внасяне на осигурителни вноски върху възнаграждения за работа без трудови правоотношения

3_4290/12.07.2007 г.
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 5; ал. 6
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 3
НООСЛБГРЧ, чл. 11
ОТНОСНО: внасяне на осигурителни вноски върху възнаграждения за работа без трудови правоотношения
Постъпило е писмено запитване във връзка с приложението на осигурителното законодателство. Според изложеното в него в ежедневната си дейност дружество ползва услуги на извънщатни сътрудници за работа,извършена от тях без трудово правоотношение в рамките на гражданско правоотношение. Поставя се въпроса какви осигурителни вноски следва да се начисляват върху възнагражденията, изплащани на пенсионери за работа без трудови правоотношения, които не работят на друго място?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване ( КСО, ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр.41/2007 г.), Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 46/2007 г.) и Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ, ДВ бр. 21/2000 г., посл. изм. ДВ бр. 15/2007 г.) изразяваме следното становище:
Осигуряването на лицата, които полагат труд без трудово правоотношение се извършва на основание чл. 4, ал. 3, т. 5 и т. 6 от КСО. Съгласно разпоредбата на т. 5 от тази норма задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават по-голямо или равно на една минимална работна заплата месечно възнаграждение след намаляването му с нормативно признатите разходи при условие, че не са осигурени на друго основание през съответния месец. Ако тези лица са осигурени на друго основание през съответния месец, то те са задължително осигурени и по това правоотношение, независимо от размера на полученото възнаграждение.
За горепосочените лица възнаграждението за работа без трудови правоотношения се изплащат чрез Сметка за изплатени суми и Служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), като в тях се определят и удържат осигурителните вноски, които са за сметка на лицето. На основаниеразпоредбата начл. 64, ал. 3 от ЗДДФЛ посочените документи се съставят по утвърден образец от Министъра на финансите със Заповед № ЗМФ-1821 от 27 декември 2006 г., обнародвана в ДВ бр. 3 от 12.01.2007 г. Осигурителната вноска е за фонд „Пенсии” и за фонд „ДЗПО” за родените след 31.12.1959 г. и се разпределя между възложител и изпълнител в съотношение 65 : 35 на сто за 2007 г.
Когато лицата, които полагат труд без трудово правоотношение при един или повече възложители, не са осигурени на друго основание през съответния месец и полученото месечно възнаграждение, съответно сбора от възнагражденията, след намаляване с нормативно признатите разходи, е по-малък от минималната месечна работна заплата за страната, осигурителни вноски не се дължат.
На основание чл.4, ал.6 от КСО лицата, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание в случаите, когато упражняват дейност по чл. 4, ал. 3, т. 5 по реда на този кодекс.
От 01.01.2002 г. на основание чл.11 от НООСЛБГРЧ, за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО при изплащане на възнаграждения за работа без трудови правоотношения осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. Самоосигуряващите се внасят осигурителни вноски върху доходите без трудови правоотношения при определяне на окончателния размер на осигурителния си доход по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО.
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 3 от ЗЗО здравноосигурителните вноски за лицата, работещи без трудово правоотношение, ако не са осигурени по реда на чл.40, ал.1, т. 1 и 2 от същия закон и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната се внасят върху облагаем доход, след намаляването му с нормативно признатите разходи. Когато е получено възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с нормативно признатите разходи, осигуряването се извършва по реда на чл. 40, ал. 5 от този закон. Ако обаче същите са осигурени по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО осигурителните вноскисе внасят върху облагаемия доход, след намаляването му с нормативно признатите разходи, независимо от размера на полученото възнаграждение.
Разпоредбите на чл. 40 от ЗЗО обаче не въвеждат преференция по отношение на работещите пенсионери без трудови правоотношения, подобно на съдържаща се в чл.4, ал.6 от КСО. Последните са задължени да внасят здравноосигурителни вноски.
В заключение и във връзка с гореизложеното следва да се обобщи, че върху изплатените възнаграждения на пенсионери, работещи без трудови правоотношения осигурителни вноски за фонд „Пенсии” се дължат само ако лицата изберат правната възможност, предвидена в КСО. За горните лица обаче задължително следва да се внасят здравноосигурителни вноски, ако изплатеното възнаграждение след намаляването му с нормативно признатите разходи е равно или по-голямо от размера на месечната минимална работна заплата за страната и не са осигурени на друго основание.

5/5

Вашият коментар