Внасяне на осигурителни вноски при извършване на социални разходи в натура

ОТНОСНО:Внасяне на осигурителни вноски при извършване на социални разходи в натура
Уважаема г-жо Гагова,
В отговор на Ваше запитване с вх. № 96-00-174/26.03.2007 г. в Дирекция „ОУИ” – гр. Пловдив, Ви уведомяваме за следното:
Социално-битовото и културното обслужване на работниците и служителите е регламентирано в чл. 292 – чл. 300 от Кодекса на труда (КТ). В ал. 1 на чл. 293 е посочено, че начинът на използуването на средствата за СБКО се определя с решение на общото събрание на работниците и служителите. Тези средства не могат да се изземват и използуват за други цели (ал. 2). Средствата за СБКО могат да се изразходват от работодателите, самостоятелно или съвместно сдругиоргани и организации, в направленията по чл. 294 от КТ. Социалните придобивки, които работодателите предоставят на работниците и служителите по реда на посочените разпоредби могат да се получават пряко от лицата в пари или в натура, както и косвено – за издръжка на столове, търговски обекти, бази за отдих и др.
Относно дължимите осигурителни вноски от осигурителите при извършване на социални разходи в натура, следва да се има предвид разпоредбата на чл. 6, ал. 11 от КСО, която гласи, че върху средствата за социални разходи, давани постоянно или периодично пряко на лицата по чл. 4, ал. 1 в пари или в натура, се внасят осигурителни вноски в размера за фонд „Пенсии”. Съгласно чл. 12, ал. 3 от Закона за бюджета на ДОО за 2007 г. във връзка с чл. 157, ал. 6 от КСО върху сумите, изплащани от средствата за социални разходи се внасят осигурителни вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване – за професионален и универсален пенсионен фонд. Здравните вноски се дължат на основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО. Задължителните осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за ДЗПО – универсален пенсионен фонд и за здравно осигуряване се поделят между осигурителите и осигурените лица в съотношението по чл. 6, ал. 3 от КСО (за 2007 г. – 65 : 35). Сумите, за сметка на социалните разходи, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, не се включват при определяне на минималния месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя.
Според чл. 2, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, осигурителни вноски не се изчисляват и внасят върху средствата, предоставени за сметка на социалните разходи за издръжка на столове (включително за поевтиняване храната в тях), на здравни и лечебни заведения, детски заведения, почивни бази, поддържане на културни потребности на работниците и служителите, вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и професионална квалификация, както и върху еднократните помощи в пари или в натура, изплатени на работниците и служителите за лекарства, при продължително боледуване, за раждане, при смърт на член от семейството или при други случайно настъпили събития.
В разглеждания казус, ако социалните придобивки в натура са за сметка на социалните разходи и се предоставят постоянно или периодично пряко на работниците и служителите в гимназията, за тях следва да начислявате дължимите осигурителни вноски върху равностойността на получените от лицата вещи или храна в посочените по-горе размери.

Оценете статията

Вашият коментар