здравно осигуряване на чужд гражданин, който има разрешение за постоянно пребиваване в Република България

3_3947/27.08.2009 г.
ЗЗОчл.33, ал.1, т.3;
ЗЗОчл.34, ал.1, т.2;
ЗЗОчл.40
Относно: здравно осигуряване на чужд гражданин, който има разрешение за постоянно пребиваване в Република България
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: гражданка на Украйна има разрешение за постоянно пребиваване в Република България и е пенсионер. В тази връзка се поставя въпроса по какъв начин следва да бъде здравно осигурена – за сметка на републиканския бюджет като пенсионер или за своя сметка?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр. 42/2009 г.) изразяваме следното становище:
Разпоредбата на чл. 33 от ЗЗО определя кръга на задължително осигурените в Национална здравноосигурителна каса (НЗОК) лица. Съгласно ал. 1, т. 3 на горецитираната разпоредба на задължително здравно осигуряване подлежат чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
По силата на чл. 23 от Закона за чужденците в Р България, дългосрочното пребиваване бивапродължително – с разрешен срок до 1 (една) година и постоянно – разрешение с неопределен срок.
Разпоредбата на чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО указва, че задължението за здравно осигуряване на чуждите граждани възниква от датата на получаване на разрешение за постоянно пребиваване. Това означава, че осигурени лица по смисъла на закона са само чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено постоянно пребиваване.
Обхвата на здравноосигурените лица и начина за внасяне на задължителните здрвноосигурителни вноски е регламентиран в чл. 40 от ЗЗО. За пенсионерите здравноосигурителните вноски се определят върху доход, който е равен на размера на пенсията или сборът от пенсии, без добавките към тях. Вноските са за сметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят (чл.40, ал.1, т.4 от ЗЗО).
Задължителна предпоставка за осигуряване като пенсионер за сметка на републиканския бюджет е лицето да получава пенсия, още повече, че нейният размер представлява и дохода, върху който се внасят дължимите здравноосигурителни вноски. Неполучаването на пенсия, отпусната по реда на Кодекса за социално осигуряване, обуславя и липсата на правна възможност за извършване на здравно осигуряване по този ред.
На основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване по ал.1, 2 и 3, се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавно обществено осигуряване. Вноските се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация. За 2009г.размерът на осигурителния доход е 130.00 лв. и върху него се дължи вноска в размер на 8 %, т. е. месечната вноска е 10.40 лв.’

Оценете статията

Вашият коментар