задълженията за попълване и подаване на годишната данъчна декларация на дружеството, на което Вие сте управител

2_353/27.02.2012 г.
ЗКПО чл.92.
В Дирекция ОУИ ……….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх.№………….., в което са описани проблеми, свързани с липсата на достъп до счетоводната документация и са поставени въпроси относно задълженията за попълване и подаване на годишната данъчна декларация на дружеството, на което Вие сте управител:
При така изложената фактическа обстановка съобразно действащата нормативна уредба изразяваме следното становище:
Управляваното от Вас дружество е местно юридическо лице по смисъла на чл.3, ал.1, т.1 от ЗКПО и на основание чл.2, ал.1, т.1 от ЗКПО е данъчно задължено лице по същиязакон, поради което дружеството е задължено да спазва разпоредбите на ЗКПО. По смисъла на чл.10, ал.3 от ДОПК юридическите лица се представляват от лицата, които ги представляват по закон, т.е. в случая Вие представлявате дружеството, защото сте вписана като управител по реда на Търговския закон.
Съгласно чл.92, ал.1 и ал.2 от ЗКПО данъчно задължените лица, които се облагат с корпоративен данък, подават годишна данъчна декларация по образец за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък в срок до 31 март на следващата година в териториалната дирекция на НАП по регистрация на данъчно задълженото лице. С годишната данъчна декларация се подава и годишният отчет за дейността /чл.92, ал.3 от ЗКПО/. Според §1, т.56 от ДР на ЗКПО „годишен отчет за дейността” е този по чл.20, ал.4 от Закона за статистиката /статистическия отчет/.
Според чл.92, ал.4 от с.з. годишен отчет за дейността не подават данъчно задължените лица, които едновременно са изпълнили следните условия:
1.не са извършвали дейност през годината;
2.не са отчели приходи или разходи за годината съгласно счетоводното законодателство.
Видно от гореизложеното, местните юридически лица – търговски дружества попълват и подават годишна данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО независимо от това дали през данъчната година са извършвали стопанска дейност. В ЗКПО не е предвидено освобождаване от задължението да се подава годишна данъчна декларация, но в случаите по чл.92, ал.4 от закона не се подава годишен отчет за дейността.
В чл.261 от ЗКПО е регламентирана имуществена санкция за неподаване на декларация, за неподаването й в срок, както и за посочване на неверни данни, довели до определяне на данъка в по-малък размер. Следва да имате предвид и разпоредбата на чл.264 от ЗКПО, според която управител, който с действие или бездействие е допуснал нарушение, посочено в чл.261, 262 или 263, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 200 до 1000лв.
Освен това дружеството, като предприятие по смисъла на Закона за счетоводството /ЗСч./, е длъжно да съставя годишен финансов отчет съгласно изискванията на действащото счетоводно законодателство в страната /ЗСч. и приложими счетоводни стандарти/.
На основание чл.23, ал.1 и 2 от ЗСч. предприятията съставят годишен финансов отчет към 31 декември в хиляди левове, който трябва вярно и честно да представя имущественото и финансовото състояние на дружеството, отчетения финансов резултат, промените в паричните потоци и в собствения капитал. Съгласно чл.34, ал.3, т.1 от ЗСч. финансовият отчет на предприятието се подписва от физическите лица, които управляват и представляват предприятието.
Правилата за съхраняване на счетоводната информация са регламентирани в Глава шеста /чл.42-45/ от ЗСч. Съгласно чл.45, ал.3 от ЗСч. при прекратяване на правните отношения с ръководителя на предприятието същият е длъжен да предаде на своя приемник цялата намираща се при него счетоводна и друга служебна документация на предприятието.
Следва да имате предвид, че в чл.46 от ЗСч. са предвидени административно-наказателни разпоредби /глоба и имуществена санкция/ за лицата които не изпълняват задължение, произтичащо от закона.
Съобразно правомощията си, регламентирани с чл.12, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, при осъществяване на данъчно-осигурителен контрол чрез ревизия или проверка органът по приходите проверява отчетността, счетоводните и други документи, книжа и носители на информация с огледспазване наданъчното иосигурителнотозаконодателство.

Оценете статията

Вашият коментар