третиране на изплатени парични средства във връзка с осъществяване на дейност по стопанисване и управление на горите и земите в държавния горски фонд

.92-00-238
Дата: 16.02.2009 год.
ЗДДС, чл. 2;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1.
Относно: третиране на изплатени парични средства във връзка с осъществяване на дейност по стопанисване и управление на горите и земите в държавния горски фонд
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 92-00-238/23.01.2009г. е изложено следното:
Национален фонд “……………..“ е юридическо лице, създадено съгласно Закона за горите. Същото е бюджетно предприятие ниво – общо функционално управление на държавата на централно и месно равнище. Основната цел на фонда е да финансира дейностите, гарантиращи устойчиво стопанисване и управление на горите и земите в държавния горски фонд от средства получени по сметка на фонда, съгласно чл.96г от Закона за горите, както и че тези средства се разходват за мероприятия по чл.96д от същия закон. Посочено е още, че за тази цел са разработени инвестиционни програми от дирекция “Инвестиционна политика“. Изпълнителите по съответните дейности се избират по реда установен и Закона за обществените поръчки и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. След техния избор се подписва двустранен договор, между Национален фонд “…………………“ (НФБГ) -като възложител и съответната организация, спечелила процедурата като изпълнител. Съгласно договора общата стойност на поръчката е определена по представена спецификация или количествено стойностна сметка за стойностите на дейностите предвидени за финансиране по инвестиционни програми на НФБГ и изпълнявани чрез възлагане. Стойностите се изчисляват без данък върху добавената стойност. НФБГ не е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) лице.
Въпросът Ви е дали изплатените средства от НФБГ по горепосочените договори представляват в действителност насрещно плащане за доставка, извършена в полза на същия или тези парични средства са предназначени само за финансиране на разходи ?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Видно от изложеното в писмото Ви НФБГ е бюджетно предприятие, чиято цел е да финансира дейности, гарантиращи устойчиво стопанисване и управление на горите и земите в държавния горски фонд, дивеча и неиромшиленото рибно стопанство съгласно чл.96а от Закона за горите. Във връзка с тази си дейност и изпълнение на предварително изготвена инвестиционна програма същото сключва договори с изпълнители, в които лицата -изпълнители са се задължили да извършват съответни доставки на услуги или стоки. Така на практика НФБГ осъществява своите права и задължения по Закона за горите да стопанисва горите и земите в държавния горски фонд. В случая може да бъде направен изводът, че е налице ангажимент поет от изпълнителите по горепосочените договори за доставки на определени услуги или стоки срещу насрещноплащане.Тезидоставкинауслугиилистокисаизвършени вползанастраната,изплатиласумата-вслучаяНФБГ.Сумите,които
представляват насрещно плащане за предоставена услуга или стока не са субсидии и финансирания. Фактически се касае за цена, която е платена за предоставена услуга или закупена стока. Следователно предоставянето на тези услуги или стоки попадат в обхвата на ЗДДС и лицата – доставчици на същите, ако са регистрирани по ЗДДС имат съответните задължения произтичащи от това им качество.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за НФБГ следва да се има предвид разпоредбата на чл. 70, ал. 1 от ЗДДС, съгласно която правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 от закона когато стоките или услугите са предназначени за дейности, различни от независимата икономическата дейност на лицето, За НФБГ предвид горното няма да е налице право на данъчен кредит за получените стоки или услуги по горепосочените договори, доколкото същите не се използват за извършване на облагаеми доставки в рамките на независима икономическа дейност.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар