Вътреобщностно придобиване на автомобил;

ОТНОСНО: Вътреобщностно придобиване на автомобил;
Съгласно визираната фактическа обстановка в предходно Ваше запитване с наш вх. № …./ 23.06.2014г. и полученото приложение към същото с наш вх. № …/ 23.09.2014г., основната дейност на представляваното от Вас юридическо лице е ремонт на съоръжения. Фирмата не извършва транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем на превозни средства , препродажба на автомобили, куриерски услуги или подготовка на водачи на моторни превозни средства.През месец май 2014 година, дружеството закупува лек автомобил марка Тойота, модел Авенсис по фактура № … от 28.05.2014г., издадена от данъчно задължено лице, регистрирано по ДДС в Германия, копие на която прилагате с превод от заклет преводач на български език. Също така, към горецитираното запитване, прилагате и копие на регистрационния талон на автомобила.
Въпросите, които поставяте, са следните:
1. Следва ли да се третира тази доставка като вътреобщностно придобиване?
2. Изготвя ли се протокол по чл.117 от ЗДДС за самоначисляване на данък върху добавената стойност?
3. В кои Дневници и в кои колони се посочват сумите от протокола?
4. Ако през месеца това е единственият документ във фирмата, какъв ще е резултатът за периода – данък за внасяне или възстановяване и в какъв размер?
Във връзка с поставените от Вас въпроси в запитването, изразяваме следното принципно становище.
По Първи въпрос:
По смисъла на чл.13, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл.6, ал.2 от с.з., която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Също така, за вътреобщностно придобиване се смята и придобиването на новопревозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно приложените към запитването документи за придобития автомобил, и по – конкретно – фактурата от доставчика, считаме, че същият не би могъл да бъде определен като „нов” по смисъла на Параграф 1, т.17 от ДР на Закона за данък върху добавената стойност.
Следователно, в случая на конкретното запитване, считаме, че е налице вътреобщностно придобиване по чл.13, ал.1 от Закона.
По Втори въпрос:
Данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването. Съгласно разпоредбата на чл.117, ал.1, т.1 от Закона, в този случай се издава протокол от регистрираното лице – получател по доставката.
Данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната. Във връзка с чл.25, ал.2 от ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена. Тъй катов случая на запитването е издаден данъчен документ за доставката – фактура от данъчно задълженото лице, регистрирано по ДДС в Германия – доставчик, считаме, че е налице данъчно събитие по чл.25, ал.2 от материалния закон. На основание чл.63, ал.4 във връзка с ал.3 на същата правна норма, данъкът за това вътреобщностно придобиване става изискуем на датата на издаване на фактурата, тъй като тя е издадена преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие.
Следователно, в случая на горецитираното запитване, представляваното от Вас юридическо лице, като получател по вътреобщностно придобиване, следва да издаде Протокол по чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, с който да начисли данъка в сроковете по чл.63, ал.4 от с.з.
Данъчната основа при това вътреобщностно придобиване следва да се определи по реда на чл.26 от материалния закон, а именно: на базата на всичко, което
включва възнаграждението, получено или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер. Така формираната данъчна основа следва да се увеличи и с посочените в чл.26, ал.3 данъци и такси, когато такива са дължими за доставката; всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката; съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисиона, опаковане, транспорт, застраховка и други, пряко свързани с доставката;и със стойността на обикновените или обичайните опаковъчни материали или контейнери, ако не подлежат на връщане или ако получателят не е данъчно задължено лице. Когато стойностите, необходими за изчисляване на данъчната основа, са определени в чуждестранна валута, данъчната основа се определя на базата на левовата равностойност на тази валута по курса, обявен от БНБ към датата, на която данъкът е станал изискуем. Левовата равностойност на валутата може да бъде определена по последния обменен курс, публикуван от Европейската централна банка към момента, в който данъкът е станал изискуем.
В случая на запитването, по приложената фактура за придобиването на съответния автомобил, е видно, че цената на придобиването е посочена от доставчика в размер на 8 907,56 евро. Следователно, данъчната основа на вътреобщностното придобиване следва да се определи като левовата равностойност на 8 907,56 евро, изчислена по курса, обявен от БНБ към датата на която данъкът е станал изискуем, а именно на датата на издаване на фактурата от доставчика , в случая – към 28.05.2014г.
