транспортни услуги и зареждане с гориво

ОТНОСНО: транспортни услуги и зареждане с гориво
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-.. свх. № … от 01.12.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Част от дейността на дружеството е транспорт към страни членки на Европейския съюз. Във връзка със зареждане на гориво в тези страни се издават фактури от „…… България” ЕАД гр………. с посочено ДДС на отделен ред, както и фактури с обща стойност без посочено ДДС. Приложени са 2 копия на фактури – с ДДС и с обща стойност, които не са придружени от превод на български език.
Поставени са следните въпроси: Има ли право дружеството на данъчен кредит. В случай, че такова право не е налице, как се извършва корекция за периоди, за които са подадени справки декларации и е упражнено правото на данъчен кредит.
Предвид неизяснената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
За да възникне право на приспадане на данъчен кредит във връзка с получени стоки и услуги, е необходимо да са изпълнени изискванията на чл.68 и чл.69 от ЗДДС. Данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за получени от него стоки или услуги по облагаема доставка. Правото на приспадане на данъчен кредит възниква, когато подлежащият на приспадане данък стане изискуем.
В чл.71 от ЗДДС са предвидени условията за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит. По смисъла на чл.71, т.1 от ЗДДС, лицето упражнява правото си на приспадане на данъчен кредит, когато притежава данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл. 114 и 115, в който данъкът е посочен на отделен ред – по отношение на доставки на стоки или услуги, по които лицето е получател.
Съгласно чл.113, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117. В чл.114, ал.1 от закона са посочени реквизитите, които фактурите следва да съдържат.
Предвид гореизложеното правото на приспадане на данъчен кредит възниква при условията, предвидени в чл.68-72 на ЗДДС. Представените от Вас копия на фактури не са придружени от превод на български език, поради което не можем да се запознаем с тяхното съдържание и да ви дадем еднозначен отговор.
Едно от изискванията в чл.114, ал.1, т.5 от ЗДДС към фактура, по която може да се упражни данъчен кредит е в същата да е посочен идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на доставчика. По смисъла на този член, с вписването в регистъра лицата получават идентификационен номер за целите на ДДС, пред който е поставен знакът “BG“.
Видно от приложените фактури /без превод на балгарски език/, може да се предположи, че същите не са издадени от доставчик с български ДДС номер, поради което право на приспадане на данъчен кредит не може да се упражни. Това е така, тъй като съгласно чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Относно начина за извършване на корекция по подадени справки-декларации, следва да се съобразят разпоредбите на чл.126 от ЗДДС. По смисъла на чл.126, ал.3, т.2 от ЗДДС, грешките се поправят, като лицето писмено уведоми компетентния орган по приходите, който предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период – при неправилно отразени в отчетните регистри документи.

Оценете статията

Вашият коментар