Възстановяване на здравноосигурителни права

ЗЗО – чл. 33, ал. 1, т. 1 и 2, чл. 34, ал. 1, т. 1 и ал. 2, чл. 40а, ал. 1, 2 и 3 и чл. 109
ОТНОСНО:Възстановяване на здравноосигурителни права
Във връзка с Ваше запитване, постъпило по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ………… от 11.02.2014 г., Ви уведомяваме за следното:
От изложеното в писмото Ви и след извършена справка в информационната система на НАП относно Вашия здравноосигурителен статус се установява следната фактическа обстановка:
През периода от 11.11.2010 г. до 02.12.2013 г. Вие сте пребивавали в Малта. При напускане на страната сте подали заявление в компетентната ТД (офис) на НАП за освобождаването Ви от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски за времето, през което пребивате в чужбина повече от 183 дни през една календарна година на основание чл. 40а от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). След завръщането Ви в България отново сте подали заявление в ТД (офис) на НАП.
Посочвате още, че от Малта имате издадени формуляри FS3 и Е205 за 2011 г., 2012 г. и 2013 г. с цел ползване на осигурителни права при пенсиониране, а по съвет на служители от НАП сте поискали да Ви издадат и удостоверение Е104. Компетентната институция в Малта Ви е изпратила своевременно искания формуляр, но при представянето му в ТД (офис) на НАП сте получили отговор, че документът може да Ви послужи единствено за удостоверяване на периодите на пребиваване извън България, докато здравноосигурителните Ви права, поради подадените от Вас заявления за напускане и завръщане в страната, ще бъдат възстановени след 6 последователни месеца в осигуряване.
Във връзка с гореизложеното, искате да получите съдействие за разрешаване на възникналия казус.
При така установената фактическа обстановка и с оглед действащите разпоредби по задължителното здравно осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 33, ал. 1, точки 1 и 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са:
?всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
?българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на
територията на Република България.
Съгласно чл. 34, ал. 1, т. 1 от ЗЗО задължението за осигуряване за българските граждани възниква от влизането на закона в сила.
По отношение на живеещите в чужбина български граждани от 21.12.2004 г. е в сила разпоредбата на чл. 40а (посл. изм. – ДВ, бр. 23 от 2013 г., в сила от 08.03.2013 г.) от ЗЗО, според която българските граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след подадено заявление до Националната агенция за приходите.
Здравноосигурителните права на лицата, подали заявление за изключване от здравно осигуряване в България по реда на чл. 40а от ЗЗО се възстановяват при завръщането им в страната след изтичане на 6 последователни месеца, през които лицето е осигурявано по реда на чл. 40 или след еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО към момента на внасянето на вноските (чл. 40а, ал. 2 и 3 от същата разпоредба).
От 01.01.2007 г. във връзка с присъединяването на Република България към Европейския съюз и прякото действие на регламентите за координиране на системите за социална сигурност е внесена промяна в ЗЗО. Съгласно новата ал. 2 към чл. 33 от закона, в сила от 01.01.2007 г., не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
В § 1, т. 22 от Допълнителните разпоредби на ЗЗО е дадена дефиниция на понятието “правила за координация на системите за социална сигурност”, съгласно която това са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание, с Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета, и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят.
Предвид изложеното, след 01.01.2007 г. разпоредбатана чл. 40а от ЗЗО не се прилага за периоди, през които лицата са подлежали на здравно осигуряване в друга държава-членка съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност. Това е така, защото на основание чл. 33, ал. 2 от ЗЗО тези лица не са задължително осигурени в НЗОК и съответно не е налице задължение, от което да бъдат освобождавани по реда на чл. 40а, ал. 1 от ЗЗО.
Ако за лице – български гражданин, за времето след 01.01. 2007 г. е определено като приложимо или се е прилагало законодателството на друга държава-членка, съгласно правилата на координационните регламенти в сферата на социалната сигурност, то може да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите (НАП), като представи документ, удостоверяващ приложимо спрямо него законодателство (Е101, А1 и др.), документ, удостоверяващ осигурителни периоди (Европейска здравноосигурителна карта, Е 104, Е 106, аналогичните формуляри по прилагане на Регламент 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителния статус на лицето.
От представената фактическа обстановка в запитването е видно, че компетентната институция в Малта, която като държава-членка на ЕС също прилага европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, Ви е издала удостоверение Е104. Формулярът представлява удостоверение, отнасящо се до сумиране на осигурителни периоди, периоди на трудова заетост или периоди на пребиваване, които се вземат предвид при преценка на обстоятелствата дали дадено лице отговаря на законовите условия за ползване на обезщетение в натура за болест и майчинство (медицинска помощ).
Част А на формуляра се попълва от компетентната институция (институцията по пребиваване) и съдържа данни за осигуреното лице, осигурения риск, за който се изисква информация от институцията в държавата-членка, на чието законодателство последно е било подчинено съответното лице, както и наименование и адрес на компетентната институция.
В част Б институцията в държавата-членка, чието законодателство последно е било приложимо спрямо осигуреното лице, попълва осигурителните периоди, периодите на трудова заетост или на пребиваване и осигурените социални рискове за съответните периоди, след което връща формуляра на институцията, от която го е получила. Ако формулярът се попълва по молба на лицето, институцията, която го издава, трябва да попълни части А.2 и Б и да го връчи или изпрати на лицето.
Предвид гореизложеното, считаме че разпоредбата на чл. 40а от ЗЗО в случая не следва да се прилага, както по отношение възможността да не заплащате здравноосигурителни вноски, така и при възстановяване на здравноосигурителните Ви права. След като притежавате удостоверение Е104, издадено в съответствие с правилата за координация на системите за социална сигурност, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 и Регламент (ЕИО) № 574/72, то за периода, посочен в документа, Вие сте освободена от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК на основание чл. 33, ал. 2 от ЗЗО, а не съгласно чл. 40а от същия закон. Това означава, че възстановяването на здравноосигурителните Ви права в България, при условие че при завръщането Ви в България осигуряването в Малта е прекратено, следва да се извърши по общия ред на чл. 109 от ЗЗО, а не по специалния ред на чл. 40а, ал. 2 или 3 от ЗЗО, изискващ6-месечно последователно осигуряване на някое от основанията по чл. 40 от ЗЗО или еднократно заплащане на сума в размер на 12 здравноосигурителни вноски, определени по реда на чл. 29, ал. 3 върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица.
За да се „изчистят” в Допълнителния регистър на здравноосигурените лица месеците без здравно осигуряване за визирания в запитването Ви период е необходимо да представите (лично или чрез упълномощено лице) в компетентната териториална дирекция (офис) на НАП получения от Вас формуляр Е104 или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка.
Доказателствените документи се преценяват от органите по приходите в компетентната териториална дирекция или офис на НАП съобразно предоставените им правомощия и компетентност. При представяне на документа за изясняване на здравноосигурителния Ви статус в ТД (офис) на НАП органите по приходите следва да извършат проверка, която да установи, дали за въпросните периоди не сте подчинена и на българското законодателство. Ако след проверката се установи, че за периодите на осигуряване в другата държава-членка Вие не сте осъществявали трудова дейност в България, за която да подлежите на задължително здравно осигуряване съгласно българското законодателство, информацията, съдържаща се в представения документ относно осигурителните периоди, трябва да бъде взета предвид при изясняване/коригиране на здравноосигурителния Ви статус. След обработване на данните от документа здравноосигурителният Ви статус следва да бъде коригиран, а правата Ви да се възстановят по общия ред, предвиден в чл. 109 от закона.
Относно периодите, за които не можете да представите документ от вида на горепосочените формуляри, т.е. не можете да удостоверите обстоятелството, че сте осигурявана здравно в друга държава-членка съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност, за тези периоди Вие дължите здравноосигурителни вноски по българското законодателство. Що се отнася до подадените заявления за напускане и завръщане в страната, които вече са обработени в системата, органите по приходите следва да предприемат съответни действия съгласно утвърдените им процедури.

Scroll to Top