следва ли стойността на доставените Ви билки от билкосъбирачи и селскостопански производители да се облага 10 на сто плосък данък , във връзка с прилагането на Закона за данъците върху доходите на ф

5_188/17.04.2008
ЗДДФЛ, чл.29, чл.43, ал.1, ал.2, чл.45, ал.4, чл.73
ДОПК, чл.85
Относно: следва ли стойността на доставените Ви билки от билкосъбирачи и селскостопански производители да се облага10 на сто плосък данък ,във връзка с прилагането на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ Обн. ДВ, чл. 95 от 24.11.2006г. , последно изм. ДВ, бр. 113 от 28.12.2007г./ .
В чл. 29 на ЗДДФЛ са регламентирани облагаемите доходи от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон /ТЗ/, като съгласно т. 1, б „а” на същия член, придобитият доход от горско стопанство /включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове/ се намалява с разходи задейносттав размер на 40 на сто.
Съгласночл. 43, ал.1 /Изм. – ДВ, бр. 113 от 2007г./ от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/, Лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29 , дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето нее самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски.
В чл. 43, ал. 2 – Размерът на дължимия данък се определя, като разликата по ал.1 се умножи по данъчна ставка 10 на сто и се определя от:
1.предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социалното осигуряване – платци на доходи от стопанска дейност;
2. придобилите доходи лица – в останалите случаи.
В случаите по ал.2, т.1 данъкът се удържа от платеца при изплащането на дохода.
За целите на цитираните разпоредби на,основание чл. 45, ал. 4от ЗДДФЛ, предприятиетоили самоосигуряващото се лице, платец на доходи от стопанска дейност, издава за изплатените доходи и удържания авансов данък сметка за изплатенисуми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода. Образците на „Сметка за изплатени суми” и „Служебна бележка” за 2008г. са утвърдени съсЗаповед № ЗМФ – 42 от 10.01.2008г. , издадена от министъра нафинансите на основание чл. 64, ал.3 от ЗДДФЛ /обн., ДВ, бр. 7 от 22 януари 2008г./.
Във връзка с определянето на авансовия данък, в образеца „Сметка за изплатени суми” е предвидена част, която се попълва от физическото лице, придобило дохода. В тази част еднозначно е указано, че, когато физическото лице, придобило дохода, е самоосигуряващо се, то ред 4 /осигурителен доход от сумата по тази сметка, върху който се дължат осигурителни вноски/ и ред 5 /задължителни осигурителни вноски/ не се попълват.
В чл.73 от ЗДДФЛ изрично е посочено, че предприятията платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените доходи на физическите лица през данъчната година. Справката се предоставя в срокдо 30 април на следващата година на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/ по място на регистрация на платеца на дохода. Когато предприятията са изплатили през данъчната година доходи на повече от 10 физически лица, справката се представя самона електронен носител във формат и по редодобрени със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.
Съгласно чл. 85 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ ш в съответствие с разпоредбата начл. 3, ал.1, т. 1,от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията са с Националната агенция за приходите сте задължен да посочвате Вашите данни за идентификация /име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и /илиБУЛСТАТ/ЕИК/, издаден от Агенциятапо вписванията.

.

Оценете статията

Вашият коментар