Задължително обществено осигуряване и подаване на данни с Декларация образец № 1

 

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 8, чл. 5, ал. 4, т. 1, чл. 6, ал. 3, чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1;
ЗНАП – чл. 3, ал. 1, т. 1
ОТНОСНО:  Задължително обществено осигуряване и подаване на данни с декларация образец № 1 за общински съветници, избрани  за членове на временна комисия към общински съвет
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – ………/25.09.2012 г. , Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването, с решение на Общински съвет – …… от 02.08.2012 г. седем общински съветника са избрани за членове на Временната комисия за управление на програма „……”. С оглед сключването на договори за определяне на възнаграждение се интересувате, какъв следва да бъде видът на договора и по кой код за вид осигурен трябва да подавате данните /с декларация образец № 1/ за тези лица.
Във връзка с гореизложеното, изразяваме принципно становище само по въпросите, свързани със задължителното обществено осигуряване на общинските съветници и подаването на данни за осигуряването им с декларация образец № 1. Въпросът относно вида на договорите, които възнамерявате да сключите, предвид функциите и правомощията на Националната агенция за приходите (НАП), определени в чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), е извън компетентността на агенцията.
           Съгласно чл.18, ал. 1 и 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) общинският съвет е орган на местното самоуправление и се избира от населението на общината при условия и по ред, определени от закона.Общинският съвет се състои от избраните общински съветници. Пълномощията на общинския съветник възникват от деня на полагането на клетвата по чл. 32, ал. 1 от същия закон (чл. 30, ал. 1 от ЗМСМА). Задълженията на общинския съветник са определени в чл. 36, ал. 1 от ЗМСМА. Общинският съветник е длъжен:
1.      да присъства на заседанията на общинския съвет и на комисиите, в които е избран, и да участва в решаването на разглежданите въпроси;
2.      да поддържа връзки с избирателите и да ги информира за дейността и решенията на общинския съвет.
          За изпълнение на задълженията си общинският съветник получава възнаграждение, чийто размер се определя с решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой на съветниците (чл. 34, ал. 1 от ЗМСМА). Общият размер на възнаграждението на общинския съветник за един месец не може да надвишава 30 на сто от средната брутна работна заплата в съответната общинска администрация за последния месец от предходното тримесечие, а на председателя на общинския съвет – 90 на сто от възнаграждението на кмета на съответната община (чл. 34, ал. 2 от ЗМСМА).
   От цитираната нормативна уредба е видно, че пълномощията на общинския съветник възникват в резултат на избор и след полагане клетвата по чл. 32, ал. 1 от ЗМСМА. Определянето на възнаграждението на общинския съветник е изцяло в правомощията на общинския съвет. Възнаграждението на общинския съветник е сбор от възнагражденията за участието му в пленарните заседания и в тези на постоянните и временни комисии, в състава на които е включен, т.е. за цялостното изпълнение на определените в чл. 36, ал. 1 от ЗМСМА задължения, при спазване на ограничението по чл. 34, ал. 2 от ЗМСМА за максималния размер на възнаграждението, което се получава за календарния месец.
    Упражняването на трудова дейност еосновна правопораждаща предпоставка за възникване на основание за осигуряване и като общ принцип е изведена в чл. 10 от Кодекса за социално осигуряване. Съгласно ал. 1 на цитираната разпоредбаосигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1от кодекса и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
    В чл. 4, ал. 1, т. 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) е предвиден специален ред за осигуряването на лицата, които упражняват трудова дейност на изборна длъжност. Осигуряването по този ред е за четирите фонда на държавното обществено осигуряване – фонд „Пенсии”, фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Безработица” и фонд „Трудова злополука и професионална болест”. Осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване се начисляват и внасят върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към ЗБДОО за съответната година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход (чл. 6, ал. 3 от КСО).
          Съгласно чл. 127, ал. 1 от КСО задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд лицата, родени след 31.12.1959 г., ако са осигурени във фонд „Пенсии” на държавното обществено осигуряване. Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване се внасят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (чл. 157, ал. 6 от КСО).
          Здравното осигуряване на лицата, получаващи доходи за работа на изборни длъжности, се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване. Здравноосигурителните вноски се определят на база дохода, върху който се дължат вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО.
          Съгласно чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в НАП данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване.
           Данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, паричните обезщетения и помощите (чл. 5, ал. 4 и 6 от КСО). Представянето на данните в компетентната териториална дирекция на НАП се извършва с декларации, които се подават по ред, определен в Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. Декларация обр. № 1 „Данни за осигуреното лице” е съобразена с изискванията на нормативната уредба и се попълва в съответствие с указанията, дадени към декларацията – приложение № 1 към наредбата. Данните за осигурителния стаж, се посочват в точки от 16 до 16.8 при отчитане на спецификата в осигуряването за различните видове осигурени лица и според конкретните данни за дните в осигуряване, които се подават за месеца.
          Данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 от КСО за осигуряването на общинските съветници се подават с попълнен код 82  в полето на т. 12 „Вид осигурен” от декларацията – за лица, упражняващи трудова дейност и получаващи доходи на изборни длъжности, както и за служителите с духовно звание на Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията с изключение на лицата по чл. 4, ал. 1, т. 1, 5 и 7 КСО. За тези лица в позиции 4 и 5 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо” се вписва 0, а точки 16.7 „Отработени часове-общо” и 16.8 „Часове положен извънреден труд” не се попълват. Когато през месеца общинският съветник е ползвал отпуск за временна неработоспособност, дните с право на обезщетение се отразяват в т. 16.2, съответно т. 16.5, т. 16.6 и т. 16.А. Сборът от дните, отразени в т. 16.1 до 16.6 и т. 16.А, трябва да съответства на дните, посочени в позиции 2 и 3 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо”.

Оценете статията

Вашият коментар