Сметопочистване,

В Дирекция ОДОП – … постъпи Ваше запитване с вх. № …/ 19.01.2015г. Поставени са следните въпроси:
1.Начислява ли се ДДС при:
-Учредяване и прехвърляне на ограничени вещни права,
-Отстъпено право на строеж на строеж на основание чл.37 и чл.38 от ЗОС,
-Право на прокарване на общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура по чл.193 от ЗУТ,
-Продажба на недвижими имоти – земеделски земи и общински жилища.
2.Ползва ли се данъчен кредит при:
-Доставка на хранителни продукти за детски градини,
-Изразходваните консумативи за приготвяне на храна за детски градини – ел.енергия и вода,
-Доставка на хранителни продукти за дейността на „Ученическо и столово хранене“,
-Изразходваните консумативи за приготвяне на храна за дейността на „Ученическо и столово хранене“- ел.енергия и вода,
-Продажба на купони за храна от дейността на „Ученическо и столово хранене“,
-Доставка на хранителни продукти за дейността на социалната трапезария,
-Изразходваните консумативи за приготвяне на храна за дейността на социалната трапезария- ел.енергия и вода,
3.Ползва ли се данъчен кредит за услуги, извършвани от Община ………. относно:
-Сметопочистване,
-Сметоизвозване,
-Почистване на тревни и площадни площи,
-Снегопочистване на Общинската пътна мрежа,
-Зимно поддържане на Общинската пътна мрежа,
Във връзка със зададените от Вас въпроси, изразяваме следнотостановище:
По смисъла на ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Същевременно разпоредбата на чл.3, ал.5 от ЗДДС регламентира, че органите на местна власт не са данъчно задължени лица за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на такъв орган, включително в случаите, когато се събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности.
За целите на облагането с данък върху добавената стойност „дейности или доставки, извършвани от местните органи в качеството им на орган на местната власт”, съгласно §1, т.7 от ДР на закона са тези, извършени от лице, създадено със закон, когато:
– сеизвършватв изпълнениенаправомощиятаму,произтичащи от нормативен акт и не могат да се извършват от търговец, освен ако това му е възложено със закон;
– е установена такса с нормативен акт.
Независимо от това, органите на местна власт са данъчно задължени лица за извършваните от тях доставки,които попадат в кръга на изброените в чл.3, ал.5, т. 1 от ЗДДС, както и за доставки, които ще доведат до значително нарушаване правилата на конкуренцията /чл.3, ал.5, т.2 от с.з./.
Относно правото на приспадане на данъчен кредит, следва да се съобразят следните разпоредби:
Съгласно чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице – Общината,облагаеми доставки, същата има право да приспаднеданъка за стоките или услугите, които доставчиците – регистрирани по този закон лица, са доставили или предстои да доставят.
По смисъла на чл.70, ал.1, т.1 и т.2 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице за Общината,когато:
-стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта;
-стоките или услугите са предназначени за дейности, различни от икономическата дейност на лицето;
Съгласно чл.73, ал.1 от ЗДДС, Общината има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
По първи въпрос:
Съгласно чл.45, ал.1 от ЗДДС, освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда.
Следва да се има предвид, че по смисъла на чл.45, ал.7 от ЗДДС, доставчикът може да избере да третира горната доставка като облагаема.
По смисъла на чл.45, ал.2 от ЗДДС /изм. – ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г./, учредяването или прехвърлянето на право на строеж се смята за освободена доставка по ал. 1 до момента на издаването на разрешение за строеж на сградата, за която се учредява или прехвърля правото на строеж.
Освободена доставка е доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях съгласно разпоредбата на чл.45, ал.3 от ЗДДС.
Доставката на нови сгради /чл.45, ал.3 и чл.12 от ЗДДС/ и урегулирани поземлени имоти /чл.45, ал.5, т.1 от ЗДДС/ е облагаема доставка съгласно цитираните разпоредби на ЗДДС.
С разпоредбите на ЗДДС е въведено едно общо правило за освободена доставка, свързана със земя, а именно:
– доставката на поземлени имоти, които не са урегулирани поземлени имоти /УПИ/ по смисъла на ЗУТ /например – земеделска земя и земя/територия от горския фонд/
– учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, /включително върху УПИ/.
Изключенията от това правило са дадени в ал. 5 на чл.45 от закона.
Ограничените вещни права по смисъла на чл. 45, ал. 1 от ЗДДС са: право на строеж, право на ползване и право на преминаване или друг сервитут.
Правото на избор дали една освободена доставка да бъде облагаема може да се упражни на основание чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, в случаите на доставка по чл. 45, ал. 1от ЗДДС.
Предвид гореизложеното, като правило, ограничените вещни права са предмет на освободена доставка, като се съобразят и разпоредбите на чл.45, ал.2 от ЗДДС във връзка с правото на строеж.
Прилагаме Писмо № 91-00-261/ 04.09.2007г. на НАП относно данъчното третиране на доставки, свързани със земя и сгради и вещни права върху тях по ЗДДС в сила от 01.01.2007г., като следва да съобразите промените на ЗДДСкъм момента в относимите норми.
По втори въпрос:
Доколкотоприготвянето на храна за деца – за детски градини, за ученическо и столово хранене попада в обхвата на облагаемите доставки по смисъла на чл.12 от ЗДДС и за съответното регистрирано лице възниква задължение за начисляване на данък, то за покупката на продукти и консумативи за приготвянето на храната ще възникне право на приспадане на данъчен кредит съгласно чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС.
Прилагаме Писмо № 24-33-42/ 28.11.2013г. на НАП.
Не е предоставена информация във връзка с организирането на социална трапезария и храненето, поради което следва да прецените дали е налице хипотезата на чл.40 от ЗДДС. Ако тя е налице и доставката е освободена, то за продуктите и консумативите няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит по силата на чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС.
По трети въпрос:
Прилагаме Становище № 93-04-43/ 08.03.2007г. наотносно практическото приложение на гл.19А от ЗДДС. Следва да съобразите и промените на ЗДДС към момента в относимите нормативни разпоредби.
Схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при доставка на сметопочистване и сметоизвозване изисква данъкът да се дължи от получателя по доставката, когато той е регистрирано по закона лице и то независимо дали доставчикът с данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице /чл. 82, ал. 5 от ЗДДС/.
Предвид цитираната разпоредба, когато получател по доставката е община, регистрирано по ЗДДС лице,данъкът за доставката ще с изискуем именно от общината. Следва да се има предвид, че за начисления от общината данък не възниква право на приспадане на данъчен кредит. Това е така, тъй като закупените стоки/услуги по Приложение № 2 от ЗДДС не се използват за извършване на облагаеми доставки от общината. Общината осъществява дейности по сметосъбиране и сметоизвозване. за които лицата – собственици на имотите/ползвателите, заплащат такса битови отпадъци. За тези си дейности общината не е данъчно задължено лице и действа в качеството си на орган на местна власт съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС. В тази връзка стоките и услугите по Приложение № 2, които общината закупува се използват за дейности извън рамките на икономическата дейност на съответната община, във връзка с което на основание чл. 70. ал. 1, т. 2 от ЗДДС за данъка, не възниква право па приспадане на данъчен кредит.
Приложение:
1.Писмо № 91-00-261/ 04.09.2007г. на НАП относно данъчното третиране на доставки, свързани със земя и сгради и вещни права върху тях по ЗДДС в сила от 01.01.2007г.,
2.Писмо № 24-33-42/ 28.11.2013г. на НАП.
3.Становище № 93-04-43/ 08.03.2007г. наотносно практическото приложение на гл.19А от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар