 85
относно следва ли физическо лице получател на доходи по силата на трудови правоотношения да подава декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за получени доходи през 2009г. Ви уведомявам следното:
При определянето на облагаемия доход и годишната данъчна основа, приложение намират разпоредбите на Раздел І от глава пета на ЗДДФЛ, касаещи доходите от трудови правоотношения. Съгласно чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на доходите, посочени в ал. 2 от същия член.
Годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения се определя, като облагаемият доход по чл. 24 от ЗДДФЛ, придобит от данъчно задълженото лице през данъчната година, се намалява с удържаните от работодателя задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на КСО и на ЗЗО, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице (чл. 25 от ЗДДФЛ)..
Редът за авансово удържане на данъка за доходите от трудови правоотношения е регламентиран в разпоредбите на чл. 42 от ЗДДФЛ. Авансовият данък за този вид доходи се определя от работодателя месечно на базата на месечна данъчна основа, която се изчислява като разлика между начисления за съответния месец облагаем доход и удържаните задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице, по реда на КСО и ЗЗО (чл. 42, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ).
Размерът на дължимия данък се определя, като месечната данъчна основа по ал. 3 се умножи по данъчна ставка 10 на сто /чл. 42, ал.4ЗДДФЛ/.
Не са задължени да подават годишна данъчна декларацияпо чл. 50 от ЗДДФЛ лицата, които през 2009г. са придобили само:
-доходи от трудови правоотношения, когато работодателят по основното трудово правоотношение е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или;
-необлагаемите доходи , с изключение на посочените в чл. 13, ал.3 от ЗДДФЛ и/или;
-доходи облагаеми с окончателен данък по реда на глава шеста от ЗДДФЛ, с изключение на местни физически лица от: дивиденти, ликвидационни дялове, допълнително доброволно осигуряване, доброволна здравно осигуряване и от застраховки«Живот» от източници в чужбина. :
Във връзка с изискването за деклариране на получените/предоставените парични заеми, дори когато едно физическо лице отговаря на изброените по-горе условия, то има задължението да подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, ако предоставените/получените от него заеми, попадат в обхвата на т.5, ал.1 на чл. 50. Това изрично е регламентирано с новата алинея 2 на чл. 52 от ЗДДФЛ, като в нея са посачени и лицата получаващи доходи от трудови правоотношения по смисъла на § 1, т.26, буква «е» и «и» от ЗДДФЛ. Иначе казано, дори физическото лице да отговаря на условията по чл. 52, ал.1 от ЗДДФЛ, то ще бъде задължено да подава годишна данъчна декларация, когато:
а/ е местно физическо лице и е получило/предоставило заеми, попадащи в обхвата на коментираната по-горе разпоредба на чл. 50, ал.1, т.5 от закона; и/или
б/ е местно или чуждестранно физическо лице, придобило доходи от трудови правоотношения по смисъла на §1, т. 26, буква «е» и «и» от ДР на ЗДДФЛ.
Съгласно чл. 85 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/в съответствие с разпоредбата начл. 3, ал.1, т. 1,от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията са с Националната агенция за приходите сте задължен да посочвате Вашите данни за идентификация /име и ЕГН/ЛНЧ, като данъчно задължено лице, съответно дружество или търговец и БУЛСТАТ/ЕИК,издаден от Агенциятапо вписванията/.

Оценете статията

Вашият коментар