възможност за ползване на данъчно облекчение за намалена работоспособност по реда на чл.18 от ЗДДФЛ, Ви уведомяваме :

Относно : ползване на данъчно облекчение по реда на чл.18 от ЗДДФЛ
Във връзка с постъпило запитване от Вас, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”- гр. …… и заведено с вх.№ ………../16.12.2010г., относно възможност за ползване на данъчно облекчение за намалена работоспособност по реда на чл.18 от ЗДДФЛ, Ви уведомяваме :
Видно от изложеното в запитването и приложеното копие на Решение на ТЕЛК …………/06.03.2008 г. Ви е определена намалена работоспособност 75 % със срок на инвалидизиране до 01.03.2009 год. През този срок сте навършили възраст и сте се пенсионирали по болест пожизнено, но сте продължили да работите.
Интересувате се дали трябва да Ви се удържа данък от заплатата?
След разглеждане на запитването и приложимите законови разпоредби изразяваме следното становище:
Съгласно чл.18, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ сумата от годишните данъчни основи за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7 920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
За работещите по трудово правоотношение /какъвто е Вашия случай/ месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 от ЗДДФЛза получаваните доходи отлица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението /чл.18, ал.2 от ЗДДФЛ/.
Лицата работещи по трудови правоотношения, ползват данъчното облекчение, като представят пред работодателявалидно Решение на ТЕЛК/ДЕЛК/НЕЛК или с подаване на ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ към която се прилага същото Решение. За да е валидно Експертното Решение то следва да обхваща годината на ползване на данъчно облекчение в срока на действието си или да е издадено с пожизнено определена степен на неработоспособност.
Съгласно пар.10а (Нов – ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г.) от ДР на ЗДДФЛ лицата определени с валидно решение на компетентен орган вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто ползват данъчното облекчение за лица с намалена
работоспособност по реда на този закон. Лицата, на които до 31 декември 2009 г. пожизнено е определена степен на трайно намалена работоспособност по реда на Закона за здравето, и лицата, които са с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност по силата на § 3 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравето, се смятат с пожизнено определени вид и степен на увреждане.
Законът за здравето (ЗЗ), обн. ДВ, бр. 70 от 2004 г., влиза в сила от 01.01.2005 г. Съгласно чл. 101, ал. 4 от ЗЗ (разпоредба, която е действала до 01.07.2009 г.) степента на трайно намалена работоспособност на лица, навършили 65-годишна възраст, се определя пожизнено. Преосвидетелстване на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза. С § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на закона са уредени т.н. заварени случаи. Това са случаите, при които определеният по стария закон срок на експертното решение не е изтекъл към 01.01.2005 г. – датата на влизане в сила на новия закон. За тези лица законодателят е предвидил, че при навършена 65-годишна възраст се смятат с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност.
Със Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето /обн. ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г./ са направенипромени в закона, съгласно които органите на медицинската експертиза установяват вид и степен на увреждане на лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване. Разпоредбата на чл. 101, ал. 4 от закона също е изменена и съгласно сега действащата разпоредба видът и степента на увреждане на лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), се определят пожизнено /чл.101, ал.5 от ЗЗ/. Преосвидетелстването на тези лица може да се извърши по тяхно искане или по искане на контролните органи на медицинската експертиза. Промяната в закона,в сила от 01.07.2009 г., е наложила и уреждането на случаите, заварени към тази дата. Затова § 66 от Преходните и заключителните разпоредби регламентира, че лицата, на които пожизнено е определена степен на трайно намалена работоспособност по досегашния ред, и лицата, които са с пожизнено определена степен на трайно намалена работоспособност по силата на § 3, се смятат с пожизнено определени вид и степен на увреждане.
От изложените в запитването данни е видно, че експертното Ви решение е от 06.03.2008 г. със срок на инвалидност до 01.03.2009 год . Това означава, че същият не попада в хипотезата на § 3 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за здравето,и § 66 от Преходните и заключителните разпоредби, приет със Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето, в сила от 01.07.2009 г. (към която дата срокът на инвалидността на експертното решение вече е бил изтекъл).
С оглед гореизложеното и предвид това, че не сте навършили 65-годишна възраст към момента наинвалидизация, както и че срокът на Решението на ТЕЛК е изтекъл на 01.03.2009 год.,не е налице правна възможност да ползвате данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност за 2010 г.
За да ползвате правата на данъчния закон като лице с намалена работоспособност при получаване на доходи след 2009 год., следва да притежавате валидно експертно решение, съгласно цитираните по-горе правни норми, т.е. следва да се преосвидетелствате пред компетентен орган ТЕЛК /НЕЛК/.

Оценете статията

Вашият коментар