възстановяването на данъка на чуждестранните лица, установени в държава членка различна от тази, в която той е начислен, са регламентирани в Директива 2008/9/ЕО на Съвета от 12 февруари 2008 г., измен

2_703/04.06.2014 г.
Наредба № Н-9/16.12.2009 г. на МФчл.15
Отправили степисмено запитване, коетое заведено в регистъра на Дирекция ОДОП.
Интересува Ви възможността за възстановяване на ДДС при покупки в Европейския съюз на гориво за служебен автомобил, канцеларски материали, консумативи и други, свързани с дейността на дружеството Ви, което е регистрирано по ЗДДС .
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана сНаредба №Н-9 от 16 декември 2009 г. за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на Европейския съюз от 16 декември 2009 г., изразявам следното становище:
Общите правила относно възстановяването на данъка на чуждестранните лица, установени в държава членка различна от тази, в която той е начислен, са регламентирани в Директива 2008/9/ЕО на Съвета от 12 февруари 2008 г., изменена с Директива 2010/66/ЕС на Съвета от 14 октомври 2010.
С Наредба № H-9 от 16 декември 2009 г. на МФсе определят условията и редът за подаване на искане за възстановяване на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, установени в страната и регистрирани по ЗДДС, за закупени от тях стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на друга държава – членка на Европейския съюз.
Данъчно задължено лице,установено на територията на страната, което иска да му бъде възстановен данък върху добавената стойност от друга държава членка на Европейския съюз за закупени от него стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на същата следва да отговаря на условията, предвидени вдържавата членка по възстановяване.
Правата и ограниченията на лицата и периодите за упражняване на правото за възстановяване са съгласно законодателството на държавата членка по възстановяване.
Правото на възстановяване на данък върху добавената стойност се упражнява от лицата чрез подаване по електроненпът на искане за възстановяване, подписано с квалифициран електронен подпис до компетентния орган за възстановяването в държавата членка по възстановяването, посредством създадено за целта WEB – базирано приложение на страницата на Националната агенция за приходите, чрез въвеждане на данните през приложението или подаване на предварително създаден файл с формат и структура съгласно Приложение № 1 на Наредбата.
Искането за възстановяване се смята за подадено само ако съдържа цялата информация , посочена в разпоредбата на чл.15от Наредба № Н-9/16.12.2009 г. на МФ.
Лицето – заявител се уведомява по електронен път за препращането или непрепращането на искането за възстановяване в държавата-членка по възстановяване.
В случай, че държавата членка по възстановяването уведоми НАП за датата на получаването на искането, НАП уведомява лицето за това с електронно съобщение.
Подробни разяснения относно процедурата по възстановяване на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка наЕвропейския съюз, може да се намерят на интернет страницата на НАП – www.nap.bg секция „Полезно“ подсекция„Възстановяване на ДДС от друга държава членка на ЕС“/http://www.nap.bg/page?id=239/ .’

Оценете статията

Вашият коментар