задължително здравно осигуряване на български гражданин, за периодите на обучение в Германия

1_ИТ_00_24_1/.2015 год.
ЗЗО чл.33, ал.1, т.1 и 2
ЗЗО чл.40, ал.3, т.2
Относно: задължително здравно осигуряване на български гражданин, за периодите на обучение в Германия
Във връзка с постъпило по електронен път запитване с вх. № …………/………2015г. в дирекция ОДОП – гр. ………, относно здравното осигуряване на дъщеря Ви, която е студентка в Германия, Ви информираме следното:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване е определен в чл.33 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Съгласно чл.33, ал.1, т.1 и 2 от ЗЗО, задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България.
Разпоредбата на чл.40, ал.3, т.2 от ЗЗО предвижда за сметка на държавния бюджет да се осигуряват студентите във висши училища – редовно обучение, до навършване на 26-годишна възраст и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка, ако не са осигурени по реда на ал.1 от същата норма, без оглед на това българско или чуждестранно е висшето учебно заведение.
Следователно, независимо че се обучават в чуждестранни висши училища, студентите попадат в персоналния обхват на чл.33 от ЗЗО и същите ще бъдат осигурени за сметка на държавния бюджет, в случай че отговарят на следните изисквания:
-да не са навършили 26 годишна възраст;
-да са редовна форма на обучение;
-да не са осигурени по реда на чл.40, ал.1 от ЗЗО.
Следва да се има предвид, че с оглед разпоредбата на чл.66, ал.1 във връзка с чл.42, ал.1, 2 и 3 от Закона за висшето образование студент е този, който се обучава за придобиване на образователните степени “професионален бакалавър“, “бакалавър“ и “магистър“.
Здравноосигурителният статус на студентите в чужбина се урежда с отразяване на времето, през което са се обучавали или завършили в Допълнителния регистър на здравноосигурените лица въз основа на съответните доказателствени документи за периодите на здравна осигуреност.
Изясняването и корекцията на здравно осигурителния статус на лицата се извършва по искане на заинтересованите лица. Исканията за корекция на здравен статус следва да са придружени с документи, доказващи съответните обстоятелства.
Предвид изложеното, за да бъде коригиран здравноосигурителния статус на лицето за периодите на обучение в Германия, е необходимо същото да удостовери в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите статута си на студент редовно обучение във висше училище (до навършване на 26 години) чрез документ, издаден от учебното заведение, в който да са посочени периодите и формата на обучение. Такива документи могат да бъдат: диплома за завършено висше образование или документ, издаден от съответното учебно заведение. Съгласно чл.55, ал.1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, документи, съставени на чужд език, следва да са придружени с точен превод на български език, извършен от заклет преводач. Въз основа на тях се коригира здравноосигурителния статус към момента на представянето.

Оценете статията

Вашият коментар