възстановяване на внесени по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравно осигуряване /ЗЗО/ здравноосигурителни вноски

.:№24-34-138
Дата: 29.08.2012 год.
ЗЗО, чл. 33, ал. 1;
ЗЗО, чл. 33, ал. 2;
ЗЗО, чл. 40, ал. 5;
Регламент /ЕИО/ № 1408/71
Относно: възстановяване на внесени по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравно осигуряване /ЗЗО/ здравноосигурителни вноски
Във връзка с Ваше писмено запитване, препратено ни по компетентност от Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ….. и заведено вна Националната агенция за приходите с вх. № 24-34-138/17.08.2012 г., изразяваме следното становище:
Изложена е следната фактическа обстановка:
В офис „………………..” на ТД на НАП София е постъпило искане за прихващане или възстановяване на внесени по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО здравноосигурителни вноски с вх. № …………….. за периода отм. 04.2007 г. до м. 05.2012 г. от ……………..сЕГН ……………………….
Към искането лицето е приложило удостоверение за внесени здравни вноски, издадено от „……………………..” гр. …………..за периода………… год.- …….. год.
В запитването е поставен следният въпрос:
Следва ли приложения към искането документ да се счита за оправдателен документ от типа „Документи, удостоверяващи принадлежността на лицето към система на здравно осигуряване в страна извън България”, с който да се коригира здравноосигурителния статус на лицето и съответно да се възстановят внесените по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО осигурителни вноски за периода от 2007 г. до 2012 г.?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от ЗЗО.
На основание чл. 33, ал. 1 от ЗЗО задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава.
Не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка (чл. 33, ал. 2 от ЗЗО).
В §1, т. 22 от Допълнителните разпоредби на ЗЗО е дадена дефиниция на понятието “Правила за координация на системите за социална сигурност“, съгласно която това са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание, с Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета, и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят.
Предвид гореизложеното, ако спрямо лицето, през периода на трудова заетост в другата държава-членка, е приложимо законодателството на съответната държава, на основание чл. 33, ал. 2 от ЗЗО за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК.
За да удостовери факта, че попада в кръга на лица по чл. 33, ал. 2 от ЗЗО пред Националната агенция за приходите лицето следва да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държава-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа ще бъде коригиран здравноосигурителния му статус.
Ако за лицето не е било приложимо законодателството на друга държава–членка съгласно координационните регламенти, то попада в кръга на задължително осигурените лица по ЗЗО и дължи здравноосигурителни вноски, определени по реда на този закон.
В конкретния случай, приложения към искането документ, издаден от «Християнска взаимопомощ» гр. Лиеж, не би могъл да послужи като оправдателен документ за корекция на здравноосигурителния статус на лицето, тъй като същият не е издаден от компетентна институция на държава-членка и не удостоверява конкретни периоди на здравно осигуряване по законодателството на друга дръжава-членка (Франция).
До представянето на официален документ, за лицето остава приложима разпоредбата на чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗЗО, т.е. то попада в кръга на задължително осигурените в НЗОК български граждани и не следва да му бъдат възстановени внесените по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО здравноосигурителни вноски.
ЗАМ.
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар