задължително здравно осигуряване на български гражданин

1_ ИТ-00-4/ 29.01.2016 г.
ЗЗО ,чл.40,ал.5
Относно: задължително здравно осигуряване на български гражданин
Във Ваше запитване, постъпило в дирекция ОДОП – гр………. с вх.№ …../ 2016 г. сте изложили следната фактическа обстановка:
За български гражданин, който се осигурява по реда на чл.40, ал.5 от Закона за здравното осигуряване/ЗЗО/, на 20.12.2015 г. е изпратена декларация образец № 7 чрез лицен-зиран пощенски оператор до компетентната ТД на НАП. Към същата е приложен и платежен документ от 17.12.2015 г. за внесени здравноосигурителни вноски за определен период. До момента на физическото лице все още не са възстановени здравноосигурителните права.
Във тази връзка молите за справка и информация защо се погасяват други задължения, когато има платежен документ и приложена към него декларация за кой период се плащат здравноосигурителни вноски и какво следва да се направи за да се погасят задълженията за които сте платили и подали декларация.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата норматив-на уредба по зададения от Вас въпрос изразяваме следното принципно становище:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса е определен в чл.33 от ЗЗО.
На основание чл.33, ал.1, т.1–2 от ЗЗО, задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България.
Доходите, върху които се дължат здравноосигурителните вноски, сроковете и редът за внасянето им по групи лица, подлежащи на задължително здравно осигуряване в НЗОК, са определени в чл.40 от ЗЗО.
Съгласно чл.40, ал.5 от ЗЗО, лицата, които не подлежат на осигуряване по ал.1, 2 и 3, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация, като окончателните осигурителни вноски се внасят в срока за нейното подаване;
2. подават декларация в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите
От 01.01.2010 г. лицата по чл.40, ал.5 от ЗЗО, на основание т.2 от същата разпоред-ба и на основание чл.2, ал.6 от Наредба Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, се задължават да подават декларация образец № 7 в компетентната дирекция на НАП за възникване на задължението за внасяне на вноски на това основание. Декларацията се подава в срока, определен с чл.40, ал.5, т.2 от ЗЗО и чл.3, ал.4 от посочената по-горе наредба – до 25-то число на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство. В същата се посочват, имената по документ за самоличност, единния граждански номер, началната дата от периода за който възниква задължението за внасяне на вноски и избрания осигурителен доход на основание чл.40, ал.5 от ЗЗО. Следователно, с декларация образец № 7 лицата заявяват, че ще плащат сами вноските си за здраве и началната дата от която започват да го правят за неопределен период напред.
Здравноосигурителните задължения в системата за управление на приходите за осигуренителица по чл.40, ал.5, т.1 от ЗЗО се формира по данни, подадени с декларация образец № 7. Осигурителните вноски по закона се внасят по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите.
Следва да имате предвид, че при наличие на няколко публични задължения самоосигуряващите се лица по чл.40, ал.1, т.2 и ал.5 и чл.40а, ал.3 могат да заявят по ред, определен с наредба, издадена от министъра на финансите, кои задължения за здравно-осигурителни вноски по закона погасяват.
Редът по който се извършва заявяване е определен с Наредба Н-8/29.12.2005 г.Съгласно чл.2а от наредбата съответните лица могат да заявят кои задължения за здравноосигурителни вноски погасяват, като подадат заявление съгласно приложение № 10 от същата. Заявлението по чл.2а се подава в териториална дирекция на Националната агенция за приходите на хартиен носител преди внасяне на сумите, с които се погасяват задълженията – чл.3а от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. В този случай чл.169, ал.5 и 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс не се прилагат – чл.41, ал.2 от ЗЗО.
При условие, че физическо лице има непогасени задължения за здравноосигурител-ни вноски на основание чл.40, ал.5 от ЗЗО за определени периоди и преди заплащането им не е посочило с нарочно заявление по чл.2а от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г., кои задължения за здравноосигурителни вноски желае да погаси, тогава ще бъде приложен принципът за погасяване на най-ранното по падеж задължение.
С оглед изясняване на здравноосигурителния статус и здравноосигурителните права конкретното лице е необходимо да се обърне към офиса на компетентната териториална дирекция на НАП /ТД на НАП Бургас/.
Независимо от изложеното следва да имате предвид, че съгласно чл.85 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс в кореспонденцията си с НАП сте длъжни да посочвате Вашата идентификация (име/наименование, ЕГН/ЕИК, адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция).

Оценете статията

Вашият коментар