законосъобразността на действията според българското законодателство.

Изх.№ 5_53-00-160/ 29.04.2010г.
ЗДДС, чл.7, ал.4
ЗДДС, чл.52, ал.2
ЗДДС, чл.21, ал.2
В запитването е посочено, че дружеството е българско юридическо лице регистрирано в Република България и продава на италианска компания столове и конструкции.
До м. септември 2009г.конструкциите и столовете са произвеждани изцяло вР България. Поради липса на капацитет на производствените мощности, са предприети действия и са сключени договори за финишна обработка – хромиране в Италия. След хромирането столовете и конструкциите имат напълно завършен вид и могат да бъдат продадени на крайния клиент в Италия, без да бъдат връщани в България, но до момента са връщани в Р България и след това са изнасяни отново за Италия. В тази връзка от страна на дружеството са предприети действия за регистрация по ДДС в Италия.След регистрацията за целите на ДДС на дружеството в Италия същото смята да процедира по следния начин:
1. Дружеството издава фактура само на себе си към италианския номер без ДДС и отразява вътреобщностна доставка с предмет нехромирани столове и конструкции.
2. Дружеството с италианския ДДС номер, въз основа на фактурата, ще отрази за целите на ДДС вътреобщностно придобиване с предмет нехромирани столове и конструкции.
3. Нехромираните столове и конструкции, се доставят в италианска фирма за обработка – хромиране, без да се прехвърля собствеността върху нехромираните столове и конструкции, т.е. италианската фирма ще окаже услуга с предмет хромиране и за тази услуга ще издаде фактура без ДДС на дружеството и ще отрази вътреобщностна доставка
4. Въз основа на фактурата от италианското дружество, дружеството ще ще отрази вътреобщностно придобиване за получената услуга
5. Дружеството ще издаде фактура само на себе си към италианския ДДС номер за услугата хромиране и ще отрази вътреобщностна доставка с предмет на услугата – хромиране
6. Дружеството с италианския си ДДС номер ще отрази вътреобщностно придобиване, въз основа на издадената по т.5 фактура
7. Дружеството под италианския си ДДС номер продава на краен клиент – италианска фирма. Продажбата е възможно да се осъществи без ДДС съгласно италианското законодателство, ако италианският клиент предостави т.нар.dichiarazione d’intento, с която фирмата декларира пред производителя правото да получава фактури без ДДС на основание последващ износ извън Италия.
При така описаната фактическа обстановка е поставен въпрос относно законосъобразността на действията според българското законодателство.
Предвид гореизложеното Ви уведомявам следното:
По отношение изпращането на стоките до територията на Италия
Съгласно чл.7, ал.4 от ЗДДС, вътреобщностна доставка на стоки е и изпращането или транспортирането на стоки, произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени на територията на страната от регистрирано по този закон лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират за целите на неговата икономическа дейност от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка, в която лицето е регистрирано за целите на ДДС.
За да е приложим режимът, установен за ВОД в случаите на чл.7, ал.4 от ЗДДС следва да са налице кумулативно следните условия :
1. доставчик -регистрирано по ЗДДС лице на територията на страната към датата на данъчното събитие;
2. получател – същото лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие,
3. изпращането или транспортирането на стоки от територията на страната до територията на друга държава членка, в която лицето е регистрирано за целите на ДДС за целите на неговата икономическа дейност;
4. стоките са произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени на територията на страната от лицето в рамките на неговата икономическа дейност;
5. транспортът е от или за сметка на лицето.
Независимо от факта, че получателят и доставчикът са едно и също лице, изпращането или транспортирането на стоката е приравнено на доставка за целите на ЗДДС в специалната хипотеза на ВОД по чл. 7, ал. 4 от ЗДДС,
Съгласно разпоредбата на чл.51, ал.2 от ЗДДС данъчното събитие при вътреобщностната доставка по чл.7, ал.4 от ЗДДС възниква на датата, на която започва транспортът на стоките от територията на страната.
За тези доставки данъкът става изискуем на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното събитие. Ако доставчикът е издал протокол преди 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие, то в този случай данъкът става изискуем на датата на издаване на протокола. Данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице – доставчик по облагаема доставка, съгласно разпоредбата на чл.82, ал.1 от ЗДДС.
Данъчната основа на вътреобщностните доставки на стоки по чл.7, ал.4 от ЗДДС се определя по реда на чл.52, ал.2 от ЗДДС като данъчната основа при придобиването на стоките, себестойността им или данъчната им основа при внос, увеличена по реда на чл.26, ал.3 от ЗДДС – със:
1. всички други данъци и такси, в т. ч. акциз, когато такива са дължими за доставката;
2. всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката;
3. съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, като например комисиона, опаковане, транспорт, застраховка и други, пряко свързани с доставката;
4. стойността на обикновените или обичайните опаковъчни материали или контейнери, ако не подлежат на връщане или ако получателят не е данъчно задължено лице; ако тези опаковъчни материали или контейнери бъдат върнати от получателя, данъчната основа се намалява със стойността им при връщането.
Данъчната основа,по чл.7, ал. 4 от ЗДДСне се увеличава със стойността на услугите по чл. 21, ал.2 от ЗДДСс място на изпълнение на територията на страната, за които регистрираното по този закон лице е длъжно да начисли данък като платец по чл. 82, ал. 2 от закона.
По силата на чл.27, ал.1 от ЗДДС данъчната основа при доставка на стоки по чл.7, ал.4 от ЗДДС не може да е по-ниска от данъчната основа при придобиването на стоката или от себестойността й, а в случаите, когато стоката е внесена – от данъчната основа при вноса.
В случаите на ВОД по смисъла на чл.7, ал.4 от ЗДДС за документирането на операцията се издава протокол по чл. 117 от ЗДДС, който следва да съдържа реквизитите, посочени в чл.117, ал.2 от ЗДДС. Издаденият протокол се отразява в дневника за продажбите за съответния данъчен период .
По отношение предоставената от италианското дружество услуга по хромиране
За режима на данъчното облагане по ЗДДС от значение е видът на предоставянатауслуга, като се изхожда от същността й като цяло. Общото правило за определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга, когато получател по същата е данъчно задължено лице се съдържа в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, независимо дали същият е лице от държава членка или извън нея.. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, къдетополучателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. В зависимост от вида на услугата, когато получател по същата е данъчно задължено лице,изключения от това правило са предвидени в чл.21,ал.4 от ЗДДС и чл.23, ал.1 от ЗДДС.
От изложеното в запитването е видно, че услугата, която получавате от италианското дружество не попада в изключенията посочени в чл.21, ал.4 и чл.23, ал.1 от ЗДДС, поради което мястото на изпълнение следва да се определи по реда на чл.21 ,ал.2 от ЗДДС.
От изложеното в запитването обаче не става ясно дали имате обект на територията на Италия, поради което не може да бъде изразено конкретно становище относно мястото на изпълнение на доставката на услугата и съответно задължението за начисляване на ДДС по реда на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС.
По отношение на изложеното в т.т.2, 6, и 7 от запитването
По посочените от запитването точки не може да бъде изразено становище, предвид обстоятелството, чеизложеното в тях се отнася до действащото на територията на Италия законодателство уреждащо облагането с данък върху добавената стойност.
По отношение на зададените от Вас въпроси, относно изготвянето и подаването на Интрастат-декларация, запитването е препратено до компетентната дирекция за изразяване на становище.

Оценете статията

Вашият коментар