Възстановяване на здравноосигурителни права

ЗЗО – чл. 33, ал. 2
ОТНОСНО:Възстановяване на здравноосигурителни права
Във връзка с Ваше запитване, постъпило по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. …… от 05.03.2015 г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването Ви и приложените към него копия от документи, Вие сте представили в ТД (офис) на НАП формуляр Е 104, удостоверяващ осигурителните периоди: 15.01.2014 г.- 31.03.2014 г.; 04.04.2014 г. – 27.05.2014 г. и 06.06.2014 г. – 31.12.2014 г., завършени съгласно законодателството на Гърция, но като периоди на осигуряване в страна извън България в Допълнителния регистър на здравноосигурените лица (ДРЗЛ) са „оправдани” само пълни календарни месеци. Поради това, за непълните месеци – януари, април, май и юни 2014 г. Вие сте без данни за здравно осигуряване. Интересувате се, има ли възможност да заплатите здравноосигурителните вноски, дължими за тези месеци, но без дните, за които имате издаден документ от компетентна гръцка институция.
При така представената фактическа обстановка и с оглед относимите разпоредби по задължителното здравно осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 33, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава. От 1 януари 2007 г. Република България се присъедини към Европейския съюз и от тази дата се прилагат регламенти в областта на координацията на системите за социална сигурност. В тази връзка, съгласно ал. 2 на чл. 33 от закона, в сила от 01.01.2007 г., не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
В Допълнителните разпоредби на ЗЗО е дадена дефиниция на понятието „Правила за координация на системите за социална сигурност”, съгласно която това са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание, с Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета, и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят.
От 1 май 2010 г. се прилагат нови регламенти за координация на системите за социална сигурност на държавите-членки на Европейския съюз – Регламент (ЕО) № 883/2004 на Европейския парламент и на Съвета и регламент за неговото прилагане (Регламент (ЕО) № 987/2009 на Европейския парламент и на Съвета).
Правилата за определяне на приложимото законодателство спрямо лицата, за които се прилага Регламент (ЕО) № 883/2004, са определени в Дял втори от него.
Лице може да удостовери пред Националната агенция за приходите обстоятелството, че за определен период след 2007 г. за него се прилага законодателството в сферата на социалната сигурност на друга държава-членка, като представи документ, удостоверяващ приложимо законодателство или осигурителни периоди.
За периодите, за които не са представени такива документи, липсва основание лицето да бъде освободено от задължително осигуряване в НЗОК по силата на чл. 33, ал. 2 от ЗЗО. Това се отнася и за периоди от месеца, необхванати от представен документ, в случай че лицето представи документ, удостоверяващ периоди, които не покриват пълен месец.
Предвид гореизложеното, в случаите, когато е представен документ, удостоверяващ периоди, които не обхващат пълни месеци, здравноосигурителните вноски са дължими пропорционално за дните, за които няма данни, че за лицата се прилага законодателството на друга държава-членка съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност.
След заплащане на дължимата за съответния месец сума (изчислена пропорционално за дните, за които лицето подлежи на здравно осигуряване), служител от ТД (офис) на НАП въвежда оправдателен документ от типа „Документи за оправдаване на периоди в здравна осигуреност” – „Заверени от банка платежни документи” или „Заверени вноски бележки за пощенски записи”. Въз основа на въведения оправдателен документ и данните от представения удостоверителен документ, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност, за лицето ще са налице данни за здравно осигуряване за целия период от съответния месец.

Оценете статията

Вашият коментар