смисъла на употребена дума или израз.

2_1644/05.11.2012 г.
ЗКПО – чл.189б;
ЗКПО – §1, т.60 от ДР;
Дружеството, което представлявате е регистриран земеделски производител. Основната Ви дейност е производство на зърнени и технически култури. През 2012 година фирмата е започнала изграждане на силозна база за съхранение на продукцията. Тъй като този процес е продължителен във времето, възможно е до края на настоящата отчетна година, обектът да не бъде приет като цяло от съответната комисия. В тази връзка поставяте въпроси, свързани с преотстъпването на корпоративен данък по реда на чл.189 б от ЗКПО за отчетната 2011 година:
1.Ще бъдат ли признати като инвестиция по чл.189б, ал.2 от ЗКПО разходите, извършени във връзка с изграждането на силозната база.
2.Ще бъдат ли признати като инвестиция по реда на чл.189б от ЗКПО частта от разходите, извършени за закупуване на силозите и сушилните към тях, документирани с фактури от доставчика, и по които има плащане.
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка, както и действащата нормативна уредба и предоставената на Националната агенция за приходите компетентност, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл.189б, ал.1 от ЗКПО, данъчното облекчение за преотстъпване на корпоративен данък се предоставя на данъчно задължени лица, регистрирани земеделски производители, в размер до 60 на сто за данъчната им печалба от дейност по производствотона непреработена растителна и животинска продукция.
Един от критериите, който трябва да изпълнятлицата за да се възползват от горната данъчна преференция, е да инвестират преотстъпеният данък в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в ал.1 дейност, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването, чл.189б, ал.2 от ЗКПО.Изхождайки от тази норма, следва кумулативното изпълнение на няколко условия:
– инвестиране на преотстъпения данък в активи – сгради или земеделска техника;
– активите да се използват за производство на непреработена земеделска и животинска продукция;
– активите да са нови;
– инвестирането да се осъществи в срок до края на годината, следваща годината на преотстъпване.
Относно инвестиране на преотстъпен данък в придобиване на силози и сушилни към тях:
Инвестиране в активи – сгради или земеделска техника.
В §1, т.60 от ДР на ЗКПО е дадено определение на понятието „земеделска техника”за целите на чл.189б от закона: това са „самоходните, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието”.
Отбелязвате в запитването, че по класификация силозите са дълготрайни материални активи – съоръжения. В тази връзка ще отбележим, че не следва да се ползва Единният класификатор за основни средства /ЕКОС/, доколкото с отмяната на ЗКПО, действал до 31.12.2006г, обн.в ДВ бр.105 от 22 декември 2006г, се отмени и действието на ЕКОС. На практика към момента липсва действащ актуален ЕКОС, съгласно който предприятията да определят категорията на активите за данъчни цели.
В ЗКПО също няма предвиден класификатор за дълготрайни материални активи, както липсва и легална дефиниция на понятията „съоръжение” и „инсталация”.
Съгласно чл.46, ал.1 от Закона за нормативните актове /ЗНА/, разпоредбите на нормативните актове се прилагат според точния им смисъл, а ако са неясни, се тълкуват в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби, на целта на коментирания акт. Съгласно чл.37, ал.2 и 3 от Указ № 883 за прилагане на ЗНА, използваните в правна норма думи или изрази следва да се схващат в техния общоприет смисъл. Ако се налага отклонение от общоприетия смисъл на дума или израз, с допълнителна разпоредба се определя смисълът им за съответния нормативен акт. По този начин се постъпва и когато при прилагане на нормативния акт могат да възникнат съмнения относно смисъла на употребена дума или израз.
Съгласно общоприетия смисъл на понятието „съоръжение”, това е материален актив, който има характера на уред, апарат, с различно ниво на сложност на функциониране, състоящ се от отделни елементи или системи, съобразно предназначението му в специализираната дейност на предприятието. В конкретния случай, силозите са именно такива съоръжения – тип склад за зърно/ зърнохранилища/, снабдени със съответните вентилационни, отоплителни и сушилни системи, и предназначени за извършване на технологична дейност със зърно – приемане,обработка, съхранение и експедиция.
Използвани в земеделието:
Изразът „използвани в земеделието” следва да се разбира в смисъла, вложен в т.30 от Решението на Европейската комисия /С /2011/863 от 11.02.2011г./, където е посочено, че глава ІV, част А от Насоките на Общността позволява на държавите-членки да предоставят подпомагане за инвестиции в земеделски стопанства, при спазването на определени условия. В съответствие с т.27 от Насоките, глава ІV, част А се прилага само за инвестиции, свързани с първично производство на продукти, които попадат в обхвата на Приложение І към Договора.
Доколкото производството на зърно представлявадейност по производство на непреработена растителна /земеделска/ продукция, считаме, че силозите са съоръжения, които се използват в сферата на земеделието.
Активите да са нови:
За да бъде изпълнено условието на чл.189б, ал.2, т.1 от ЗКПО, инвестирането на данъка трябва да се извърши в земеделска техника, която да бъде „нова”. Пояснения за съдържанието на това понятие се съдържат в Раздел ІІІ, т.1-1.1. от писмо изх.№ 91-00-242/24.11.2011г. на изпълнителния директор на НАП, копие от което Ви изпращаме. Писмото е публикувано на интернет страницата на НАПwww.nap.bg.
В общоприетия си смисъл понятието “нов” означава: който е направен, купен или е възникнал неотдавна или за пръв път; който е запазил първоначалния си вид, не се е изхабил.
Следователно, когато се касае за земеделска техника, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието, трябва да са фабрично нови или новосъздадени. Казано с други думи, те не трябва да са употребявани /използвани/. Съответно между датата на производството/придобиването им следва да е изтекъл относително кратък период от време, съотнесен към обичайната продължителност на използване на актива.
Инвестирането да се осъществи в срок до края на годината, следваща годината на преотстъпване.
За да е изпълнен този критерий, инвестирането на преотстъпеният корпоративен данък, декларирано в годишна данъчна декларация за 2011 година, съгласно чл.189б, ал.2, т.1 от ЗКПО, трябва да бъде осъществено в срок до 31.12.2012 година.
Първоначалният срокза закупуване на активите започва да тече от 1 януари на годината, за която се отнася преотстъпването /в случая 01.01.2011 г/, предвид дадената възможност на земеделските производителиза преотстъпване на авансовия данък, чл.91 от ЗКПО.
Освен изпълнението на разгледаните по-горе критерии, за да бъде признато преотстъпването е необходимо да сте изпълнили и останалите условия, визирани в чл.189б, ал.2 от ЗКПО.
– новите сгради и новата земеделска техника, в които се инвестира преотстъпения данък трябва да са придобити при пазарни условия, съответстващи на такива при несвързани лица /чл. 189б, ал. 2, т. 2 от ЗКПО/;
– дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция трябва да продължи да се осъществява за период от поне три години след годината на преотстъпване, като това обстоятелство се декларира всяка година до изтичане на тригодишния срок с годишната данъчна декларация на лицето /чл.189б, ал. 2, т. 3 от ЗКПО/;
– преотстъпеният данък не трябва да превишава 50 на сто от стойността на активите по т.1, в които се инвестира този данък /чл.189б, ал. 2, т. 4 от ЗКПО/.
С оглед разпоредбата на чл.189б, ал.3 от ЗКПО, преотстъпването не е допустимо, когато преотстъпеният данък се инвестира в сгради и земеделска техника, които заместват съществуващи, както и когато попада в обхвата на чл.189б, ал.4 от закона.
Следва да имате предвид, че правото на преотстъпване на корпоративен данък е обвързано и с изпълнение на регламентираните общи изисквания в чл.167 от ЗКПО.
Изхождайки от цитираните норми, не бихме могли да отговорим на първия въпрос от запитването, тъй като е зададен общо – не сте описали освен разходи за придобиване на силози и сушилни, какви други активи ще съдържа силозната база, както и в какъв срок ще бъде приключена тази инвестиция.
Изпълнението на условията за преотстъпване на данъка по реда на чл.189б от ЗКПО подлежи на контрол от органите по приходите по реда на чл.110 от ДОПК чрез извършване на проверки и ревизии.
Приложение: копие от писмо изх.№ 91-00-242/24.11.2011г.

Оценете статията

Вашият коментар