задължително осигуряване и данъчно третиране на доходите на прокурист за периода 2004-2010 г.

Изх. № 94-М-69
Дата: 25.07.2011 год.
ЗОДФЛ, чл. 22, ал. 1, т. 1, буква „д”;
КСО, чл.4, ал. 1, т.1;
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 7;
КСО, чл. 4, ал. 2;
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 5;
КСО, чл. 4, ал. 3, т. 6;
КСО, чл. 5, ал. 4;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1;
ТЗ, чл. 21, ал. 1.

Относно: задължително осигуряване и данъчно третиране на доходите на прокурист за периода 2004-2010 г.
По повод запитването Ви, заведено в ЦУ на НАП с вх. № 94-М-69 от 03.02.2011 г., изразяваме следното становище:
По въпроси 1, 2 и 6:
Правната фигура на прокуриста е дефинирана в чл. 21, ал. 1 от Търговския закон /ТЗ/: „Прокуристът е физическо лице, натоварено и упълномощено от търговец да управлява предприятието му срещу възнаграждение.” Упълномощаването на прокуриста трябва да бъде с нотариално заверени подписи и да се заяви от търговеца за вписване в търговския регистър заедно с образец от подписа на прокуриста. Представителната власт на прокуриста се разпростира върху всички правни и фактически действия, свързани с управлението на търговското предприятие. Съгласно чл. 22, ал. 1 от ТЗ, прокуристът има право да извършва всички действия и сделки, които са свързани с упражняване на търговското занятие, да представлява търговеца, да упълномощава други лица за извършване на определени действия. Действията на прокуриста са лимитирани единствено по отношение упълномощаването надруги лица, с неговите права позакон.
Отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор (чл. 23 от ТЗ). Тъй като законът не поставя изрично изискване по отношение на формата, договорът може да бъде сключен като трудов или по договор без трудово правоотношение. Осигуряването за държавното обществено осигуряване (ДОО)възниква от деня, в който лицата започнат да упражняват трудова дейност по Кодекса за социално осигуряване (КСО) и продължава до прекратяването й (основание чл. 10 от кодекса).
Осигурителните вноски за ДОО се дължат върху доходите от трудова дейност. Съгласно чл. 6, ал. 2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени и други доходи от трудова дейност.
Следователно, основополагащо за възникване на осигуряването за ДОО е упражняването на съответната трудова дейност по КСО, срещу която лицето получава доходи като резултат от положения труд.
В хипотезата, когато за разглежданият период прокуристът получава възнаграждение, същият подлежи на задължително осигуряване, както следва:
1. Когато договорът за прокура е сключен като трудов договор осигуряването се осъществява по реда на:
?чл. 4, ал. 1, т. 1 или т. 6от КСО – като нает на работа за повече от пет работни дни /40 часа/ през един календарен месец или работещпо втори или по допълнителен трудов договор.
Осигуряването и осигурителните вноски са за четирите фонда на държавното обществено осигуряване – фонд “Пенсии“, фонд “Общо заболяване и майчинство“, фонд “Безработица“ ифонд “Трудова злополука и професионална болест“. Осигурителните вноски за първите три фонда се разпределят в съотношение за сметка на осигурителя и на осигуреното лице, а вноските за фонд “Трудова злополука и професионална болест“ са изцяло за сметка на осигурителя.
? чл. 4, ал. 2 от КСО /в редакцията до 31.12.2010 г./ – като нает на работа при един или повече работодатели за не повече от 5 работни дни /40 часа/ през календарния месец. Задължително се осигурява за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест във фонд „Пенсии” и фонд „Трудова злополука и професионална болест”.
Съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 3 от КСО /в редакцията до 31.12.2006 г./ осигурителните вноски за ДОО за наетите по трудово правоотношение лица се дължат върху полученото брутно трудово възнаграждение, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответна професия, която заема лицето по трудовия договор, определен по основната икономическа дейност на осигурителя и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Минималният месечен осигурителен доход за съответната професия по основна икономическа дейност на осигурителя се определя пропорционално на дните с възнаграждения/доходи, които са елемент на осигурителния доход.
След направеното допълнение в разпоредбата, считано от 01.01.2007 г. /в редакцията до 31.12.2009 г./,осигурителните вноски за ДОО за наетите по трудово правоотношение лица се дължат не само при изплащане на възнаграждението, но и в случаите, когато възнаграждението е начислено, но не е изплатено.
На основание чл. 40, ал. 1 т. 1 от Закона за здравно осигуряване здравноосигурителните вноски за осигурените лица по трудово правоотношение се дължат и внасят върху дохода, върху който се дължат осигурителни вноски за ДОО в определеното за съответната година съотношение за сметка на осигурителя и на осигуреното лице.
Съгласно чл. 7, т. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя /ЗГВРС/ вноски за фонд „ГВРС” не се дължат за членовете на органите за управление и контрол на търговеца, в което качество се явява прокуриста.
