възстановяване на суми за платени здравноосигурителни вноски за своя сметка на български граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януар

3_2845/12.06.2008 г.
ЗЗО, § 19и от ПЗР
Относно: възстановяване на суми за платени здравноосигурителни вноски за своя сметка на български граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 днипрез една календарна година за периода 1 януари 2000 г. – 31 декември 2007 г. за времето, през което са били в чужбина.
Според изложеното в запитването от 2000 година български гражданин пребивава постоянно в Англия. На основание чл. 33, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) лицето за периода до 31.12.2004 г. е заплатило дължимите от него здравноосигурителни вноски. С подадено заявление за напускане на страната, считано от 01.01.2005 г. е изключено от осигуряване в България на основание чл. 40а от ЗЗО. Информирано е завлязла в сила промяна в законодателството по отношение здравното осигуряване на българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година. Поради тази причина поставя следните въпроси:
1. С оглед на новото решение на НАП за освобождаване от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски на българските граждани, пребивавали повече от 183 дни в една календарна година за периода 1 януари 2000 г. – 31.12.2007 г., предвидено ли е връщане на вече заплатени суми за същия период?
2. По какъв начин следва да се извърши връщането на вече внесени суми и какви документи е необходимо да бъдат представени от лицата?
3. Възможно ли е вместо връщане на сумата, същата да бъде приспадната от бъдещи задължения за здравноосигурителни вноски след възстановяване на здравноосигурителните Ви права?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр.70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 37/2008 г.) изразяваме следното становище:
Със Закона за изменение и допълнение на ЗЗО (обн. ДВ бр. 37 от 8 април 2008 г.) в преходните и заключителни разпоредби на закона е създаден § 19и. Съгласно ал. 1 на същия параграф българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 юли 1999 г – 31 декември 2007 г. и дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина, се освобождават от задължението за внасяне на тези вноски, ако не са ползвали медицинска помощ, заплатена от НЗОК. На основание ал. 2 от същия параграф тези лица следва лично или чрез упълномощено лице да подадат в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларация по образец, утвърден със заповед, издадена от министъра на финансите. Декларацията може да бъде подадена и чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път чрез използване на универсален електронен подпис на подателя.
Същите лица възстановяват здравноосигурителните си права по реда на чл. 40а, ал. 2 от ЗЗО след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурено по реда на чл. 40. Съгласно ал. 3 на същия член здравноосигурителните права на лицата след завръщането им в страната могат да се възстановят и след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване към момента на внасяне на вноските.
Съгласно ал. 4 на § 19и от ПЗР на ЗЗО сумите за платени здравноосигурителни вноски за своя сметка на българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. – 31.декември 2007 г. за времето, през което са били в чужбина, могат да бъдат възстановени по ред, определен с инструкция, издадена от изпълнителния директор на НАП, съгласувана с директора на НЗОК.
На основание на горецитираната разпоредбаот Националната агенция за приходите е издадена Инструкция № 5 от 07.05.2008 г. за прилагане на § 19и от ПЗР на ЗЗО, в сила от 11.04.2008 г. Тази инструкция урежда редът за възстановяване на суми за платени здравноосигурителни вноски за своя сметка от българските граждани, които са пребивавали извън страната повече от 183 дни през една календарна година за периода 1 януари 2000 г. – 31 декември 2007 г., за времето през което са били в чужбина.
Съгласно разпоредбите на тази инструкция горепосочените лица представят в компетентната териториална дирекция на НАП искане за възстановяване на платени здравноосигурителни вноски. Искането се подава лично, по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка, или от упълномощено лице. Към това искане лицата прилагат заверено копие на платежен документ или оригинал, удостоверяващ внесените здравноосигурителни вноски, а за периодите на пребиваване извън страната, някои от следните документи:
1. копие на задграничен паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната;
2. удостоверение от съответната областна дирекция на полицията;
3. документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач;
4. други.
Когато искането се подава от упълномощено лице се прилага и копие от пълномощното.
Средствата за възстановяване се превеждат от банковата сметка за здравноосигурителни вноски на компетентната териториална дирекция по посочена от лицето сметка.
От гореизложеното става ясно, че в териториалната дирекция на НАП по постояннияму адрес лицето или упълномощено от него лице следва да подаде искане за възстановяване на платени здравноосигурителни вноски с приложени: платежен документ; документ, удостоверяващ периодите на пребиваване извън страната и номер на банкова сметка за превод на възстановените суми.
След подаване на искането органите по приходите на НАП ще извършат необходимите действия по компетентност с оглед спазване изискванията на закона. Процедурата по прихващане или възстановяване на недължимо платени или събрани суми за здравноосигурителни вноски е регламентирана в разпоредбата на чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Според същата искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичане на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване. Към настоящия момент прихващане на вече платените от Вас здравни вноски с бъдещи плащания за публични задължения не е възможно да се извърши по реда на ДОПК, тъй като съгласно чл. 128, ал. 1 от същия кодекс се прихващат само изискуеми публични вземания, събирани от НАП. Това означава, че бъдещите плащания за публични задължения на лицето трябва да бъдат установени по размер и да са станали дължими, за да могат да бъдат прихванати, а към настоящия момент те не са такива.

Оценете статията

Вашият коментар