становище по наредбите за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, като управляващ орган по Оперативна програма за развити

Изх. № 04-19-154
Дата: 02.03.2010 год.
ДОПК, чл. 87, ал. 6.
Относно: становище по наредбите за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, като управляващ орган по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“
По повдигнатите въпроси в изпратеното ни писмо изходящ № 0311-3/11.02.2010 г. на Изпълнителна агенция за рибарство и аквакултури, във връзка с изискванията към кандидатите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, установени с наредбите за условията и реда за нейното предоставяне, в рамките на компетентността наизразяваме следното становище:
1. По въпроса за ограничението/дискриминацията за кандидатстване от страна на чуждестранни търговци
В случай, че се възприеме направеното предложение от Генерална дирекция „Морски въпроси и рибарство“ при Европейската комисия да се изменят наредбите за реда и условията за предоставяне на финансова помощ по мерките, заложени в оперативната програма за развитие на сектора „Рибарство“ и до участие, като кандидати за помощта се допуснат чуждестранни юридически лица, следва да се има предвид, че същите подлежат на задължително вписване в регистър БУЛСТАТ.
Съгласно разпоредбата на чл. , ал. 1, т. 5 от Закона за регистър БУЛСТАТ, в регистър БУЛСТАТ се вписват чуждестранни юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в страната, включително и чрез място на стопанска дейност или определена база, или обект. Също така, трябва да се има предвид, че чуждестранните лица, които извършват икономическа дейност и отговарят на изискванията на Закона за данък върху добавената стойност за задължителна регистрация или за регистрация по избор, се регистрират в специалния регистър по ЗДДС /по арг. на чл. 133, ал. 1 от ЗДДС/.
С оглед на изложеното и в случай, че се разшири кръга от лица, кандидатстващи за държавна помощ, като допълнително изискване в наредбите за условията и реда за
предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от ИАРА следва да бъде поставено условието, чуждестранните юридически лица да бъдат вписани в регистър БУЛСТАТ.
2. По въпроса, свързан с наличието или липсата на публични вземания
Липсата на непогасени публични задължения следва да бъде предвидена, като изискване за допустимост към лицата-кандидати във всички наредби за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мерките от Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“. Наличието на публични задължения, събирани от Националната агенция за приходите се удостоверява по реда на чл. 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, предвид което считаме, че предоставянето на удостоверение за наличие или липса на задължения следва да бъде задължително изискване и към кандидатите-чуждестранни юридически лица, които осъществяват стопанска дейност в страната.
В допълнение на горното, предлагаме да се постави допълнително условие и да не бъдат допускани до участие в процедурата по предоставяне на помощ лица, срещу които има непогасени частни държавни вземания, събирани от Националната агенция за приходите, съгласно чл. 3, ал. 7 от Закона за националната агенция за приходите.
Прилагането на този допълнителен критерий се налага, защото сред кандидатите за предоставяне на помощ за развитие е много вероятно да попаднат и лица, длъжници към Държавен фонд „Земеделие“, Държавния фонд за реконструкция и развитие, Държавен фонд „Енергийни ресурси“, изпълнителните агенции по предприсъединителните финансови инструменти, както и за частни държавни вземания по ЗУНК, гаранционни споразумения и временни финансови помощи и всички останали вземания, изброени в разпоредбата на чл. 3, ал. 7 от Закона за националната агенция за приходите.
3. Също така, предлагаме да се предвиди ред за възстановяване на неправомерно
предоставени помощи за развитие.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар