Задължително здравно осигуряване на българска гражданка на платен стаж в Европейския парламент.

1000София, бул. “Княз Дондуков” № 52Телефон: 0700 18 700Факс: 9859 3099.№ 94-Л-203
Дата:01.12.2015 год.
ЗЗО, чл. 33, ал. 1, т. 1;
ЗЗО, чл. 33, ал. 2;
ЗЗО, чл. 40б;
ЗЗО, чл. 40, ал. 5;
Регламент 259/68 от 29 февруари 1968 г.;
Правилника за длъжностните лица на ЕС и Условията
за работа на другите служители в ЕС, чл. 72;
Вътрешните правила, относно стажовете и учебните
посещения в Генералния Секретариат на Евро-
пейския парламент, чл. 25.
Относно: Задължително здравно осигуряване на българска гражданка на платен стаж в Европейския парламент.
Във връзка с Ваше писмо с вх. № 94-Л-203/17.11.2015 г. по описа нана(НАП), Ви уведомявам:
Изложената в запитването фактическа обстановка е следната:
Лице получава възнаграждение за платения си стаж в Европейския парламент. През този период не е длъжностно лице и не е служител на граждански или трудов договор. Размерът на удържаните суми върху възнаграждението ще бъдат изписани в удостоверение, което ще бъде издадено в края на стажа.
Поставени са следните въпроси:
1. Дължи ли в Република България здравноосигурителни вноски за периода на платения стаж?;
2. Ако дължи, трябва ли да подава декларация обрИзх. № 7 по чл. 40, ал. 5, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и в съответствие с действащата нормативна уредба в сферата на здравното осигуряване, изразявам следното становище:
Към запитването не сте приложили документи (копие от удостоверение, договор или друг документ, издаден от компетентната институция), които да дават по-голяма яснота, във връзка с Вашата конкретна ситуация, поради което изразеното в настоящото писмо становище е принципно.
Кръгът на лицата, които са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)е регламентиран в чл. 33 от ЗЗО.
Съгласно разпоредбата на чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗЗО задължително осигурени в НЗОКса всички български граждани, които не са граждани и на друга държава.
На основание чл. 33, ал. 2 от ЗЗО не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
Длъжностните лица и другите служители на Европейския съюз се ползват от специфична и автономна социално-осигурителна схема. Тази схема е определена с Регламент 259/68 от 29 февруари 1968 г. за установяване на Правилника за длъжностните лица на Европейския съюз (ЕС) и Условията за работа на другите служители в съюза.
Българските граждани, които са застраховани съгласно автономната социално-осигурителна схема на ЕС, са изключени от обхвата на задължителното здравно осигуряване в България. Съгласно чл. 40б от ЗЗО задължително здравноосигурените лица не заплащат здравноосигурителни вноски за периода, през който по отношение на тях се прилага схемата за здравно застраховане на Европейския съюз, след предварително подадено заявление до НАП. Под схемата за здравно застраховане на Европейския съюз се има предвид схемата, съгласно чл. 72 от Правилника за длъжностните лица на Европейския съюз и Условията за работа на други служители на Европейския съюз, установени с Регламент (EИО, Eвратом, EОВС) № 259/68 на Съвета от 29 февруари 1968 г. относно определяне на Правилника за длъжностните лица и условията за работа на други служители на Европейските общности и относно постановяване на специални мерки, временно приложими за длъжностните лица на Комисията.
Съгласно чл. 72 от Правилника за длъжностните лица на ЕС и Условията за работа на другите служители в ЕС длъжностното лице, неговият съпруг, когато последният не може да се ползва с осигуряване от същото естество и в същия размер по силата на други законови или подзаконови разпоредби, както и неговите деца и други лица на негова издръжка по смисъла на член 2 от приложение VII, са здравно осигурени до 80 % от направените разноски в съответствие с правилата, приети по споразумение между институциите на Общностите след консултации с Комитета по правилника.
От цитираното е видно, че в обхвата на лицата, за които е приложима разпоредбата на чл. 40б от ЗЗО, са включени длъжностните лица в ЕС за периода, през който по отношение на лицата се прилага схемата за здравно застраховане на Европейския съюз. В конкретния случай, обаче, тази специфична социално-осигурителна схема на ЕС е неприложима, тъй като става въпрос за полагане на стаж в Европейския парламент.
Съгласно чл. 25 от Вътрешните правила, относно стажовете и учебните посещения в Генералния Секретариат на Европейския парламент, допускането до стаж не придава в никакъв случай на кандидата статут на длъжностно лице или служител на Европейския съюз и не дава по никакъв начин право на последващо назначаване.
Във връзка с казаното по-горе и изложеното в писмото Ви, Вие нямате статут на длъжностно лице или друг служител на Европейския съюз, поради което не сте осигурена съгласно автономната социално-осигурителна схема на ЕС.
С оглед на това, за периода на положения стаж в Европейския парламент, за Вас не би следвало да се приложи разпоредбата на чл. 40б от ЗЗО.
Лицата, които нямат доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски на друго основание и не подлежат на осигуряване от Републиканския бюджет, дължат здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Вноските са за тяхна сметка и се внасят до 25-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят, върху месечен осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. В случай, че тези лица през годината са получили доходи, подлежащи на данъчно облагане, те извършват годишно изравняване на осигурителния доход, съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Лицата, които не подлежат на осигуряване на друго основание, декларират това обстоятелство с декларация, която се подава по ред, определен с Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
В случай, че за периода на полагане на стажа не подлежите на осигуряване на друго основание, то Вие дължите здравноосигурителни вноски изцяло за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.
Както е посочено по-горе, изразеното становище в настоящото писмо е принципно. В запитването си твърдите, че удържаните суми върху възнаграждението ще бъдат изписани в удостоверение, което ще бъде издадено в края на стажа Ви. С оглед предоставянето на по-конкретен отговор от наша страна, Вие може да отправите допълнително запитване, към което да приложите документи, свързани с изясняване на здравноосигурителните Ви отношения.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА НАП:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар