Внасяне на задължителните осигурителни вноски от 1 януари 2007 г. в случаите, когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени от работодателя.

ОТНОСНО:Внасяне на задължителните осигурителни вноски от 1 януари 2007 г. в случаите, когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени от работодателя.
Уважаеми господа ,
Поради недостатъчно изяснена фактическа обстановка и конкретизация на поставеният въпрос, във връзка сВаше запитване с вх. № 20-28-33/03.12.2007 г., препратено ни по компетентност от Дирекция «ОУИ» -София, изразяваме следното принципно становище :
С новосъздадената ал. 3 на чл. 7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, в сила от 1 януари 2007 г. /§ 1, т. 4 от ПЗР на ЗБДОО за 2007 г., обн. ДВ, бр. 105 от 2006 г./ се въвежда краен срок за внасяне на задължителните осигурителни вноски в случаите, когато работодателят е забавил плащането на работните заплати и възнаграждения за съответния месец, а именно: до края на месеца, през който е извършено начисляването им. Относно месеца на начисляването Изпълнителният директор на НАП е издал указания – Изх. № 24-00-9/01.02.2007 г., с които е направено следното уточнение:
Разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от КСО следва да се прилага като се прави разлика между „месеца, за който са начислени” и „месеца, през който са начислени” възнагражденията и свързаните с тях задължителни осигурителни вноски.
Един от основните принципи в счетоводството при съставянето на финансови отчети е принципът на текущото начисляване, залегнал в чл. 4, ал. 1 от Закона за счетоводството, съгласно който „приходите и разходите, произтичащи от сделки и събития, се начисляват към момента на тяхното възникване, независимо от момента на получаването или плащането на паричните средства или техните еквиваленти и се включват във финансовите отчети за периода, за който се отнасят”. Принципът на начисляване не визира периода, през който технически се извършва начисляването на разходите за възнаграждения.
При повечето осигурители ведомостта за заплати на работниците и служителите се съставя в началото на месеца, следващ месеца, за който е положен трудът, въз основа на присъствени регистри, протоколи за извършена работа и др. Изключение са бюджетните организации и други осигурители, които начисляват и изплащат заплати в месеца, за който се отнасят. При спазване на Закона за счетоводството разходите за заплати се включват в периода, за който се отнасят, а осигурителните вноски в хипотезата на чл. 7, ал. 3 от КСО следва да се внесат до края на месеца, през който е направено начисляването. В утвърдената счетоводна практика възнагражденията и осигурителните вноски за текущия месец се начисляват в началото на следващия месец. Дължимите осигурителни вноски и вноските за фонд „ГВРС”,отнасящи се за месеца, в който е положен трудът, следва де се внесат до края на следващия месец.
Осигурителят следва да удостовери датата на начисляването на възнагражденията – чрез съответните счетоводни справки и мемориални ордери, с направените хронологични записвания в счетоводните регистри.
По отношение на изтъкнатите доводи в запитването, че начисляването на заплати в месеца е необходимо поради изготвяне на себестойността, а е невъзможно да се платят осигуровките в същия месец, сапроблемирешението, на които са изцялов компетенцията на ръководството на предприятието. Калкулирането на себестойността и начисляването на възнагражденията и дължимите осигурителни и здравни вноски в счетоводството на предприятието,като практика се извършва в началото на следващия месец, след изтичанена текущия месец, защото себестойността на продукцията се определя от стойността на употребените материали, разходите за преработка и другите разходи, свързани с производството на съответната продукция. В подкрепа на гореизложенотое и разпоредбата на т. 8.5 вСС 2 ” Стоково -материални запаси”а именно : „ Предприятията определят организацията за отчитане на разходите и начина на формиране на себестойността на продукцията и услугите съобразно изискванията на този стандарт и спецификата на производствената дейност, и вида на произвежданата продукция. Тази организация е елемент на счетоводната им политика и се прилага системно най-малко през един отчетен период.”
След като избраната от Вас счетоводна политика,във връзка с калкулиране на себестойността, се явява проблемна относно съобразяване с другите нормативни изисквания, следва да имате предвид, че законодателят е дал възможност, същата да се променисъобразновизираното по – горе изискване, за прилагане най- малко през един отчетен период.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/

Оценете статията

Вашият коментар