това, вписано ли е сдружението в информационния регистър на културните организации. Поради това, не може да се направи извод, че извършените от сдружението доставки попадат в обхвата на освободените.

5 23-22-196/ 06.04.2010 г.
ЗДДС, чл.42
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ e изложена следната фактическа обстановка:
Сдружението има за предмет на дейност-концертна дейност, която започва от 2009г. През годината единственото мероприятие, проведено от сдружението е организиране и провеждане на фестивал. Фестивалът е организиран съвместно със общината. Финансирането е извършено съвместно със община … На основание Договор от .2009г. е извършен превод за финансиране на фестивала през м. ноември и декември 2009г. общо в размер на 50000 лв. с вкл. ДДС.
Поставеният въпрос по прилаганеразпоредбите на ЗДДС е: Правилно ли е изчислена данъчната основа на преведената субсидия от Община .. и следва ли да бъде призната като облагаем оборот за задължителна регистрация по ЗДДС?
По отношение определянето на данъчната основа на доставка при получени субсидии или финансирания от данъчно задължените лицата следва да се имат предвид приложимите в тази област правила.
Когато дадено лице се финансира от парични суми, квалифицирани като финансирания, субсидии, отпуснати кредити или дарения, следвада се направи преценка:
-дали отпуснатите суми представляват в действителност насрещно плащане за доставка, извършена в полза на страната, изплатила сумата. В такъв случай не става въпрос за “субсидия”/ “финансиране”, а се касае за цена, която е платена за предоставена услуга или закупена стока. Тази дейност попада в обхвата на ДДС и “субсидията”/ “финансирането”се облага, с изключение на случаите, когато доставките са освободени по глава ІV от ЗДДС . Този принцип се прилага независимо от статута на страната, която отпуска сумата (лице от публичния или частния сектор) или названието, което е дадено на паричните суми (субсидия, бюджетен кредит, помощи, кредити, дарения).
-ако отпуснатите суми са пряко обвързани сцената напредоставени стоки или услуги, в този случай те попадат в обхвата на прилагане на ДДС. Те трябва да бъдат включени в данъчната основа по ДДС и да бъдат обложени, с изключение на случаите, в които доставките са освободени по глава ІV от ЗДДС.
-ако отпуснатите суми са предназначени за финансиране на разходи,“субсидията”/“финансирането” са извън обхвата на ЗДДС.
Не са субсидии и финансирания сумите, които представляват насрещно плащане за предоставена услуга или стока.
Когатосе установи наличието на ангажимент за доставка на определена услуга или стока, илисе констатира изпълнението на такъв ангажимент от страна на получателя на субсидията, отпуснатите суми представляват насрещно плащане за предоставяне на услуга или доставка на стока, които попадат в обхвата на ДДС.
С оглед предоставената в запитването информация, считаме, че е налице ангажимент поет от страна на изпълнителя по договора / изпълнение на поетия ангажимент от страна на получателя на субсидията/за доставка на определена услугасрещу насрещнапрестация.Тазидоставканауслуга е извършена срещу насрещно плащане, в случая изплатена сума в размер на 50 000 лв. от страна на община… и попада в предметния обхват на ЗДДС.
Сумите,които представляват насрещно плащане за предоставена услуга не са субсидии и финансирания. В този случай се касае за цена, която е платена за предоставена услуга. В тази връзка, предоставянето на услуга попада в обхвата на ЗДДС, като получената сума в размер на 50 000 лв. формира облагаем оборот за регистрация по ЗДДС, освен ако не е налице изключение. Такова би било налице когато доставките са освободени (глава ІV от ЗДДС).
От изложената в запитването фактическа обстановка и приложените документи, не може да се направи извод, че се извършват освободени доставки.
Относно продажбата на билети за фестивала.
От наличната в запитването информация, не става ясно дали е налице доплащане и дали то е във връзка с освободени доставки.
Съгласно чл.42, т.1 от ЗДДС освободена доставка е: 1. продажбата на билети от културни организации и институти по Закона за закрила и развитие на културата за:
а) циркови, музикални и музикално-сценични спектакли и концерти, с изключение на билетите за барове, вариетета и еротични спектакли;
б) музеи, художествени галерии, библиотеки и театри;
в) зоологически и ботанически градини;
г) архитектурни, исторически, археологически, етнографски и музейни резервати и комплекси;
2. дейността на Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция, за която получават плащане от републиканския бюджет.
По смисъла на чл.3, ал.1 от Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) културните организации осъществяват дейности по създаването, разпространението и опазването на културните ценности, а в ал.2 от същия член е посочено, че културните организации по форма на собственост са държавни, общински, частни и със смесено участие. В разпоредбата на чл.14, ал.4 от ЗЗРК е регламентирано, че Министерство на културата създава и поддържа информационен регистър на културните организации и институти, които в двуседмичен срок от създаването си трябва да бъдат вписани.
В конкретния случай, липсва информация относно това, вписано ли е сдружението в информационния регистър на културните организации. Поради това, не може да се направи извод, че извършените от сдружението доставки попадат в обхвата на освободените. Т.е не са налице данни за реализиране на хипотезата на разпоредбата на чл.42, т.1, буква „а” от ЗДДС (освободени доставки, свързани с култура).

Оценете статията

Вашият коментар