задължение за подаване на годишна данъчна декларация по ЗКПО от ЮЛНЦ

3_1322/11.03.2008г.
ЗКПО, чл. 2, ал. 1, т. 1;
ЗКПО, чл. 92, ал. 1;
ЗКПО, чл. 204, т 2;
ЗКПО, чл. 207, ал. 2
ОТНОСНО: задължение за подаване на годишна данъчна декларация по ЗКПО от ЮЛНЦ
Според изложеното в запитването Спортния клуб е юридическо лице с нестопанска цел, създадено с цел развитието на физическата култура, спорта и туризма и спомага за възстановяване и поддържане здравословното състояние на незрящите граждани. През 2007г. сдружението е получило приходи само от дарения от предприятия за спортната си дейност. Във връзка с това се поставя въпроса необходимо ли е сдружението да подава данъчна декларация за 2007г.?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, обн. ДВ, бр.105 от 22 декември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.110 от 21.12.2007г.) изразяваме следното становище:
Според регламента на чл.92, ал.1 от ЗКПО годишна данъчна декларация за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък подават задължените лица, които се облагат с корпоративен данък.
На основание чл.2, ал.1, т.1 във връзка с чл.1, т.2 от ЗКПО местните юридически лица, които не са търговци са данъчно задължени лица за облагане на печалбата им с корпоративен данък по реда на ЗКПО когато извършват сделки по чл.1 от Търговския закон (ТЗ) и/или отдават под наем движимо и недвижимо имущество. Следователно сдружението ще е данъчно задължено лице за облагане с корпоративен данък, съответно задължено да подаде годишна данъчна декларация само ако извършва тези дейности.
Търговският закон не абсолютизира изискването да се извършва дейност в разновидностите, посочени в ал.1 на чл.1. Изброяването на търговските сделки и дейности в чл. 1, ал.1 на ТЗ е неизчерпателно, особено по отношение на услугите, визирани в т. 13. Законът отказва качеството на търговец единствено в строго определени случаи /чл.2 от ТЗ/ и то – по отношение на физически лица.
Предвид горното, за да се определи една дейност, осъществявана от сдружението, като търговска/стопанска, тя следва да отговаря на следните критерии:
1.дейността да се извършва по занятие, да е източник на постоянен, регулярен доход и дейността да се осъществява с цел печалба /не е необходимо печалбата фактически да е реализирана/ или дейността да се осъществява в частен интерес на юридическото лице;
2.цените на предоставените услуги или стоки да се формират на пазарен принцип.
В този смисъл резултатите от дейността на сдружението, която отговаря на посочените критерии, както и от отдаването под наем на движимо и недвижимо имущество, подлежат на облагане с корпоративен данък по реда на част втора от ЗКПО. Това от своя страна води до задължение за подаване на годишна данъчна декларация по реда на чл.92, ал.1 от ЗКПО в срок до 31 март на следващата година.
В запитването се посочва, че през 2007г сдружението е получило само приходи от дарения. По повод на това следва да се има предвид, че получените дарения във връзка с осъществяването на нестопанската дейност на сдружението не попадат в обхвата на стопанската/търговската дейност. Следователно ако сдружението не е извършвало стопанска дейност през 2007г., получаването на приходи от дарения за нестопанската му дейност не поражда задължение за подаване на годишна данъчна декларация.
Освен горното обаче следва да се има предвид, че местните юридически лица, които не са търговци подават годишна данъчна декларация по чл.92, ал.1 от ЗКПО в случаите, в които дължат данък върху разходите по чл.204, т.2 от същия закон, включително и когато не извършват стопанска дейност. На основание чл.207, ал.2 от ЗКПО данъчно задължени лица за данъка върху разходите по чл.204, т.2 от закона са всички работодатели или възложители по договори за управление и контрол. Съгласно цитираната правна норма с данък върху разходите се облагат документално обоснованите социални разходи, предоставени в натура на работници и служители и лица, наети по договор за управление и контрол (наети лица). Социалните разходи, предоставени в натура включват и:
а) разходите за вноски (премии) за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица и/или професионална квалификация и/или застраховка “Живот“ и застраховка “Живот“, ако е свързана с инвестиционен фонд;
б) разходите за ваучери за храна;
За целите на ЗКПО, съгласно §1, т.34 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО, “социални разходи, предоставени в натура“ са отчетените като разходи социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда и предоставени по реда и начина, определени от чл. 293 от Кодекса на труда или от ръководството на предприятието. Социалните придобивки трябва да са достъпни за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол. Не е налице предоставяне на социални разходи в натура, когато между работодателя или възложителя и лицата по изречение второ са налице парични взаимоотношения под каквато и да е форма по отношение на получените социални придобивки.
Във връзка с горното, ако сдружението през 2007г. е отчело социални разходи, предоставени в натура, за които дължи данък върху разходите по чл.204, т.2 от ЗКПО, същото следва да подаде годишна данъчна декларация, дори и да не е извършвало стопанска дейност през същия период.

Оценете статията

Вашият коментар