2. В случай, че договорът за търговско управление на едноличен търговеце сключен на основание Закона за задълженията и договорите:
?за периода до 01.01.2007 г. осигуряванетона прокуриста следва да се провежда по реда, предвиден в КСО за лицата, които полагат труд без трудово правоотношение. На основание чл. 4, ал. 3, т. 5 от кодекса,полагащите труд без трудово правоотношение, които не са осигурени на друго основание през месеца, ако получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт. В случай, че лицето е осигурено на друго основание през месеца, подлежи на задължително осигуряване за горепосочените рискове, независимо от размера на полученото възнаграждение (чл. 4,
ал. 3, т. 6 от КСО). Осигурителните вноски са в размерът, който е установен за фонд „Пенсии”, разпределят се между възложител и изпълнител в съотношението по чл. 6, ал. 3 отКСО и се дължат върху възнаграждението, след намаляването му с разходите за дейността.
За периода 2004 – 2006 г., предвидените в отменения Закон за облагане доходите на физическите лица (ЗОДФЛ), разходи са съобразени с характера на дейността, която извършва съответното лице по силата на извънтрудово правоотношение, като същите варират от 10 до 70 на сто. Когато доходите по извънтрудовото правоотношение са за управление и контрол, както е и в конкретния случай, предвидените в чл. 22, ал. 1, т. 1, буква «д» от ЗОДФЛ (отм.) разходи са в размер на 10 на сто.
Следва да се има предвид, че за лицата, които подлежат на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КСО:
?не се прилагат разпоредбите на кодекса по отношение минималния месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии;
?в случаите, в които на лицата е отпусната пенсия, осигуряването за ДОО се провежда по тяхно желание.
След направените допълнения в КСО, в сила от 01.01.2007 г., е разширен кръгът на лицата, които са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове, като в персоналния обхват на чл. 4, ал. 1, т. 7 от кодекса са включени и изпълнителите по договори за управление и контрол на едноличните търговци. Прокуристите на едноличните търговци, които са подлежали на задължително осигуряване по реда на
чл. 4, ал. 3, т. 5 или т. 6 от КСО, от 01.01.2007 г., са задължително осигурени за всички осигурени социални рискове (включително за безработица). Осигурителните вноски са в размерите, които са установени за фонд „Пенсии”, фонд “Общо заболяване и майчинство“, фонд “Безработица“ и фонд “Трудова злополука и професионална болест“ и се разпределят между възложител и изпълнител в съотношението по чл. 6, ал. 3 отКСО, с изключение на вноските за фонд “Трудова злополука и професионална болест“, коитоса изцяло за сметка на осигурителите. На основание чл. 6, ал. 4 от КСО /в редакцията до 31.12.2008 г./, брутното трудово възнаграждение за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Предвидените по ЗДДФЛ разходи за дейността, с които се намаляват доходите по договори за управление и контрол за 2007 са в размер на 10 на сто. Считано от 01.01.2008 г. доходите по договори за управление и контрол, за данъчни цели, са дефинирани като доходи от трудови правоотношения.
За периода след 01.01.2009 г. по силата на чл. 6, ал. 3 от КСО, осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход по дейности и групи професии, който се определя със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година и по конкретно съгласно приложение към чл. 8, т. 1 от същия закон.
За прокуристите, родени след 31.12.1959 г. се дължат осигурителни вноски и за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд, (аргумент – чл. 127, ал. 1 от кодекса). Тъй като в конкретния случай, запитването е за прокурист, роден преди 01.01.1960 г., за него не се дължат осигурителни вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд.
Лицата, получили доходи от управление и контрол, включително когато подлежат на осигуряване по реда на чл. 4, ал. 3, т. 5 или 6 от КСО за 2004, 2005 и 2006 г. декларират доходите си в Приложение V на годишната данъчна декларация по чл. 41 от ЗОДФЛ (отм.).
Лицата, получили доходи от управление и контрол, включително когато подлежат на осигуряване по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО декларират доходите си по договори за управление и контрол в Таблица 9 на приложение № 3 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2007, а за периода 2008 – 2010 г. – в Приложение № 1 от годишната данъчна декларация.
Въпроси 3, 4 и 8 са от компетентността на Националния осигурителен институт.
Въпрос 5 е от компетентността на Министерство на труда и социалната политика.
По въпрос 7:
Съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО прокуристите имат задължението да представят данни пред Националната агенция за приходите. Данните се подават по ред, определен с наредба, издадена от министъра на финансите – Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба Н-8/2005 г.). В декларация обрИзх. № 1, приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от наредбата за периода до 31.12.2006 г. данните за прокуриста в полето на т. 12 „Вид осигурен” се подават с попълнен код за вид осигурен 14, а за периода след тази дата – с код за вид осигурен 10.
ЗАМ.
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар