задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС

3_2850/22.10.2010 г.
ЗДДС,чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 96
Относно: задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС
Според изложеното в запитването ЕТ „А” като нерегистрирано по ЗДДС лице извършва обучение по английски език. Същата е одобрена и е доставчик на услуги по проект за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОП „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, Програма „Аз мога” BG051PO001-2.1.11 и BG051PO001-2.1.13. ЕТ има сключено споразумение с Агенцията по заетостта /АЗ/ на основание чл. 7, ал. 7 от ПМС № 251/21.10.2009 г. като доставчик на услуги, съгласно което трябва да осъществи обучение по ключова компетентност 2 – общуване на чужди езици /английски език/ с продължителност не по-малка от 300 часа. След приключване на обучението и след одобряване на искането за плащане, АЗ като възложител, трябва да изплати стойността на ваучерите на приключилите обучението лица, всеки от които е с номинална стойност 00.00 лв. Обучението започва през 2010 г. и ще приключи през 2011 г. Във връзка с това са поставени следните въпроси:
1. Сумите, които ще бъдат получени /равностойността на ваучерите за обучение/ по тази програма, попадат ли в обхвата на ЗДДС и включват ли се в облагаемия оборот за задължителна регистрация по този закон като се има предвид, че в споразумението в т. ІІІ, чл.3, ал. 2, т. 2 е посочено, че възложителят „изплаща на доставчика на услуги стойността на ваучерите, покриващи разноските на успешно преминали обученията представители на целевата група”?
2. Как следва да се отчитат приходите и разходите от обучението, осъществено в изпълнение на споразумението, сключено между ЕТ и Агенцията по заетостта?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 95 от 1 декември 2009 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 6 от 22 януари 2010 г./ изразяваме следното становище:
По първия поставен въпрос:
Разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС посочва условията за задължителна регистрация като предвижда, че „всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон”. В ал. 5 на същата е пояснено, че задължението за регистрация възниква независимо от срока, за който е постигнат облагаемият оборот, но не и за период по-дълъг от определения в ал. 1. Затова в чл. 73 от ППЗДДС са дадени задълженията на лицата във връзка с основанията за регистрация като в ал. 1 е посочено, че всички данъчно задължени лица след изтичане на календарния месец са длъжни да определят за предходните 12 месеца преди текущия облагаемия си оборот по смисъла на чл.96, ал. 2 от закона.
В разпоредбите на чл. 96, ал. 2-4 от ЗДДС се определят доставките, извършени от лицето, които формират облагаемия му оборот за целите на регистрацията, при наличието на посочените изисквания.
Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка; доставките на финансови и застрахователни услуги, които са освободени доставки /чл. 96, ал. 2 от ЗДДС/. При определянето на облагаемия оборот се взема предвид данъчния режим на доставките към датата на възникване на данъчното събитие или към датата на плащането, преди да е възникнало данъчното събитие по доставката.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
На основание чл. 38, ал. 1 от ЗДДС някои от дейностите са определени от законодателя като освободени. Съгласно чл. 41, т. 1, б. ”а” от закона освободени доставки са доставките на услуги, извършвани във връзка с професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, когато се предоставят от институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение /ЗПОО/.
С оглед на това, че извършваните от ЕТ „А” доставки на услуги – обучение по английски език не могат да се определят като освободени, при достигане на облагаем оборот от 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец ЕТ е длъжен в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнал този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС на основание чл.96, ал. 1 от закона.
По отношение на въпросите, свързани със счетоводното отчитане на приходите и разходите за обучение по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, програма „Аз мога” информираме, че съгласно чл. 25, т. 15 от Устройствения правилник наДирекция „Данъчна политика” изготвя становища по въпросите за практическото прилагане на счетоводното законодателство. Предвид така установената компетентност с писмо изх.№ …/…..2010 г. по описа на Дирекция „ОУИ” – гр…. същите въпроси са изпратени по компетентност за становище на Дирекция „Данъчна политика” при .

Оценете статията

Вашият коментар