Възможност за подаване на заявление за изключване от здравно осигуряване по реда на чл. 40а от ЗЗО след като лицето е напуснало страната

Относно:Възможност за подаване на заявление за изключване от здравно осигуряване по реда на чл. 40а от ЗЗО след като лицето е напуснало страната
Съгласно чл. 40а от Закона за здравното осигуряване (Нов – ДВ, бр. 111 от 2004 г., в сила от 21.12.2004 г., изм. – ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) българските граждани, включително тези с двойно гражданство, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до Националната агенция за приходите (НАП) .
От текста на чл. 40а от ЗЗО е видно, че законът не изисква заявлението да бъде представено в НАП лично от лицата, а само да е подадено преди те да са напуснали страната. Следователно няма пречка друго лице, упълномощено от заминаващото в чужбина (с писмено пълномощно, без да е необходима нотариална заверка на подписите), да подаде заявление от негово име за изключване от здравно осигуряване поради заминаване в чужбина за повече от 183 дни в една календарна година, но само при положение, че лицето към датата на завеждане на документа в НАП се намира на територията на страната.
В ЗЗО е предвидена възможност за освобождаване от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски на български граждани, които след 21 декември 2004 г. пребивават извън България, без да са подали заявление преди напускане на страната, единствено в хипотезата на § 16 от ПЗР към ЗИДЗЗО (обн. ДВ, бр. 111 от 2004 г.). Според цитираната преходна разпоредба от това право могат да се възползват само лицата – български граждани, които до влизане в сила на този закон (21.12.2004 г.) са пребивавали в чужбина повече от 183 дни през най-малко една календарна година и не са внесли дължимите здравноосигурителни вноски за това време. Те могат да възстановят здравноосигурителните си права при условията и по реда на чл. 40а от ЗЗО като подадат заявление в компетентната ТД на НАП при завръщането си в страната.
Други изключения, освен в случаите по § 16 от ПЗР на ЗИДЗЗО в закона не са предвидени.
За приложение разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО и §16 от ПЗР на ЗИДЗЗО Изпълнителният директор на НАП е утвърдил процедура, в която е посочено, че при подаване на заявление от упълномощено лице, пълномощното следва да бъде издадено с дата, предхождаща датата, на която лицето е напуснало страната, а когато се приемат заявления, изпратени по пощата, пощенското клеймо трябва да бъде с дата преди датата на напускане на страната. Заявленията, които са подадени преди напускане на страната се въвеждат в Допълнителния регистър на здравноосигурените лица (ДРЗЛ). Заявленията, които се подават след напускане на страната не се обработват в ДРЗЛ. На лицата се издава и връчва уведомително писмо за невъвеждане на заявление за напускане на страната.
Предвид гореизложеното, Вашата дъщеря следва да подаде заявлението по чл. 40а от ЗЗО при завръщането й в страната като за времето преди това, ако не е осигурена здравно на друго основание, същата дължи здравноосигурителни вноски за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО – върху половината от минималния осигурителен доход на самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. За 2007 г. размерът на здравната вноска е 6.60 лв. месечно.

Оценете статията

Вашият коментар