своя контрагент?

2_787/19.04.2010 г..
ЗДДС 124, ал.4
чл.113, ал.7 т. б
ЗДДФЛ чл.9, ал.2
Вашето дружество има сключен договор за наем за обект офис, находящ се в жилищна кооперация в гр. С, чиито обитатели са регистрирали жилищно настоятелство. Съгласно договора за наем жилищното настоятелство издава фактури за наемните вноски, в които липсва БУЛСТАТ и ЕГН.
В тази връзка е зададен е следния въпрос: Посочената фактура следва ли да се включи в дневника за покупките на съответния месец / и ако да, с какъв идентификационен номер/ или същата замества разходен касов ордер? Как от своя страна жилищното настоятелство ще признае като приход сумите по този договор? Трабва ли дружеството да предоставя в тази ситуация някаква допълнителна информация на органите на НАП относно своя контрагент?
При така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос изразявамеследното принципно становище:
Съгласно чл.9 от Закона за управление на етажната собственост / ЗУЕС/ има две форми на управление на етажната собственост: общо събрание и сдружение на собствениците. Видно от изложената от Вас фактическа обстановка, не става ясно коя форма на управлениена етажната собственост са избрали собствениците на жилища вкооперацията, с която имате сключен договор за наем на офис.
В случай, че собственицитена жилища вкооперацията, с която имате сключен договор за наем на офис са избрали сдружението на собствениците като форма на управление на етажната собственост, следва да имате предвид, че на основаниеразпоредбата чл.25, ал.1 от ЗУЕС сдружението на собствениците еюридическо лице, създадено по реда на ЗУЕС и има за предмет управлението на общите части на етажната собственост. На основание разпоредбата на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за регистъра БУЛСТАТ сдружението на собствениците като юридическо лице, което не е търговец, подлежи на регистрация в регистъра БУЛСТАТ. Следователно същото би следвало дапосочва своя БУЛСТАТ номер във фактурата, която то е задължено да Ви издава на основание чл.113, ал.1 от ЗДДС, за извършената от него доставка на услуга – отдаване под наем на офис. Издадената Ви фактура за наем от сдружението на собствениците следва да намери отражение в дневника Ви за покупкисъобразноразпоредбата на чл.124, ал.4 от ЗДДС.
В случай, че собственицитена жилища вкооперацията, с която имате сключен договор за наем на офис са избрали общо събрание на собствениците като форма на управление на етажната собственост, следва да имате предвид, че органи на управление на общо събрание на собственицитесаобщо събрание иуправителен съвет (управител). Решение за отдаване под наем на общи части на сградата се взема от общото събрание на етажните съсобствениците. Управителният съвет (управителят) организира изпълнението на решенията на общото събрание ипредставлява етажната собственост в отношенията й с правните субекти. Следователно въз основа навзетото решение на общото събрание за отдаване под наем на офис в жилищната кооперация, председателят на управителния съвет или управителят на общото събрание на собствениците би следвало на основание чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ да Ви издаде документ за придобитите доходи, съдържащ реквизитите по чл.7, ал.1 от Закона за счетоводството /включително да посочи ЕГН-то си/, катона основание разпоредбата на чл.113, ал.7 т. б от ЗДДСне е задължен даВи издаде фактура.
Ако председателят на управителния съвет или управителят на общото събрание на собствениците Ви издаде фактура, съдържаща реквизитите по чл.114, ал.1 от ЗДДС, вие сте задължени да я отразите в дневника Ви за покупкисъобразно изискванията на чл.124, ал.4 от ЗДДС.
По отношение на въпроса Ви, как жилищното настоятелство ще признае като приход сумите по договора за наем, същият не касае Вашите задължения и в тази си част запитването следва да бъде подадено от собствениците на офиса в жилищната сграда.’

1/5

Вашият коментар