Приложение разпоредбите на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване

2_707/ 13.04.2010г.
ЗЗО – чл.40, ал.5
Чл.40, ал1, т.4
ОТНОСНО: приложение разпоредбите на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване
От изложената в запитването фактическа обстановка става ясно, че съпругата ви е 70 годишна, но не получава пенсия, защото има 5 години осигурителен стаж. За да може да ползва безплатна медицинска помощ сте и плащали здравно осигурителните вноски до края на 2009 г. Във връзка с изложеното поставяте въпроса: до кога следва да заплаща сама здравно осигурителните вноски по този ред, като се има предвид че жените се пенсионират на 60 години а тя е вече на 70 ?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Здравното осигуряване в Република България, е задължително за всички български граждани, съгласно чл.33 от Закона за здравното осигуряване/ЗЗО/ и гарантира свободен достъп на осигурените лица до медицинска помощ чрез определен по вид, обхват и обем пакет от здравни дейности, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с районна здравноосигурителна каса.
Заплащането на пакета от здравни дейности се осъществява от Националната здравноосигурителна каса/НЗОК/, чийто приходи се реализират главно от осигурителни вноски на осигурените лица. Правото на тази престация /заплатени от НЗОК здравни услуги и медицинска помощ/ се придобива от осигуреното лице след като са изпълнени условията на Закона за здравното осигуряване/ ЗЗО/, едно от които е именнозадължителното участие при набирането на вноските.
Обхвата на здравноосигурените лица и начина за внасяне на задължителните здрвноосигурителни вноски е регламентиран в чл.40, от ЗЗО. За пенсионерите от държавното обществено осигуряване, здравноосигурителните вноски се определят върху доход, който е равен на размера на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях. Вноските са за сметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят /чл.40, ал.1, т.4 от ЗЗО/.
На основание гореизложеното, задължителна предпоставка за осигуряване като пенсионер, за сметка на републиканския бюджет, е лицето да получава пенсия от държавното обществено осигуряване, още по вече, че нейния размер представлява и дохода върху който се внасят дължимите здравноосигурителни вноски. Неполучаването на пенсия, обуславя и липсата на правна възможност за извършване на здравно осигуряване по този ред.
Предвид обстоятелството, че съпругата Ви не получава пенсия отпусната от държавното обществено осигуряване, здравното и осигуряване не може да бъде извършвано по реда на чл.40, ал.1, т.4 от ЗЗО. Тази разпоредба ще бъде приложима спрямо нея, единствено в случай, че е отпусната пенсия от държавното обществено осигуряване.
На основание чл.40, ал.5 от ЗЗО, лицата които не подлежат на осигуряване на други основания /по чл.40, ал. 1, 2 и 3 от ЗЗО/, са длъжни да внасят осигурителни вноски, за своя сметка, върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация. За 2010 г. осигурителните вноски са в размер на 8 на сто и се внасят върху доход от 210 лв., т.е. вноската е в размер на 16.80 лв. месечно. От 2010 г. тези лицаподават и декларация/№ 7/ в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство,в която посочват, че ще се осигуряват по този ред.
Следва да имате предвид, че друга възможност при която здравноосигурителните вноски се поемат от републиканския бюджет е уредена в чл.40, ал.3, т.5 от ЗЗО, загражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане. В случай, че съпругата Ви е регистрирана в съответната дирекция „Социално подпомагане” с право на социални помощи, включително и за отопление, здравно осигурителните и вноски ще се поемат от републиканския бюджет, в противен случай следва да продължи да се осигурява за своя сметка по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО, по описания по горе ред.

Оценете статията

Вашият коментар