задължителни осигурителни вноски за лице, работещо при условията на чл.114 от КТ

ДИРЕКЦИЯ„OБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО”
1_173/21.12.2010 г.
КСО, чл.4, ал.2
ЗЗО, чл.40,ал.1
Относно: задължителни осигурителни вноски за лице, работещо при условията начл.114 от КТ
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вдирекция „ОУИ” – гр. ………,заведено с вх. № …………2010 г., изразяваме следното становище:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка :
Едноличен търговецима два търговски обекта.В единия обектработи едноличния търговец, а в другия има назначен продавач-консултант по трудов договорна пълно работно време.Искате да назначитедруго лице –пенсионер на трудов по чл.114 отКТ за 5 работни дни в месеца за една година на повикване ако се наложи.Въпросите които се поставят са :
1. Може ли това лице – пенсионер да бъде назначен и за двататърговски обекта? Дължат ли се осигурителни вноски и какви ?
2.Ако през периода през който е назначен по чл.114 от КТ не се наложи да работи и не е прекратен договора дължат ли сеосигурителни вноски?Например: Лицето е назначено през месец януари за една календарна година , като през този период е работил5 дниот месец януари и през следващите месеци не е работил.
С оглед на така изложената фактическа обстановка изразяваме следното принципно становище :
Съгласно разпоредбата на чл. 114 (Нов – ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. – ДВ, бр. 108 от 2008 г., изм. и доп. – ДВ, бр. 15 от 2010 г.) от Кодекса на труда, трудов договор може да се сключва и за работа през определени дни от месеца, като това време се признава за трудов стаж.
Съгласно чл.4, ал.2 от Кодекса за социално осигуряване/КСО/, работниците и служителите, наети на работапри един или повече работодатели за не повече от петработни дни /40 часа / през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест.
За тази категория лица осигурителните вноски се внасят във фонд “Пенсии”, “ДЗПО” и фонд “Трудова злополука и професионална болест”. Осигурителните вноски са в зависимост от категорията на труда при условията по които работят наетите лица.Разпределението на осигурителните вноски за фонд “Пенсии” между осигурителя и осигурените лица е определено в абсолютни цифри по чл.6, ал.3 от КСО за съответната година. За допълнително задължително пенсионно осигуряване /ДЗПО/ в универсален пенсионен фонд вноските се разпределят по чл.157,ал.3 от КСО. Вноските за фонд “Трудова злополука и професионална болест“ и вноските за ДЗПО в професионален пенсионен фонд са изцяло за сметка на работодателите.
Съгласно чл.40,ал.1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) здравноосигурителните вноски за лицата по чл.4,ал.1 и 2 от КСО, се внасят върху дохода, върху който се внасят вноски за социално осигуряване определен съгласно КСО.Вноската се внася от работодателя и се разпределя между работодател и осигуренв съотношение 60 : 40 за 2010г и следващите години. Размерът на здравноосигурителната вноска е 8 на сто .
От 01 юли 2006г. се дължат вноски във фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“ за лицата, работещи при условията на чл. 114 от КТ.Според разпоредбата на чл.14,ал.1 от Закона за бюджета на ДОО за 2011г /ДВ бр.98 от 2010г/. ,за2011г. не се внасят вноскиза фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“.
На основание чл.6, ал.2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначисленитеидруги доходи от трудова дейност. Осигурителни вноски се дължат върху полученото, включителноначислено и неизплатено брутно възнаграждение, или неначислено месечно възнаграждение, но върху не по-малко от минималниямесечен осигурителен доход за основните икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със закона за бюджета на ДОО за съответната календарна година/чл.6, ал.2 и ал.3 от КСО/.
Когато съгласно условията на трудовия договор или чл.138 от Кодекса на труда лицетое работило при непълно време, минималниямесечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност се определя пропорционално на отработените часове и часовете по чл.40, ал.4 от КСО. /чл.1, ал.4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски/. На практика по този ред се определя месечния осигурителен доход и за работниците/ служителите, с които трудовите договори са сключени на основание чл. 114 от Кодекса на труда. Когато наетите при тези условия лица отработват определени дни през календарния месец, минималния месечен осигурителен доход за съответната длъжност по основната икономическа дейност на осигурителя се определя пропорционално на отработените дни през месеца. Когато те отработват определени часове, минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основната икономическа дейност на осигурителя се определя пропорционално на отработените часове.
Сроковете за внасяне на дължимите осигурителни вноски, са регламентирани в чл. 7 от КСО. В сила от 01.01.2010г. когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени или не са неначислени, осигурителят внася вноските за сметка на на осигурител и осигурено лице до края на месеца, следващ месеца, през който е положен труда /чл.7,ал.3 от КСО/.
Осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл.4, или чл.4а,ал.1 по Кодекса за социално осигуряване и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й./чл.10 от КСО/.От 01 януари 2011г. осигуряването се прекъсва през периодите, коитоне се зачитат за осигурителен стаж, независимо че дейността по чл. 4 иличл.4а,ал.1от КСО не е прекратена.Следователно , задължениетоза осигуряване възниква при упражняване на трудова дейност, като доходът, върху който се дължат осигурителни вноски включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени или неначисленитеидруги доходи от трудова дейност.
Предвид гореизложеното, за времето, през което лицата полагат труд на основание чл. 114 от Кодекса на труда (КТ), осигурителните вноски се дължат по гореописания ред.
По въпросите, отнасящи се до спазване на трудовото законодателство относно сключването, прекратяването на трудовото правоотношение компетентен орган е Изпълнителната агенция “Главна инспекция по труда“.

Оценете статията

Вашият коментар