задължение за уведомяване на данъчнозадължените лица

Изх. №04-19-84
Дата:16.02.2017 год.
Конституция на РБългария, чл. 5, ал. 3
ОТНОСНО: задължение за уведомяване на данъчнозадължените лица
за промени в нормативните актове
В отговор на постъпилата в НАП жалба, препратена от , относно задължението за информиране на данъчнозадължените лица за настъпили промени в данъчни нормативни актове, Ви уведомявам:
Нормативните актове, включително данъчните закони, произвеждат действие от един определен начален момент и прекратяват действието си в друг краен момент. Законът започва да действа едва тогава, когато влезе в сила. Важна предпоставка за влизането на закона в сила е достигането му до знанието на адресатите, а предпоставка за това е разгласяването му. Основен начин за достигане на закона до знанието на неговите адресати е обнародването му в Държавен вестник. По изключение, главно за нормативните актове на местните органи, е установен друг способ за разгласяване – чрез местни средства за информация. Според чл. 5, ал. 3 от Конституцията на Република България обнародването е необходимо условие, за да влезе един нормативен акт в сила.
Изискването за обнародване на закона се свързва с необоримата презумпция, че обнародваните в Държавен вестник закони са валидно доведени до знанието на адресатите им, като без значение е субективното незнание на последните.  За да влезе един закон в сила е необходимо също така да се даде възможност на адресатите да се запознаят с него. Периодът от обнародването на закона до влизането му в сила се нарича vocatio legis. Влизането в сила на закона става три дни след обнародването му в Държавен вестник, освен ако в самия закон не е предвиден друг срок – чл. 5, ал. 3 от Конституцията.
В тази връзка за органите по приходите на НАП и на общините не е установено задължение за уведомяване на заинтересованите лица за промените в данъчното законодателство. Това право обаче е различно по съдържание от правото на задължените лица, на което съответства задължение на администриращия орган, да им бъдат разяснявани правата в производствата по ДОПК, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им – чл. 17, ал. 1, т.2 ДОПК.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР:
/Г. ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар