възстановяване на ДДС на данъчно задължени лица, неустановени в Република България, но установени в друга държава-членка на ЕС

3_2834/04.12.2015г.
ЗДДС, чл.81
Относно: възстановяване на ДДС на данъчно задължени лица, неустановени в Република България, но установени в друга държава-членка на ЕС
Според изложеното в запитването дружеството се занимава с възстановяване на ДДС от чужбина. Предвид дейността на дружеството има запитвания от чешки фирми относно възстановяването на ДДС от България. Във връзка с горното се поставят въпросите какви документи следва да се представят и каква е процедурата за възстановяване на данъка?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 94 от 04.12.2015г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 1 от 06.01.2015 г.)изразяваме следното принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл.81, ал.1, т.1 от ЗДДС възстановява се платеният данък на данъчно задължени лица, които не са установени на територията на страната, но са установени и регистрирани за целите на ДДС в друга държава членка- за закупени от тях стоки и получени услуги на територията на страната. По силата на ал.2 на цитираната разпоредба редът и необходимите документи за възстановяване на данъка по ал.1 се определят с наредба на министъра на финансите. Във връзка с приложението на чл.81, ал.1, т.1 от ЗДДС от Министерството на финансите е издадена Наредба№ Н-9 от 16 декември 2009 г. за възстановяване на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на Общността (Наредба№ Н-9 от 16.12.2009г. на МФ, обн. ДВ бр. 101 от 18.12.2009г., посл.изм. ДВ бр. 48 от 26.06.2012г.).
Необходимо е да се отбележи, че съгласно §1а от Допълнителните разпоредби на Наредба № Н-9 от 16.12.2009г. на МФ тази наредба въвежда разпоредбите на Директива2008/9/ЕО на Съвета от 12 февруари 2008 г. за определяне на подробни правила за възстановяване на данък върху добавената стойност, предвидено в Директива 2006/112/ЕО, на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка (OB, L 44 /11 от 20 февруари 2008 г.).
На основание чл. 2. от наредбата данък върху добавената стойност се възстановява на данъчно задължено лице, неустановено в страната, което отговаря на следните условия:
1. за периода на възстановяване не е имало седалище, адрес на управление или постоянен обект, или при липса на такива – постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната, и
2. за периода на възстановяване не е извършвало доставки с място на изпълнение на територията на страната с изключение на доставки, облагаеми с нулева ставка, транспортни услуги и спомагателни услуги за тях, и/или доставки, за които получателят е лице – платец на данъка съгласно чл. 82, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност, и
3. лицето е регистрирано за целите на данък върху добавената стойност в държавата членка, в която е установено.
Съгласно чл.4, ал.1 от Наредба № Н-9 от 16.12.2009г. на МФ лицата по чл.2 упражняват правото си на възстановяване на данък върху добавената стойност чрез подаване на искане за възстановяване посредством електронен портал, създаден в държавата-членка по установяване на лицето. По силата на чл.4, ал.2 от същата Националната агенция за приходите удостоверява получаването на искането чрез изпращане на електронно потвърждение до държавата членка по установяването на лицето. Ал. 6 на цитираната разпоредба предвижда, че към искането за възстановяване не е задължително да се представят копия от фактурите и документите за внос. На основание чл.5, ал.2 от наредбата правото се упражнява лично или чрез упълномощено лице. По силата на чл. 7, ал. 3 и ал. 4 от наредбата компетентния орган по приходите може да изиска допълнителна информацияотносно искането за възстановяване.
Съгласно § 1, т.1 от ДР на наредбата компетентен орган по приходите по смисъла на тази наредба е директорът на Териториалната дирекция на- София, или упълномощен от него орган по приходите.
Подробни разяснения относно процедурата по възстановяване на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка наЕвропейския съюз, може да се намерят на интернет страницата на НАП – www.nap.bg секция „Полезно“ подсекция„Възстановяване на ДДС от друга държава членка на ЕС.”

Оценете статията

Вашият коментар