Възникнали проблеми при подаване на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ за лица, работещи по трудови правоотношения в общински училища и обслужващи звена в системата на народната просвета, прилагащи

КСО – чл. 5, ал. 1;
Наредба № 5/29.12.2002 г. – чл. 1, ал. 1, чл. 5

ОТНОСНО:Възникнали проблеми при подаване на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ за лица, работещи по трудови правоотношения в общински училища и обслужващи звена в системата на народната просвета, прилагащи делегирани бюджети
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
С § 37 от Закона за държавния бюджет на РБ за 2007 г. на общинските училища и обслужващи звена в системата на народната просвета, прилагащи делегирани бюджети, се предоставя правото на второстепенни разпоредители с бюджетни кредити със самостоятелни бюджети. Поради което, за тези училища възниква необходимост да се снабдят с актуален ЕИК по БУЛСТАТ. В резултат на това в трудовите договори на някои от директорите на учебни заведения и обслужващи звена от област Х е вписан БУЛСТАТ на Община Х, в други – кодът на Регионален инспекторат по образованието – Х, а в трети – този на ръководеното от тях юридическо лице. Налице са предпоставки за възникване на проблеми при регистриране на промени в трудовите правоотношения с тези лица.
Интересувате се, как следва да се разреши описания проблем.
Поради липсата на конкретна фактическа обстановка в постъпилото запитване и общата формулировка на така зададения въпрос, изразяваме следното принципно становище:
Работодателите са задължени да уведомяват Националната агенция за приходите (НАП) за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори чрез изпращане на уведомление (приложение № 1) и уведомление за промяна на работодателя по чл. 123, ал. 1 КТ или за промяна на правната му форма (приложение № 5) в компетентата или всяка една териториална дирекция на НАП (чл. 1, ал. 1 от Наредба № 5 от 29 декември 2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ). Съгласно чл. 5 от наредбата уведомлението (приложение № 1) съдържа данни за работодателя, за работника, за условията на трудовия договор и други данни, които са конкретизирани в указанията за неговото попълване. В същите е указано, че в полето на т. 3 «Данни за работодателя» се попълва 9, 10 или 13 – разрядният ЕИК по БУЛСТАТ на работодателя, предвид възможността работодателят да е физическо лице, юридическо лице или негово поделение.
Понятието «работодател» следва да се разбира в смисъла на Кодекса на труда, даден с § 1, т. 1 от Допълнителните му разпоредби, където е посочено, че работодател е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение.
Статутът на училищата и обслужващите звена от системата на народната просвета и редът, по който се назначават директорите им, са регламентирани в Закона за народната просвета (ЗНП). Съгласно чл. 10, ал. 1 от ЗНП детските градини и училищата са държавни, общински и частни. Обслужващите звена са държавни и общински. Държавни са детските градини, училищата и обслужващите звена, които са с национално значение и се финансират от държавния бюджет чрез Министерството на образованието и науката или чрез други министерства и ведомства (чл. 10, ал. 2 от ЗНП). Общинските училища се финансират от общинските бюджети (чл.10, ал. 4 от ЗНП). Държавните и общинските детски градини, училища и обслужващи звена са юридически лица (чл. 10, ал. 5 от ЗНП).
Началникът на регионалния инспекторат по образованието сключва и прекратява трудовите договори с директорите на общинските училища и обслужващи звена (чл. 37, ал. 4 от ЗНП). Кметът на общината сключва и прекратява трудовите договори с директорите на общинските детски градини (чл. 37, ал. 5 от ЗНП).
От цитираната правна уредба се вижда, че в практиката се случва, предимно в държавните и общински структури, поради спецификата на работата им и изискванията на нормативната уредба по държавното общественото осигуряване, работодателят да е един, а носител на задължението за внасяне на осигурителните вноски да е на друго лице. Ето защо,в осигурителното законодателство е въведено понятието осигурител, което е различно от понятието работодател.
«Осигурител» съгласно чл. 5, ал. 1 (доп. – ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица. Държавата участва в осигуряването чрез трансфер във фонд “Пенсии“ в размерите и по реда, определени в чл. 21, т. 5.
От изложеното дотук може да се заключи, че в случая с общинските училища, които се финансират от Общинските бюджети, работодател за директорите на тези училища според чл. 37, ал. 4 от ЗНП би следвало да е началникът на регионалния инспекторат по образованието, докато осигурител се явява самото училище, прилагащо системата на «делегирани бюджети». Доколкото този извод отговаря на фактическото положение, трудовите договори с тези директори, както и всички следващи промени по тях, следва да се регистрират в НАП по БУЛСТАТ на Регионалния инспекторат по образованието, т.е. по БУЛСТАТ на работодателя.
Във връзка с горното, с цел правилното отразяване на последващи промени по регистрирани трудови договори в НАП и с оглед недопускане на несъответствия в подаваната информация за Регистъра на трудовите договори, следва стриктно да се спазват указанията за попълване на уведомлението по чл. 62, ал. 4 от КТ към Наредба № 5 от 29.12.2002 г.

Оценете статията

Вашият коментар