ВОП и Приложение на ЗДДС

ОТНОСНО: ВОПи приложение на ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-… свх. № …… от 31.08.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Фирмата осъществява ВОП от Румъния. На 06.07.2010 г. са закупени резервни части от Румъния, като в издадените от румънския контрагент фактури е начислен данък в размер на 24 % и сумата е платена.
Поставени са въпроси може ли да се ползва данъчен кредит по тези фактури, какъв процент и съставя ли се протокол.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.69, ал.1, т.1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави.
Видно от гореизложеното, за да възникне право на приспадане на данъчен кредит, следва доставчикът, който е начислил данък, да е регистрирано по ЗДДС лице.
В настоящия случай, Вие имате начислен данък в Румъния /от румънски контрагент/ и за този данък не може да упражните право на приспадане на данъчен кредит, тъй като не е налице хипотезата на чл.69 от ЗДДС.
По смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Тъй като горната хипотеза е налице при покупката на резервните части от Румъния, за Вас възникват всички задължения относно вътреобщностностното придобиване – издаване на протокол по чл.117 и начисляване на данък.
Съгласно чл.64, ал.1 от ЗДДС данъчната основа при вътреобщностното придобиване се определя по реда на чл.26 от същия закон.
В случай, че при ВОП е начислен ДДС от доставчика, за данъчна основа на ВОП следва да се приеме цялата сума, документирана от доставчика /сборът от данъчната основа и начисления му данък/. Това е така, тъй като съгласно чл. 64, ал. 1 във връзка счл. 26 от ЗДДС, данъчната основа на ВОП се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика от получателя във връзка с доставката без данъка по този закон. Поради това, че начислената като ДДС сума не е данък “по този закон“, то същата следва да се включи в данъчната основа на ВОП.
В случай, че в последствие сумата за данъка се възстанови от доставчика на получателя като недължимо платена, следва да се извърши корекция, като се издаде протокол по чл. 117, ал. 4 от ЗДДС, въз основа на издаден от доставчика коректен документ /кредитно известие или анулирана погрешната и издадена нова фактура/.
Във връзка с правната регламентация на ВОП, Изпълнителният директор наНАП е изразил становище с писмо Изх. № 91-00-241 от 04.06.2009 г., което може да се намери на интернет страницата на НАП – www.nap.bg.

5/5

Вашият коментар