вписване на погасени по давност задължения за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци в удостоверенията по чл. 264, ал. 1 ДОПК, изразяваме следното становище

Изх. № 94-00-34
София 03.08.2006
ДО
……………
ДО
……………….
В отговор на молбата Ви относно вписване на погасени по давност задължения за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци в удостоверенията по чл. 264, ал. 1 ДОПК, изразяваме следното становище:
Установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършват от служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /чл. 4, ал. 1 ЗМДТ/. В производствата по администрирането на местните данъци служителите на общините имат правомощията на органи по приходите.
По силата на чл. 264, ал. 1 ДОПК учредяването на вещни права върху недвижими имоти или наследствени права, включващи недвижими имоти и пр. се допуска след представяне на писмена декларация от прехвърлителя или учредителя, съответно ипотекарния длъжник или залогодателя, че няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски.
В удостоверението за данъчна оценка се вписва наличието или липсата на непогасени данъчни задължения за имота. Независимо от по-кратката формулировка във втората хипотеза, няма съмнение, че в удостоверението следва да се вписват също непогасените подлежащи на принудително изпълнение задължения на прехвърлителите или учредителите за имота.
Подлежащи на принудително изпълнение са задълженията, които са изискуеми и които не са погасени чрез способите, регламентирани в чл. 168 ДОПК. Според т. 3 публичното вземане се погасява по давност.
Правната теория приема, че с изтичане на давността се погасява не материалното право /вземане/ на кредитора, а правото му на държавна защита, т.е. правото му на иск и на принудително изпълнение /аргумент отчл. 118 ЗЗД/.
Погасителното действие на давността спрямо правото на принудително изпълнение не настъпва автоматично с изтичане на определения срок, нито служебно /чл. 120 ЗЗД/, а чрез упражняване на правото на длъжника на възражение пред органа за държавна защита.При направено възражение от страна на длъжника задълженията не подлежат на принудително изпълнение, вследствие на което не следва да се вписват в удостоверението по чл. 264, ал. 1 ДОПК за имота.
Съгласно чл. 173 ДОПК публичните вземания се отписват, когато са погасени по давност.Относно отписването на публични вземания със заповед № 379 от 02.05.2006 г. на изпълнителния директор на НАП е утвърдена процедура С-22 «Отписване на задължения». Отписаните задължения не се отразяват в удостоверенията по чл. 264, ал. 1 ДОПК.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НАНАП:
/С.МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар