възстановяването на ДДС на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата-членка по възстановяване, но установени в друга държава-членка на общността, няма изисква

5 20-00-644/20.01.2011
Наредба № H-9 за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата-членка по възстановяване, но установени в друга държава-членка на общността
В запитването са поставени следните въпроси, свързани с правилата за възстановяване на ДДС на българските потребители чрез електронните услуги на НАП, както и на чуждестранни компании:
Във връзка с възстановяване на ДДС от България
1.Поддържа ли България подкодове на стоки и услуги, обявени от Европейската комисия?
2.Вярно ли е, че възстановеният ДДС може да бъде прехвърлен по сметка на конкретния заявител или дружество? Може ли възстановените суми да бъдат прехвърлени по сметка на агента, ако заявителят го е упълномощил?
3.В каква валута ще се възстановява ДДС, ако например заявителят има банкова сметка в евро?
4.Изпраща ли българската система потвърждение/уведомление, че искането за възстановяване на ДДС се получава на и-мейл адреса, посочен в заявлението или на националния портал на заявителя?
Във връзка с възстановяване на ДДС на български фирми
1.Възможно ли е агенти, които не са регистрирани по БУЛСТАТ да подават заявления по електронен път?
2.Във връзка с интернет портала «Електронни услуги на НАП» – съществуват проблеми с въвеждането на кодове, подкодове на стоки и услуги, не са много ясни съобщенията за грешки в заявлението и т.н.
3.При подаване на заявление като подготвен файл – какви са изискванията за файла?
Предвид гореизложеното и съобразявайки относимата към него нормативна уредба, Ви уведомявам следното:
Република България поддържа кодове и подкодове на стоки и услуги в съответствие с Приложението към Регламент (ЕО) № 1174/2009 на Комисията от 30 ноември 2009 година за определяне на правила за прилагането на членове 34а и 37 от Регламент (ЕО) № 1798/2003 на Съвета по отношение на възстановяването на данъка върху добавената стойност по силата на Директива 2008/9/ЕО на Съвета.
Условията и редът за възстановяването на ДДС на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване са уредени в Наредба № H-9 за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата-членка по възстановяване, но установени в друга държава-членка на общността.
Чл.8 от Наредбата регламентира, че данъкът подлежащ на възстановяване се възстановява на лицето по чл.2 в лева по посочена банкова сметка на лицето. Ал.2 на същия член гласи, че когато данъкът по ал.1 се възстановява по банкова сметка, различна от сметка в българска банка или клон на чуждестранна банка в Рбългария, всички банкови такси във връзка с възстановяването на данъка, както и с обмяната на валутата се приспадат от установения данък за възстановяване.
Съгласно чл.4, ал.2 от Наредбата получаването на искането от НАП се удостоверява чрез изпращане на електронно потвърждение до държавата членка по установяването на лицето.
Изискванията за файла по чл.14, ал.1, т.2 от Наредбата са подробно посочени в Приложение 1 към Наредбата.
В нормативната уредба относно възстановяването на ДДС на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата-членка по възстановяване, но установени в друга държава-членка на общността, няма изискване при подаване на заявления по електронен път от агенти, те да са регистрирани в регистър БУЛСТАТ.
Повече информация по отношение на възстановяване на ДДС от друга държава членка на ЕС може да намерите на сайта на НАП – www.nap.bg. В посочената страница е публикувано Ръководство за работа с електронната услуга „Искания за възстановяване на ДДС на търговци, установени в страната, към другите държави-членки на Европейския съюз”, където са посочени и възможните грешки при подаване на онлайн искане за възстановяване на ДДС.
Въпроси, свързани с електронния портал на НАП по отношение на подаването на искане за възстановяване на ДДС може да задавате на следният адрес: [email protected]

Оценете статията

Вашият коментар