удостоверяване на внос по чл.16 от ЗДДС и доставка с нулева ставка по чл.28 от ЗДДС на търговски пратки под 1000 евро във връзка с влязла в сила от 01.07.2016г. Инструкция за взаимодействие между

2_710/02.09.2016 г.
ЗДДС;чл.28
ППЗДДС; чл.21, ал.1
Относно:удостоверяване на внос по чл.16 от ЗДДС и доставка с нулева ставка по чл.28 от ЗДДСна търговски пратки под 1000 евро във връзка с влязла в силаот 01.07.2016г.Инструкция за взаимодействие между Агенция „Митници“ и „Български пощи“ ЕАД при митническо оформяне на международни пощенски пратки.
В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване,заведено с вх.№ …. в регистъра на дирекцията, в което е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството е производител на електронни изделия и е регистрирано по ЗДДС. Извършва продажби на юридически лица извън ЕС, като пратките се изпращат с колети чрез „Български пощи“ ЕАД- ускорена поща EMS. За всяка пратка се издава фактура с нулева ставка, тъй като сделката е необлагаема, съгласно чл.28 от ЗДДС
Дружеството закупува материали за производства от страни извън ЕС, като някой от тях получава като колетни пратки чрез „Български пощи“ ЕАД- ускорена поща EMS.
Въпросите са следните:
1.Във връзка с промените от 01.07.2016г. и новата Инструкция за взаимодействие между Агенция „Митници“ и „Български пощи“ ЕАД счита ли се, че за търговски пратки на стойност под 1 000евро, изпратени чрез„Български пощи“ ЕАД- ускорена поща EMSза страни извън ЕС не се изготвя митническа декларация?
2. Какви са документите, с които се удостоверява осъществения износ?
3. При получаване на пратки от внос на стойност под 1 000евро чрез „Български пощи“ ЕАД- ускорена поща EMS, освободено ли е дружеството от задължение за изготвяне на митническа декларация?
4. Какви са документите, с които се удостоверяват осъществения внос?
При така изложената фактическа обстановка, предвид действащите разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС /, изразявам следното становище:
1. По втори въпрос:
По силата на чл.21, ал.1 от ППЗДДС, когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
2. фактура за доставката;
3. документ за превоза на тези стоки.
Във връзка с влязлата в силаот 01.07.2016г.Инструкция за взаимодействие между Агенция „Митници“ и „Български пощи“ ЕАД при митническо оформяне на международни пощенски пратки е изготвено становище на Агенция „Митници“, полученос вх Изх. № 604/19.07.2016г. по описа на дирекция ОДОП Варна. Съгласно становището, стоките в пощенска пратка, чиято стойност не надвишава 1 000 евро и които не подлежат на облагане с износни мита, се считат за декларирани за износ чрез извеждането им от митническата територия на Съюза. За удостоверяване на доставката с нулева ставка по чл.28 от ЗДДС,доставчикът следва да разполага с митническа декларация CN22 или CN23.
1. По четвърти въпрос:
Относно удостоверяване на внос по чл.16 от ЗДДС
По силата на чл.56, ал.1 от ППЗДДС, право на приспадане на данъчен кредит за платения данък в случаите на внос се упражнява, като в дневника за покупките за съответния период се посочи митническия документ или друг документ за внос, издаден или заверен от митническата администрация, посочващ данъчно задълженото лице като получател или вносител и посочващ сумата на дължимия данък върху добавената стойност или даващ възможност за изчисляването на тази сума. При внос по чл. 16, ал. 3 от закона в дневника за покупките за съответния период се посочва документът, удостоверяващ приключването на митническите формалности.
Съгласно изразеното становище на Агенция „Митници“ митническото оформяне за допускане за свободно обращение и крайна употреба на стоки, съдържащи се в пратки, общата стойност на които не надвишава левовата равностойност на 1 000 евро, може да се извършва от „Български пощи“ ЕАД, в качеството му на задължен оператор за извършване на универсална пощенска услуга, с утвърдените от Всемирния пощенски съюз образци на митническа декларация CN22 или CN23 или същата, вградена в CP72 или в адресния етикет за EMS пратки.
При използване на митническа декларация CN22 или CN23 за допускането за свободно обращение и крайна употреба на стоки, съдържащи се в пратки, общата стойност на които не надвишава левовата равностойност на 1 000 евро, правото на приспадане на данъчен кредит на платения данък по чл. 56 от Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) се упражнява, като в дневника за покупките за съответния период се посочи митническия документ (номер на митническата декларация CN22/CN23 – MRN).
По първи и трети въпрос:
В чл. 17 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ са регламентирани основните права на задължените лица, сред които е и правото да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения /ал. 1, т. 5, б.“б“/. От цитираната разпоредба е видно, че Националната агенция за приходите е компетентна по данъчното и осигурително законодателство и не предоставя указания за прилагане на други закони.
По приложението на Закона за митниците компетентна да изрази становище е Агенция „Митници“.

Оценете статията

Вашият коментар