5 94-00-40/24.03.2011г.
ДДС, чл.3
ДДС, чл.3, ал.3
В подаденото писмо, постъпило в Дирекция ОУИ. е изложена следната фактическа обстановка: Като физическо лице сте регистриран по ЗДДС. Извършвате консултантски услуги в областта на финансовото и банково дело като физическо лице срещу възнаграждение, за което начислявате ДДС.
В някои от случаите сключвате договор за търговско пълномощие по смисъла на чл.26 от ТЗ и извършватедейност като пълномощник от името и за сметка на търговска банка, като обемът на представителна власт покрива цялата дейност на банкатаи по същество се свежда до извършване на услуги като търговски пълномощник и управител. Представителството е от името и за сметка на банката. Така осъществяваните услуги се извършват без учредяване на прокура и без вписването Ви в търговския регистър като член на управителен и контролен орган на съответната банка. Обема на извършваните услуги и възнаграждението се определят по силата на договора по чл.27 от ТЗ. Този договор може да бъде трудов договор или друг вид договор (като консултантски договор, граждански договор или друг договор).
Поставените въпроси са:
1.Ако договорът за търговско пълномощие е сключен под друга форма , без да е трудов договор, осъществяваната от Вас дейност като пълномощник на банка по отношение на цялата й дейност попада ли в определението за независима икономическа дейност по смисъла на чл.3 от ЗДДС.Следва ли в този случай, когато договорът за търговско пълномощие не е под формата на трудов договор да се начислява ДДС върху дължимото и получено и на какво правно основание.
2.В случай, че върху възнаграждението по т.2 следва да се начислява ДДС, за банката-платец налице ли са основания за приспадане на данъчен кредит.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата нормативна уредба,
изразяваме следното принципно становище:
За целите на данъчно третиране по ЗДДС, закона регламентира понятията данъчно задължено лице и независима икономическа дейност. Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължено по същия закон е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност. Видно от употребения израз „всяко лице“, в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност по ал. 2 и да не попада в изключенията на ал. 3 на същата разпоредба. Чл. 3, ал. 2, изречение първо определя независимата икономическа дейност като „дейност на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, … както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус“. По силата на тази разпоредба всяко лице, било то юридическо (или приравнено на юридическо) или физическо лице, което извършва дейност като производител, търговец, или дейност по предоставяне на услуги попада в кръга на лицата, които извършват независима икономическа дейност.
Съгласно чл. 8 от ЗДДС услуга е всичко, т.е. всяка престация, която има стойност и не представлява стока или пари в обръщение като законно платежно средство.
Разпоредбата на чл. 3, ал. 2, изречение второ от ЗДДС разширява кръга на независимата икономическа дейност, като постановява, че такава дейност „е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение“.
В разпоредбата на чл.3, ал.3 от ЗДДС е указано в кои случаи не е налице независима икономическа дейност.
Примерният договор за търговско пълномощие, приложен към запитването попада в обхвата на чл.3, ал.3 от ЗДДС, разпоредба регламентираща случаите, в които не е налице независима икономическа дейност.
За да изразим становище относно вида на конкретните доставки, моля представете копие на договор, подписан от страните и визиращ съответни права и задължения.
‘