По Трети въпрос:
На основание чл.124, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, регистрираните лица по същия закон водят задължително дневник за покупките и дневник за продажбите.
Регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл.119 от закона в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
Следователно, в случая на горецитираното запитване, представляваното от Вас юридическо лице има задължение да отрази издадения от него данъчен документ – протокол по чл.117, ал.2 от Закона в Дневника за продажби за периода в който е следвало да го издаде по сроковете на чл.63, ал.4 от с.з.
Редът и начинът на отразяването на документите в отчетните регистри по чл.124, ал.1 от ЗДДС се определят с Правилника за прилагане на закона.
Дневник за продажбите по образец – приложение № 10 от ППЗДДС се изготвя от регистрираните лица, независимо от вида и формата на водене на счетоводството.
Формираната данъчна основа по реда на чл.26 във връзка с чл.64, ал.1 от материалния закон за извършеното вътреобщностно придобиване следва да намери отражение в колона № 9 и колона № 13 на Дневника за продажби за съответния данъчен период, като размера на начисления данък в размер на 20 на сто върху така
формираната данъчна основа следва да бъде отразена в колона № 10 и колона № 15 от същия отчетен регистър.
Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо, че са изпълнени условията на чл.69 и 74 от материалния закон, когато е придобит или внесен мотоциклет или лек автомобил, както и когато стоките или услугите са предназначени за поддръжката, ремонта, подобрението и експлоатацията на мотоциклети и леки автомобили, включително за резервни части, комплектовка, горивни и смазочни материални. Такива са разпоредбите на чл.70, ал.1, т. 4 и т.5 от Закона. В тази връзка, с текста на параграф 1, т. 18 от ДР на същия нормативен акт, е дадено определение на понятието „лек автомобил”: това е автомобилът, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава пет. Не е лек автомобил, автомобилът, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. В текстовете на ЗДДС, понятията „товарен автомобил” и „автомобил, предназначен за превоз на товари”, не са дефинирани.
В приложение към описаната фактическата обстановка на запитването, сте приложили и свидетелството за регистрация на съответния, цитиран по – горе автомобил. В същия документ е посочено, че е регистриран лек автомобил, категория „М1”.
В горепосоченото запитване, също така, посочвате, че дейността на фирмата не е свързана с транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем на превозни средства, препродажба на автомобили, куриерски услуги, подготовка на водачи на МПС. В тази връзка, обръщаме внимание, че не са налице и предпоставките на чл.70, ал.2 от материалния закон във връзка с ал.1, т.4 и т.5 на същата правна норма, поради което за дружеството не възниква основание за ползване на данъчен кредит за придобития от същото лице лек автомобил.
С оглед на гореизложеното, и при наличие на документ, удостоверяващ регистрация на лек автомобил, за какъвто се касае в запитването, считаме, че за представляваното от Вас дружество не възниква право на приспадане на данъчен кредит за придобития лек автомобил.
Поради което, издаденият Протокол по чл.117, ал.2 във връзка с ал.1, т.1 на същата правна норма от Закона, следва да намери отражение в отчетния регистър – Дневник за покупките, като съответно в колона № 9 на същия следва да се отрази общата сума на данъчната основа и начисления данък във връзка с вътреобщностното придобиване.
По Четвърти въпрос:
В хипотезата на горецитираното запитване, в случай, че за съответния данъчен
период, представляваното от Вас лице е извършило единствено вътреобщностното придобиване на цитирания по-горе лек автомобил, за което е издало данъчен документ по чл.117, ал.2 от Закона – протокол, с който си е начислило данъка на основание чл.84 от с.з., отразило е същия в отчетния регистър по чл.124, ал.1, т.2 от
закона, считаме, че ще е налице резултат за периода – данък за внасяне. Размерът на този данък ще съответства на начисления данък върху добавената стойност в Протокола по чл.117, ал.2 от ЗДДС и ще е в размер на 20 на сто върху левовата равностойност на 8 907,56 евро, изчислена по курса на БНБ към датата на която данъкът е станал изискуем, съгласно чл.63, ал.4 от с.з.
Обръщаме внимание, че настоящето становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато във възложено по реда на ДОПК производство се установи фактическа обстановка, различна от описаната в запитването, Вие не бихте могли да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар