внасянето на здравноосигурителни вноски и подаване на данни за лицата, навършили 18-годишна възраст, докато учат редовно – до завършване на средно образование

3_3945/15.08.2008г.
ЗЗО, чл.40, ал.3, т.1
Относно: внасянето на здравноосигурителни вноски и подаване на данни за лицата, навършили 18-годишна възраст, докато учат редовно – до завършване на средно образование
Запитването е относно приложението на чл.40, ал.3, т.1 от Закона за здравното осигуряване във връзка с чл.31 от Закона за народната просвета. Предвид обстоятелството, че в последната разпоредба не е упоменато понятието „редовна форма” на обучение са поставени следните въпроси:
1. Кои ученици са учащи редовно?
2. Дължат ли се здравноосигурителни вноски за учащите в останалите форми на обучение? Ако се дължат, в кой нормативен акт е регламентирано задължението?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, обн. ДВ бр.70/1998 г., посл. изм. ДВ бр.71/2008 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл.40, ал.3, т.1 от Закона за здравното осигуряване, здравно-осигурителните вноски на лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно – до завършване на средно образование, са за сметка на републиканския бюджет, когато не са осигурени на друго основание.
В ЗЗО няма нормативно определение на използвания израз „ако учат редовно”. В Закона за народната просвета (ЗНП) и Правилника за прилагане на закона за народната просвета(ППЗНП) също не се съдържа легална дефиниция на понятието редовно обучение. Съгласно чл. 31 от Закона за народната просвета формите на обучение са: дневна, вечерна, задочна, кореспондентска, индивидуална, самостоятелна и дистанционна. С оглед на това разпоредбата на чл. 40, ал. 3, т. 1 от ЗЗО следва да се тълкува в смисъл, че като редовно обучение следва да се разбира всяка форма на училищно образование, регламентирана в ЗНП и ППЗНП.
За сметка на републиканския бюджет се заплащат здравноосигурителните вноски на учащите се след 18-годишна възраст във всички посочени училища, независимо от формата на обучението и независимо от това, дали училището е държавно, общинско или частно, при условие че няма друго основание, на което същите да се дължат. Периодът, за който се дължат вноски по този ред, започва от деня, следващ навършването на 18-годишна възраст и приключва до деня на дипломирането, независимо от възрастта на ученика или деня, в който ученикът прекъсне обучението си. В случай, че учениците се явят на поправка на държавен зрелостен изпит или изпит за придобиване на професионална квалификация, здравноосигурителните вноски се внасят за сметка на републиканския бюджет до първата определена за курса дата за поправка на съответните изпити.
За учениците, които получават доходи на друго основание, здравноосигурителни вноски в качеството им на учащи се до завършване на средното им образование не се дължат.
Всички учащи се над 18-годишна възраст следва да подават декларация, свободен текст за здравно осигуряване в съответното училище, независимо дали подлежат на осигуряване от републиканския бюджет или не. Декларациите трябва да съдържат данни относно това дали ученикът е осигурен на друго основание или не. Декларациите се подават в началото на всеки учебен срок и преди началото на лятната ваканция. За подлежащите на здравно осигуряване ученици се съставят списъци от съответните длъжностни лица в училищата. Учащите се, за които здравноосигурителните вноски се внасят на друго основание, не се включват в списъците.
Важен момент като задължение на училищата, е подаване на информацията за учениците, подлежащи на здравно осигуряване от републиканския бюджет в съответната компетентна ТД на НАП, с Декларация обр. 3 „Данни за здравно осигуряване на лица, осигурени от републиканския бюджет и други” (Приложение № 2 към чл.2, ал.1 към Наредба № Н-8 от 29 декември 2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица).

Оценете статията

Вашият коментар