строежа на описания по-горе недвижим имот? По какъв начин следва да бъде извършено оценяването на строителство за втори етаж, как следва да бъде извършено прехвърлянето на имота и връщането на усвоено

2_1341/22.10.2013г.
ЗДДС чл.27, ал.3, т.1 буква „а”
ЗДДС§1, т.3 и т.8
ЗКПО чл.54, ал.1
ЗКПО чл.67
Във Ваше писмено запитване е описана следната фактическа обстановка:
Вашето дружество е собственик на поземлен имот в урбанизираната територия на град Х.
Върху този имот дружеството Ви /ЕООД/ има намерение да построи недвижим имот, състоящ се от два етажа: 1-ви етаж, представляващ офис сграда за нуждите на дружеството, гаражи и сервизни помещения и 2-ри етаж-жилищна сграда, която след изграждането ще бъде прехвърлена посредством покупко-продажба на физическото лице управител на ЕООД-то.
Интересувате се, вложените по време на строителството материали, средства и услуги ще бъдат ли признати за разход на дружеството, както и налице ли е право на признаване на данъчен кредит? Относно жилищната сграда, ще Ви бъдат ли признати средствата за разход, както и кои са основните изисквания, фактори и обстоятелства за признаване на всички разходи относно строежа на описания по-горе недвижим имот? По какъв начин следва да бъде извършено оценяването на строителство за втори етаж, как следва да бъде извършено прехвърлянето на имота и връщането на усвоеното ДДС?
Във връзка с поставения от Вас въпрос по прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Закона за корпоративното подоходно облагане/ЗКПО/изразявамследното становище:
По ЗДДС:
По силата на чл.69 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспаднеданъка за стоките и услугите, които доставчикът- регистрирано лице му е доставил, когато стокитеиуслугите се използват за целите от извършваните от лицето облагаеми доставки.
Във връзка с извършваното от дружеството Ви строителство на двуетажен недвижим имот за извършваните доставки ще възникне право на приспадане на данъчен кредитпри спазване общите правила на ЗДДС и при условие, че стоките и услугите се използват за извършване на облагаеми доставки .
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Редът за определяне на данъчната основа при доставка на територията на страната е определен в чл. 26 и чл. 27 от ЗДДС.
По отношение на определяне на данъчната основа на доставката на жилищната сграда, която ще бъде продадена на физическото лице, следва да се съобразите със следното:
Разпоредбата на чл.27 от ЗДДС регламентира особени случаи за определяне на данъчната основа при доставки между свързани лица. Съгласно чл.27, ал.3, т.1 буква „а” от ЗДДС при доставка между свързани лица /каквито лица сте Вие и Вашето дружество, съгласно определението дадено в §1, т.3 от ДР на ДОПК/ данъчната основа е пазарната цена, когато данъчната основа определена по реда на чл.26 от закона е по-ниска от пазарната цена, доставката е облагаема и получателят няма право на приспадане на данъчен кредит.В случай, че получателят по доставката е физическо лице, което няма право да приспадне данъчен кредит, данъчната основа следва да е пазарната цена на имота към датата на доставката.
Дефиниция на понятието пазарна цена е дадено в Допълнителните разпоредби на ЗДДС, като определението препраща към разпоредбите на §1, т.8 от ДОПК, където е определено, че “пазарна цена“ е сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.
Методите за определяне на пазарни цени са определени в т. 10 от §1 на ДР на ДОПК, а редът и начинът за прилагането им са регламентирани с Наредба № Н-9 от 14 август 2006 г. за реда и начините за прилагане на методите за определяне на пазарните цени. Върху така определената пазарна цена, която се приема за данъчна основана доставката следва да бъде начислен данък върху добавената стойност.
За определяне на пазарната цена може да ползвате услуги на лицензиран оценител.
Прехвърлянето на имуществото следва да се документира по общия ред на ЗДДС, чрез издаване на фактура, съобразно изискванията на чл.113 от ЗДДС. На основание чл.124, ал.2 от ЗДДСдружеството, в качеството му на регистрирано по ЗДДС лице е длъжно да отрази издадената от него фактура в дневника за продажбите, съответно справка-декларацията за данъчния период, през който фактурата е издадена.
По ЗКПО:
Съгласно чл.18 от ЗКПО данъчен финансов резултат е счетоводния финансов резултат, преобразуван по реда на този закон.
Според чл.13, ал.1 от Закона за счетоводството /ЗСч/ активите, собственият капитал, пасивите, приходите и разходите се оценяват и записват при тяхното придобиване или възникване по историческата им цена или друга цена, в съответствие с приложимите счетоводни стандарти. Тъй като в запитването липсва информация коя счетоводна база прилага дружеството, за целите на отговора е прието, че се прилагат Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия /НСФОМСП/
От изложената фактическа обстановка може да се направи извод, че дружеството ще придобие дълготраен материален актив /ДМА/. Счетоводното третиране на дълготрайните материални активие регламентирано в Счетоводен стандарт 16 /СС 16/ – Дълготрайни материални активи.
Всички разходи по строителството, извършени до първоначалното признаване на актива, се отчитат счетоводно като разходи за придобиване на ДМА и не участват при формиране на счетоводния финансов резултат.
Придобиването на ДМА намира отражение в счетоводния финансов резултат след първоначалното признаване на актива чрез начислената амортизация. Амортизация по смисъла на СС 4 „ Амортизация на дълготрайни материални активи“, това е разходът, признат за отчетния период, получен в резултат на разсрочване на амортизируемата стойност на даден актив през предполагаемия му срок на годност.
Данъчните дълготрайни материални активиса регламентирани в чл.50 от ЗКПО и това са сумите, които отговарят на изискванията заамортизируеми дълготрайни материални активи съгласно НСФОМСП, чиято стойност е равна или превишава по-ниската стойност от стойностния праг на същественост за ДМА, определен в счетоводната политика на предприятието или седемстотин лева.
На основание чл.54, ал.1 от ЗКПО при определяне на данъчния финансов резултат се признават годишните данъчни амортизации, определени по реда на ЗКПО.
Съгласно гореизложеното за данъчни цели ще се признае само размера на годишната амортизация на актива след неговото завеждане в данъчнияамортизационен план, а неразходите по придобиването.
Тъй като в запитването посочвате, че вторият етаж на сградата ще бъде продаден след изграждането на сградата, ако тази сграда е заведена като ДМА към датата на продажбата, при отписването на имота ще се приложи т.11.2.“а“ от СС 16 – ще формира печалба или загуба от разликата между нетните приходи от продажба и балансовата стойност на актива.
Следва да имате предвид и нормата на чл.67 от ЗКПО, съгласно която счетоводните разходи, формиращи данъчен амортизируем актив, включително последващите разходи, не се признават за данъчни цели.

Оценете статията

Вашият коментар