Удостоверяване на период със здравно осигуряване в друга държава-членка на Европейския съюз

ЗЗО – чл. 33, ал. 2
ОТНОСНО:Удостоверяване на период със здравно осигуряване в друга държава-членка на Европейския съюз
По повод Ваше запитване, постъпило по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………/30.10.2015 г., Ви уведомяваме за следното:
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, Вие сте осигурена здравно като съпруга на пенсионер, който е британски гражданин. През 2012 г. сте приключили осигурителните си права във Великобритания и сте се завърнали в България. Незабавно сте се регистрирали в Бюрото по труда и в продължение на една година сте получавали парично обезщетение за безработица. Въз основа на издадения Ви от компетентната институция във Великобритания формуляр S1 сте се регистрирали в РЗОК Пловдив. От месец декември 2014 г. до момента работите и въпреки че внасяте здравноосигурителни вноски, лечението Ви се поема от здравноосигурителната институция във Великобритания. Интересувате се, следва ли да заплатите липсващите здравноосигурителни вноски за времето от месец декември 2013 г. до месец ноември 2014 г., през което сте била безработна, при условие че за този период сте осигурявана здравно в друга държава-членка на Европейския съюз.
Във връзка с гореизложеното, изразяваме следното становище:
На основание чл. 33, ал. 2 от ЗЗО (нова – ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) не са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
Съгласно т. 22 (нова – ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г.) от ДР на ЗЗО “Правила за координация на системите за социална сигурност“ са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание, с Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета, и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят.
Ако за лице – български гражданин за времето от 01.01. 2007 г. до настоящия момент е определено като приложимо законодателството на друга държава-членка съгласно правилата на координационните регламенти в сферата на социалната сигурност, то може да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите (НАП), като представи документ, удостоверяващ приложимо спрямо него законодателство (Е101, А1 и др.), документ, удостоверяващ осигурителни периоди (Европейска здравноосигурителна карта, Е 104, Е 106, аналогичните формуляри по прилагане на Регламент 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителният статус на лицето.
В конкретния случай представеният формуляр S1 удостоверява правото Ви като член на семейството на пенсионер по английското законодателство да получавате обезщетения в натура от институцията на държавата-членка по пребиваване (България), но от името на компетентната институция във Великобритания. Удостоверението е валидно, докато институцията по мястото на пребиваване не получи уведомление за анулирането му (чл. 24 от Регламент 987/2009). Прилагате и удостоверение Изх. № 90-00-58/13.11.2012 г., издадено от РЗОК Пловдив, от което е видно, че сте регистрирана в касата въз основа наудостоверителен документ S1 с дати на валидност от 01.11.2012 г. до неговата отмяна и се ползвате с правата на българско здравноосигурено лице с непрекъснати здравноосигурителни права.
Правото на обезщетения в натура за сметка на компетентната институция на друга държава-членка, удостоверено с формуляр S1, предполага, че лицето подлежи на задължително здравно осигуряване в същата тази държава и че не е задължително осигурено в НЗОК (чл. 33, ал. 2 от ЗЗО). Следователно, докато е валидно (не е анулирано от издалата го институция), удостоверение S1 (или издаденото въз основа на него удостоверение за регистрация в НЗОК) може да послужи като доказателствен документ за коригиране на здравноосигурителен статус.
Потвърждаването на валидността на удостоверение S1 (или издаденото въз основа на него удостоверение за регистрация в НЗОК) към датата на представянето му пред ТД на НАП е в правомощията на НЗОК или в зависимост от случая на съответната РЗОК.
Предвид изложеното, за да бъде коригиран здравноосигурителният Ви статус, е необходимо да представите в компетентната териториална дирекция или офис за обслужване на НАП, или във всяка структура на агенцията, независимо от постоянния Ви адрес, писмено искане за коригиране на здравноосигурителен статус (обр. ОКД 51), придружено от подкрепящите го документи – формуляр S1 и удостоверение за регистрация в РЗОК Пловдив (в оригинал или заверено копие). Искането следва да представите лично или чрез упълномощено от Вас лице (не се изисква нотариална заверка на пълномощното).

Оценете статията

Вашият коментар