внасяне на здравноосигурителни вноски за периода на неплатен отпуск.

Изх. №33-00-204
Дата:12.06.2013 год.
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1, буква „б”;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 4;
ДОПК, чл. 128-129.
Относно: внасяне на здравноосигурителни вноски за периода на неплатен отпуск.
Във връзка с Вашето писмо, получено в ЦУ на НАП с вх. № …, отговаряме следното:
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната :
Физическо лице има решение на ТЕЛК и получава пенсия за инвалидност. Към настоящия момент е наето по трудово правоотношение с работодател, и е в неплатен отпуск по свое желание.
Въпросът, който се поставя е : Следва ли работодателя, при който лицето е в неплатен отпуск да внася здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” отЗакона за здравното осигуряване /ЗЗО/.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗЗО, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” от ЗЗО, за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя – когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 165, ал. 1 и чл. 167а от Кодекса на труда, или поради производствена необходимост и престой. Вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася.
Видно от цитираната разпоредба в хипотезата, когато лице е в неплатен отпуск, здравноосигурителни вноски по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” от ЗЗО се дължат само в случай, че лицето не е осигурено на друго основание по закона.
От изложеното в писмото е видно, че Вие сте пенсионер от държавното обществено осигуряване.
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО, за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд здравноосигурителните вноски се дължат върху размера на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях, като вноските са за сметка на държавния бюджет.
Текста на разпоредбата е общ, поради което тя се прилага и по отношение на пенсионерите, получаващи пенсии за инвалидност.
Въз основа на изложеното и предвид фактическата обстановка, за периодите, през които сте в неплатен отпуск, здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 1, т. 1, б. „б” от ЗЗО не се дължат.
Недължимо платени или събрани суми за задължителни осигурителни вноски подлежат на прихващане или възстановяване по реда на чл. 128-129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго. След постъпване на искането за прихващане или възстановяване може да се възложи извършването на ревизия или проверка (чл. 129, ал. 1 и 2 от ДОПК). В случай, че се установят недължимо внесени задължителни осигурителни вноски, за тези периоди следва да бъдат подадени и коригиращи декларации, съгласно изискванията на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Освен изложеното до тук, моля да имате предвид и следното:
Съгласно чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), във всички случаи на кореспонденция с НАП, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си (фирма, единен идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията, или единен идентификационен код по БУЛСТАТ, съответно единния граждански номер или личния номер на чужденеца, адрес по чл. 8 от ДОПК), както и данни, идентифициращи лицето, с чийто права и задължения е свързано запитването (име, ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма, ЕИК/БУЛСТАТ, адрес по чл. 8 от ДОПК и адреса за кореспонденция).
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/Б. АТАНАСОВ/

Оценете статията

Вашият коментар