задължение за издаване на данъчен документ за доставка на недвижими имоти.

2_1043/05.07.2010
ЗДДС,чл.86 и чл.125
Относно: задължение за издаване на данъчен документ за доставка на недвижими имоти.
Във връзка с Ваше писмено запитване, изпратено за отговор по компетентност в Дирекция „ОУИ”-…. Ви уведомяваме следното:
Предвид изложената фактическа обстановка и наличието на започнало и неприключило съдебно и наказателно производство във връзка с продажбата на недвижимите имоти, принципно посочваме относимите към поставения въпрос разпоредби на ЗДДС действащи през 2010г.
Съгласно чл.5 от ЗДДС, стока по смисъла на този закон е всяка движима и недвижима вещ. Чл.6 от ЗДДС регламентира като доставка на стока по смисъла на този закон, прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката.
Предвид посочените разпоредби, прехвърлянето на правото на собственост върху недвижим имот е доставка по смисъла на ЗДДС.
За всяка извършена доставка на стока или услуга, данъчно задълженото лице – доставчик /регистрирано или нерегистрирано по ЗДДС/ е длъжно да издаде фактура. Императивната разпоредба на чл.113, ал.4 от ЗДДС въвежда изискването фактурата да се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане, не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. За документирането на доставките е необходимо да се определи датата на възникване на данъчното събитие, съобразно правилата по чл.25, ал.2-4 от ЗДДС. Съгласно общото правило на чл.25, ал.2 от закона, данъчното събитие за доставка на недвижим имот възниква на датата, на която собствеността е прехвърлена. В случаите когато собствеността се прехвърля с договор същият, съгласно чл.18 от ЗЗД трябва да бъде извършен с нотариален акт.
На основание чл.25, ал.6 от ЗДДС, на датата на възникване на данъчното събитие
за доставката, данъкът става изискуем за облагаемите доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли, или възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки.
По отношение режима на облагане на доставките със сгради, следва да се има предвид, че доставката на сгради или части от тях, които не са нови, по смисъла на §1, т. 5от ДР на ЗДДС, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяванетои прехвърлянето на други вещни права върху тях е освободена доставка, съгласно чл.45, ал.3 от ЗДДС. При извършване на освободена доставка данък не се начислява, съгл. чл.86, ал.3 от ЗДДС. В случаите на такава доставка, по силата на чл.45, ал.7 от ЗДДС, доставчикът може да избере доставката на бъде облагаема.
При прехвърляне на правото на собственост върху недвижими имоти, които са нови по смисъла на §1, т.5 от ДР на ЗДДС, доставките са облагаеми и на датата на възникване на данъчното събитие, определена по правилото на чл.25, ал.2 от ЗДДС /датата на прехвърляне на собствеността/ за доставчика, ако е регистрирано по ЗДДС, ще възникне задължение за начисляване на данъка по реда на чл.86 от ЗДДС. Тази разпоредба, задължава, всяко регистрирано по ЗДДС лице, за което данъкът е станал изискуем да го начисли, като:
-издаде данъчен документ /фактура/, в който посочи данъка на отделен ред;
-включи размера на данъка при определяне резултата за съответния данъчен период в справка декларацията по чл.125 за този данъчен период;
-посочи издадения данъчен документ в дневника за продажбите по чл.124 за съответния данъчен период.
По отношение на възможността на дружеството да бъде наложена санкцията по чл.180 от ЗДДС, Ви уведомяваме, че преценката дали дадено деяние осъществява състав на административно нарушение е изцяло в правомощията на съответния административно на-казващ орган.’

Оценете статията

Вашият коментар