внасянето на здравноосигурителни вноски за лица, навършили 18-годишна възраст, продължаващи обучението си за придобиване на професионална квалификация след завършване на средно образование

3_3553/28.07.2009 г.
ЗЗО, чл. 40, ал. 3, т. 1
ЗЗО, чл. 40, ал. 5
Относно: внасянето на здравноосигурителни вноски за лица, навършили 18-годишна възраст, продължаващи обучението си за придобиване на професионална квалификация след завършване на средно образование
Запитването касае приложението на чл. 40, ал. 3, т. 1 от Закона за здравното осигуряване във връзка с чл. 26 от Закона за народната просвета (ЗНП). Поставен е следния въпрос:
Подлежат ли на здравно осигуряване учениците от 13-ти клас, които продължават образованието си за придобиване на професионална квалификация, след получаване на диплом за завършено средно образование?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, обн. ДВ бр.70/1998 г., посл. изм. ДВ бр.42/2009 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 1 от Закона за здравното осигуряване, здравно-осигурителните вноски на лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно – до завършване на средно образование, са за сметка на републиканския бюджет, когато не са осигурени на друго основание.
Съгласно горецитираната разпоредба за сметка на републиканския бюджет се заплащат здравноосигурителните вноски на учащите се след 18-годишна възраст във всички посочени училища, независимо от формата на обучението и независимо от това, дали училището е държавно, общинско или частно при условие, че няма друго основание, на което същите да се дължат. Периодът, за който се дължат вноски по този ред, започва от деня, следващ навършването на 18-годишна възраст и приключва до деня на дипломирането, независимо от възрастта на ученика. Ако ученикът прекъсне обучението си, отпада и основанието да бъде осигурен за сметка на републиканския бюджет. В случай, че ученикът се яви на поправка на държавен зрелостен изпит или изпит за придобиване на професионална квалификация, здравноосигурителните вноски се внасят за сметка на републиканския бюджет до първата определена за курса дата за поправка на съответните изпити.
За учениците, които получават доходи на друго основание, здравноосигурителни вноски в качеството им на учащи се до завършване на средното им образование не се дължат.
Всички учащи се над 18-годишна възраст следва да подават декларация, свободен текст за здравно осигуряване в съответното училище, независимо дали подлежат на осигуряване от републиканския бюджет или не. Декларациите трябва да съдържат данни относно това дали ученикът е осигурен на друго основание или не. Декларациите се подават в началото на всеки учебен срок и преди началото на лятната ваканция. За подлежащите на здравно осигуряване ученици се съставят списъци от съответните длъжностни лица в училищата. Учащите се, за които здравноосигурителните вноски се внасят на друго основание, не се включват в списъците.
Съгласно чл. 22, ал. 2от ЗНП училищното образование според степента е основно и средно, а според съдържанието на подготовката е общо и професионално.
По силата на чл. 24, ал. 1 от същия закон средно образование се придобива след успешно завършен ХII клас и успешно положени държавни зрелостни изпити по учебни предмети или цикъл от учебни предмети, изучавани в гимназиалния етап, и се удостоверява с диплома за завършено средно образование, в която се вписва и общият успех. Дипломата е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение.
В настоящия случайучебното заведение е професионална гимназия, като учениците се дипломират след завършване на 12-ти клас и получават диплом за завършено средно образование. След като се дипломират продължават професионалното си образование в13-ти клас. За тези учащи се в професионалните училища няма нормативно основание здравното осигуряване да се осъществява на основание чл. 40, ал. 3, т. 1 от ЗЗО за сметка на републиканския бюджет.
В случай, че за лицата няма друго основание за внасяне на здравноосигурителни вноски, те следва да се внасят по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, съгласно който лицата, които не подлежат на осигуряване по реда на ал. 1, 2 и 3 от същия член, се осигуряват върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, т.е. тези вноски се дължат от лицата.

Оценете статията

Вашият коментар