извършване на годишно изравняване на осигурителния доход от нерегистриран земеделски производител и приспадане на здравните вноски, внесени от същия на основание чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното о

3_429/07.02.2013 г.
КСО – § 1, ал. 1, т. 3
ЗЗО – чл. 40, ал. 5
ЗДДФЛ – чл. 30
Относно: извършване на годишно изравняване на осигурителния доход от нерегистриран земеделски производител и приспадане на здравните вноски, внесени от същия на основание чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)
Според изложеното в запитването през 2012 г. физическо лице има реализирани доходи от продажба на пчелен мед. Внасяло е здравноосигурителни вноски за своя сметка като безработно лице. С оглед посоченото и след справка в персоналния регистър на осигурените лица се установява, че няма качеството на регистриран земеделски производител. Във връзка с това са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се попълва Таблица 2 към Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2012 г., която е приложение на годишната данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)?
2. При подаване на годишната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012 г. следва ли да се попълва в Приложение 3 „Доходи от друга стопанска дейност”, част ІІ „Формиране на годишната данъчна основа”, т. 2 „Задължителни осигурителни вноски по Кодекса за социално осигуряване (КСО) и ЗЗО” здравните вноски за 2012 г., които са за негова сметка?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗЗО (обн. ДВ бр.70/1998г., посл. изм. ДВ бр. 4/2013 г.), ЗДДФЛ (обн. ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ
бр. 94/2012 г.) и Наредба № Н-8/2005 г. на МФ (обн. ДВ бр. 1/2006 г., посл. изм. ДВ
бр. 103/2012 г.) изразяваме следното становище:
По силата на чл. 4, ал. 3, т. 4 от КСО на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт подлежат регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители. За целите на социалното осигуряване регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители са физическите лица, които произвеждат растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба, и са регистрирани по установения ред (§ 1, ал. 1, т. 5 от ДР на КСО). Редът за регистрацията им като такива е регламентиран в Наредба № 3 от 29.01.1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители. От изложената фактическа обстановка става ясно, че лицето не е регистриран земеделски производител и поради тази причина не е осигурено лице по смисъла на § 1, ал. 1, т. 3 от ДР на КСО.
Съгласно чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, в сила от 01.01.2013 г., лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3 от същия член, са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) – до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят (в сила до 31.12 2012 г. предвиденият срок беше до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят) и извършват годишно изравняване на осигурителния доход, съгласно данните от данъчната декларация като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване.
В указанията за попълване на Таблица 2 към Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2012 г. е отбелязано, че същата се попълва и от лицата, които се осигуряват по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО и през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация. Тези лица са длъжни да подават декларация (декларация образец № 7) по ред, определен с Наредба № Н-8/2005 г. на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.
Във конкретния случай посочената таблица се попълва по следния начин:
– в колона 4 – посочва се доходът, върху който се внасят авансовите месечни здравноосигурителни вноски;
– в колона 5.6 – на ред 13 се посочва доходът, записан в Приложение 3, част ІІ, т. 1 от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2012 г., който се разделя на броя на месеците, за които е налицезадължение за осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Следва да се има предвид, че тази колона се попълва само от лицата, които не са осигурени на друго основание, внасяли са здравноосигурителни вноскина основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО и същевременно имат получени доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от годишната данъчна декларация.
– колона 6 е равна на колона 4;
– колона 7 е равна на корона 5.6.
Годишният осигурителен доход, върху който се довнасят здравноосигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите на ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се записва в т. 1 под таблицата. При положение, че разликата е положително число, върху нея се довнасят здравноосигурителни вноски, а ако е отрицателна величина надвнесените осигурителни вноски се прихващат и/или възстановяват по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), освен когато осигурителният доход в колона 5.6 е по-малък от минималния осигурителен доход по ЗЗО – 210 лв. за 2012 г.
Съгласно чл. 29, ал. 1, т. 2, б. „а” от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон и не са регистрирани земеделски производители, за доходи от дейност по производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство се определя, като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходи за дейността.
Годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл.29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване, както и с внесените в чужбина задължителни осигурителни вноски, които са за сметка на физическото лице (чл.30 от ЗДДФЛ).
По отношение възможността за приспадане на направените здравноосигурителни вноски по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО от доходите по продажба на пчелен мед следва да се има предвид следното:
В случая задълженото лице е реализирало доходи от произведен от него пчелен мед като нерегистриран земеделски производител. Поради тази причина същото няма качеството на самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО. Като лице, което не е осигурено по реда на ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от чл. 40 от ЗЗО, е задължено да внася здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5 от същия закон и да извършва годишно изравняване на осигурителния доход, съгласно данните от данъчната декларация.
Необходимо е да се има предвид, че в § 1, т. 18 от ДР на ЗЗО е дадена дефиниция на понятието „самоосигуряващо се лице” за целите на ЗЗО. Съгласно тази правна норма „самоосигуряващо се лице” е физическо лице, което изплаща изцяло здравноосигурителни вноски или премии за себе си. Видно от дадената дефиниция е, че лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО имат качество на самоосигуряващи се лица за целите на ЗЗО. Тъй като чл. 30 от ЗДДФЛ урежда, че годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл. 29, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на КСО и ЗЗО, то следва, че подлежат на приспадане вноските за здравно осигуряване от получения доход по чл. 29 от с.з., след приспадане на разходите за дейността.’

Оценете статията

Вашият коментар