възстановяване на недължимо внесени здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40, ал. 1, т.1, б.б” от ЗЗО

.№ 24-30-53
Дата: 29.03.2011 год.
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1, буква „б”
Относно: възстановяване на недължимо внесениздравноосигурителни вноскипо реда начл. 40, ал. 1, т.1, б.„б” от ЗЗО
По повод запитване от ТД на НАП … – офис ….., препратено ни за отговор като сложен казус от Дирекция „ОУИ”- …., с вх.№ 24-30-53/02.11.2010г., изразявамеследното принципно становище:
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната :
Лице работи по трудово правоотношение, за периода 01.10.2009г. до 31.08.2010г. е било в неплатен отпуск по свое желание. С разпорежданенаРУ”СО” му е била отпусната пенсияза инвалидност, считано от 14.08.2009г., със срок на инвалидността до 01.10.2010г. За периода от 01.10.2009г. до 31.08.2010г. лицето е внасяло чрез работодателя си здравноосигурителни вноски, съгласно чл. 40, ал.1, т.1, б.„б” от ЗЗО, като за удостоверяване на този факт работодателят е издал на лицето служебна бележка. За някои от месецитеработодателят е подавал декларация обр. 1, приложение № 1 към Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, като е вписалв поле 27 – доход, върху който се дължат вноски само за здравно осигуряване, деклариран доход 130,00лв за 2009 г. и 210,00 лв. за 2010 г., а в поле 28 – 8 %.
Лицето е подало в ТД на НАП по постоянния си адрес искане за прихващане или възстановяване на недължимо внесените здравноосигурителни вноски по реда начл. 40, ал.1, т.1, б.„б” от ЗЗО за периода01.10.2009г. до 31.08.2010г., към което прилага копие от разпореждане издадено от РУ”СО” и служебна бележка от работодателя за внесените от лицето суми за здравноосигурителни вноски за периода на ползване на неплатения отпуск.
Въввръзка с така описаното, са поставени следните въпроси:
1. Следва ли ТД на НАП по постоянен адрес на лицето да извърши проверка и да възстанови недължимо внесените здравноосигурителни, след като са внесени чрез работодателя?
2. Следва ли работодателят да подава коригиращи декларации обр.1 и 6 по реда на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица?
С оглед изложената от Вас фактическа обстановка и при сега действащата нормативна база, изразяваме следното становище:
На възстановяване подлежат недължимо платени или събрани от лицата суми за данъци, задължителни осигурителни вноски и други изчерпателно посочени в чл. 128 от ДОПК суми.
Разпоредбите на чл. 128 и 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс уреждат реда за прихващане и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци и осигурителни вноски. Възстановяването на недължимо платени суми може да се извърши по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето, ако същото е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон не е предвидено друго. След постъпване на искането може да се възложи проверка или ревизия. Вземането на решение по целесъобразността от предприеманеили непредприемане на конкретни действия, свързани с възлагането на проверка или ревизия е в правомощията на определените в процедурите служители.
Съгласно чл. 37, ал.1 от ДОПК доказателствата в административното производство се събират служебно от органа по приходите или по инициатива на субекта. Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ от органа по приходите, в рамките на правомощията му, определени в чл. 12, ал.1 от ДОПК.
В чл. 129, ал.1 от ДОПК кръгът на лицата, които могат да отправят исканеза възстановяване на недължимо внесени суми не е ограничен. Процедурата започва с подаване на писмено искане от лицето, което твърди, че съответното плащане е недължимо платено.
Въпреки, че в конкретния случай плащането е извършено чрез съответния работодател, възстановяването може да се извърши на лицето, което е подало искане в компетентната ТД на НАП. Това произтича от разпоредбата на чл. 40, ал.1, т. 1, б. „б” от ЗЗО, съгласно която за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание. Цитираната разпоредба регламентира и реда за внасяне на дължимата за лицето вноска – внася се чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася.
От запитването става ясно, че за лице работещо по трудово правоотношение са внесени чрез работодателя здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал.1, т.1, б.”б”от ЗЗО за определен период, като същия не е знаел, че за този период лицето има отпусната с разпореждане на РУ”СО” – Бургас пенсия и то е осигурено на друго основание (чл. 40, ал.1, т.4 от с.з.). Ако за същото са изпълнени условията на горепосочените разпоредби, претендираната сума подлежи на възстановяване по реда на ДОПК.
Възстановяването на здравноосигурителни вноски предполага, че същите са внесени без правно основание, т.е. са недължимо платени. Преценката относно дължимостта на вноските се осъществява от органапо приходи.
Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, в компетентната териториална дирекция на НАП работодателите подават данни с Декларация обр. 1, за всеки календарен месец не по-късно от деня,следващ деня навъзникване на последното задължение за внасяне навноските за този месец, освен при изплащане на аванс, който не е единствено плащане за месеца. В случаите, в които за лица няма законово основание за внасяне на вноски, а такива са направени и са подадени декларация образец 1, следва да се подаде заличаваща такава.
Декларации образец № 1, 3 и 5 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности /основание чл. 3, ал. 5 от наредбата/.
На основание чл. 2, ал. 2 от Наредба Н-8/2005г. на МФ работодателите, осигурителите, както и техните клонове и поделения, самоосигуряващите се лица или упълномощени от тях лица декларират общия размер на дължимите вноски за държавното обществено осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” за всички лица, подлежащи на осигуряване, и общия размер на дължимия данък за внасяне за доходите от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ с декларация образец № 6.
Съгласно чл. 3, ал. 5, изречение трето от същата наредба декларация образец № 6 може да се коригира до края на месеца, следващ месеца на възникване на задължението за подаване на декларацията. Разпоредбата е в сила от 01 януари 2010 г. и въвежда ограничение всички декларации с попълнен код за корекция да се подават в срока, определен с разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от наредбата. Когато поради изтичане на срока не може да бъде подадена декларация обр. 6 с попълнен код за корекция, коректният размер на задължението се установява по предвидения в ДОПК ред.
ИЗП. ДИРЕКТОР НА НАП:
/ КР.СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар