смисъла на употребена дума или израз.

2_2047/10.12.2010
ЗКПО – чл.55
Закона за движение по пътищата
Закона за нормативните актове
Постъпило е Ваше писмено запитване, заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” гр. с вх.№ ………………10.12.2010г., в което сте изложили следната фактическа обстановка:
ЕООД „………………..” притежава лек автомобил, марка „Ситроен Берлинго”, 6+1 места. Използвате го за осъществяване дейността на дружеството – проектиране на пътища и пътни съоръжения. Консумативите, свързани с експлоатацията и поддръжката на автомобила отразявате като разход за дейността на фирмата.
Във връзка с изложената информация сте поставили следните въпроси:
1. Как следва да се тълкуват понятията „транспортно средство” и „автомобил” по см. на чл.55 от ЗКПО във връзка с определяне размера на годишните данъчни амортизации.
2. В коя категория, в ІІІ-та или в V-та, на чл.55 от ЗКПО, следва да се отнесeпритежавания от дружеството лек автомобил.
С оглед изложената фактическа обстановка в запитването и съобразно действащата към момента нормативна уредба, изразеното становище по поставените въпроси е принципно.
Съгласно чл.55, ал.2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, размерът на признатата годишна данъчна амортизация на данъчен амортизируем актив е в зависимост от категорията активи, в обхвата на която попада съответния актив.
От тук произтича и необходимостта за данъчните субекти за данъчни цели да определят законосъобразно принадлежността на даден актив към съответната категория активи.
Съгласно чл.55, ал.1 и ал.2 от ЗКПО, годишните данъчни амортизации се определят еднократно за годината и не могат да превишават следните размери:
– за транспортни средства, без автомобили – категория ІІІ – в размер на 10%;
– за автомобили – категория V – в размер на 25%.
С отмяната на Закона за корпоративното подоходно облагане, действал до 31.12.2006г, обн.в ДВ бр.105 от 22 декември 2006г, се отмени и действието на единния класификатор на основните средства /ЕКОС/. С отмяната на разпоредбата на чл.55, ал.4 от ЗКПО, в сила от 01.01.2007г., за изготвяне на Наредба от Министерски съвет, с която изчерпателно да се класифицират отделните данъчни амортизируеми активи, на практика към момента липсва действащ актуален ЕКОС, съгласно който предприятията да определят категорията на активите за данъчни цели.
В ЗКПО също няма предвиден класификатор за дълготрайни материални активи, както липсва и легална дефиниция на понятията „автомобил” и „транспортни средства”.
Съгласно чл.46, ал.1 от Закона за нормативните актове (ЗНА), разпоредбите на нормативните актове се прилагат според точния им смисъл, а ако са неясни, се тълкуват в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби, на целта на тълкувания акт, на основните начала на правото на Република България. Според ал.2 на чл.46 от ЗНА, когато нормативният акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта. Съгласно чл.37 от Указ № 883 за прилагане на ЗНА, думи или изрази с утвърдено правно значение се използват в един и същ смисъл във всички нормативни актове. Ако се налага отклонение от общоприетия смисъл на дума или израз, с допълнителна разпоредба се определя смисълът им за съответния нормативен акт. По този начин се постъпва и когато при прилагане на нормативния акт могат да възникнат съмнения относно смисъла на употребена дума или израз.
Изхождайки от горната постановка, за изготвяне на настоящия отговор сме използвали дефиниции на понятията „автомобил” и „транспортно средство”, дадени в други закони.
В Закона за движението по пътищата (ЗДП), който съгласно разпоредбата на чл.1, ал.1 урежда изискванията към пътните превозни средства, е налице легална дефиниция на понятието „автомобил“. Съгласно §6, т.12 от ДР на ЗДП, “автомобил“ е недвуколесно безрелсово моторно превозно средство, което се използва за превозване на пътници и товари или за теглене на други пътни превозни средства. В зависимост от предназначението си автомобилите биват:
а) леки – за превозване на пътници, в които броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 8;
б) товарни – за превозване на товари и/или за теглене на ремарке;
в) автобуси – за превозване на пътници с повече от 8 места за сядане без мястото на
водача;
г) специални – с постоянно монтирана апаратура, съоръжения или машини, които не
позволяват използването им за други цели.
От друга страна ЗДП не дефинира понятието “транспортно средство“, а борави с понятията “пътно превозно средство“ и “моторно превозно средство“. Ето защо е необходимо да се уточни съдържанието и на понятието “транспортни средства” в общоприетия им смисъл.
С оглед на гореизложеното и във връзка с подобен, възникнал в практиката въпрос, приходната администрация е отправила запитване до компетентния орган по прилагането на Закона за движението по пътищата с искане за разясняване на понятията „автомобил” и „транспортни средства”. С писмо №ОД-16247/03.09.2003г. Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация“ при Министерство на транспорта и съобщенията (понастоящем-Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията/ е изразила следното становище: „ЗДП дава легално определение на понятието “автомобил“. Считаме, че вложеният в определението, дадено с § 6, т.12 от ЗДП смисъл е общоприетият смисъл на това понятие. В ЗДП не се използва понятието “транспортни средства“, липсва и дефиниция. В редица подзаконови актове се дава определение на “транспортно средство“, като разликата в дефинициите в различните актове се оправдава от целите на съответния нормативен акт. Общото в тези дефиниции е, че транспортните средства се определят като превозни средства, отговарящи на конкретни изисквания”.
Така например съгласно § 1, т.17 от Наредбатаза съществените изисквания и оценяване съответствието на машините”,“транспортно средство“ е превозно средство и теглените от него средства, предназначени за превоз на пътници и товари по въздуха, по сухопътните и железопътните мрежи или по вода.
От изказаното до тук и на основание ЗНА, следва да се приеме, че терминът “транспортни средства“ обобщава всички пътни превозни средства по смисъла на § 6, т.10 от ДР на ЗДП: автомобили, трамваи, самоходни машини, когато се придвижват по пътищата, ремаркета и полуремаркета и др.
От общата група на „транспортни средства”, „автомобилите” са дефинирани в самостоятелна група със съответните подгрупи.
Изхождайки от горните норми, считаме, че автомобилът, собственост на Вашето дружество, попада в категория V на чл.55, ал.1 от ЗКПО -автомобили.

Оценете статията

Вашият коментар